niedziela, 25 grudnia 2011

Partyzanckie kolędy "Mściciela"

Michał Basa, pseudonim „Mściciel” - partyzant, patriota i poeta. Urodził się w1912 roku w Tarczku, niewielkiej wiosce położonej w Dolinie Bodzentyńskiej, w ubogiej, wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Ukończył zaledwie siedem klas szkoły powszechnej, ale swym talentem narratorskim i poetyckim obdzieliłby niejednego filologa. Autor Opowiadań partyzanta, wspomnieniowej książki, gdzie soczystym, barwnym językiem opisał swe wojenne perypetie. Nie doczekał niestety jej wydania. Zmarł w 1974 roku.
  

niedziela, 18 grudnia 2011

Harcerki-sanitariuszki z drużyny "Młody Las"

Chwała i pamięć harcerzom drużyny sanitarno-medycznej Szarych Szeregów ZHP kryptonim "Młody Las", działającej we współpracy z Podobwodem „Wola” Armii Krajowej przy szpitalu w Starachowicach, w latach 1940-1945. Drużynę prowadziła dr med. hm. Irena Konieczna ps. "Dąb", a po jej aresztowaniu w sierpniu 1943 r. phm. Stefania Piechocka ps. "Wilżyna". Tymi słowami rozpoczyna się inskrypcja na pamiątkowej tablicy, umieszczonej na frontonie kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach, którą w 2009 r. miał odsłonić Lech Kaczyński. Jego matka była harcerką tej drużyny. Prezydenckie plany pokrzyżowała choroba, a potem tragiczna śmierć pod Smoleńskiem. Odsłonięcia tablicy dokonał pół roku później minister Jacek Sasin.

piątek, 16 grudnia 2011

Droga "Ponurego" w Polsat News

W niedzielę 18 grudnia o godz. 12.30 będę gościem „Polsat News”. Podczas serwisu informacyjnego opowiem o swej książce pt. Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika. Telewizja „Polsat News” objęła publikację Patronatem Medialnym.
 ***
NEW: Ze względu  na śmierć Vaclava Havla, emisja wywiadu z Wojtkiem została przesunięta. O terminie emisji powiadomimy Czytelników.

środa, 14 grudnia 2011

Jerzy Antoni Bartnik "Magik"

Major "Ponury" znów zwołuje zbiórkę w niebie. Odszedł od nas najmłodszy kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Uzupełniając poprzednią informację chciałbym szerzej przedstawić postać ś.p. Jerzego Antoniego Bartnika ps. „Magik”.

Był synem Edmunda Władysława Antoniego Bartnika i Ireny z d. Borysoglebska (c. Zofii Słońskiej), ur. 25 stycznia 1930 r. w Warszawie. Brat Marii Teresy „Diany”. Poprzez babkę Zofię Słońską (2 v. Borysoglebska, 3 v. Olbrycht, 4 v. Hanf) spokrewniony z jej dziećmi – Wojciechem Olbrychtem „Kosą” i Krystyną Witecką z d. Olbrych „Przekorą” (także żołnierzami Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury").

"Magik" nie żyje

13 grudnia 2011 r. zmarł Jerzy Bartnik ps. "Magik". 8 sierpnia 1943 r. zaprzysiężony w Zgrupowaniach Partyzanckich AK "Ponury". W Powstaniu Warszawskim walcząc w Batalionie AK "Parasol" brał udział w walkach o Pałacyk Michla. Od 9 sierpnia służył w oddziale specjalnym "Juliusz" Batalionu "Gustaw" jako dowódca sekcji butelkarzy. W walkach o redutę PWPW ranny w głowę, stracił prawe oko i nauczył się strzelać celując z lewego. 23 września 1944 r. jako najmłodszy żołnierz AK osobiście odznaczony przez Komendanta Głównego AK gen. bryg. Tadeusza Komorowskiego "Bora" orderem Virtuti Militari V klasy.

wtorek, 13 grudnia 2011

Wykład o pacyfikacji Michniowa

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Radomiu serdecznie zaprasza na spotkanie, podczas którego Ewa Kołomańska (Muzeum Wsi Kieleckiej - Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie) wygłosi wykład pt. Michniów. Zbrodnia bez przedawnienia.
Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek 16 grudnia 2011 r. w godz. 17.00-20.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego 12 w Radomiu.

niedziela, 11 grudnia 2011

Wykus w filatelistyce (2)

Drugim walorem filatelistycznym wydanym przez podziemne wydawnictwo NURT - SOWA jest bloczek z serii Dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego AK "Ponury", który ukazał się w 1987 roku. Zawiera dwa znaczki wartości 80 zł. każdy. Przedstawieni na nich zostali mjr. cc. Eugeniusz Kaszyński "Nurt" i ppor. cc. Waldemar Szwiec "Robot". Blok sygnowany jest podpisem Poczta NURT-u. Kielce 1987.

piątek, 9 grudnia 2011

Sala narad im. "Ponurego" w KWP w Kielcach

8 grudnia br. przy ul. Seminaryjskiej w Kielcach odbyło się uroczyste otwarcie Sali narad świętokrzyskiej policji. Sali narad nadano imię patrona świętokrzyskiej policji mjr. Jana Piwnika „Ponurego”.

Budynek, położony w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej, powstał w latach 1930-1950. Policja ten teren otrzymała od miasta w 1950 roku Uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach. Pierwotnie funkcjonowało w tym budynku kino „Bajka”, ogólnie dostępne dla mieszkańców miasta. Obecnie po przebudowie i nadbudowie pomieszczenia w pełni wykorzystywane będą dla potrzeb służbowych policji.

środa, 7 grudnia 2011

3 kompania Grupy Rezerwy Policyjnej z Golędzinowa

3 kompania GRP w maju 1939 r.
w Częstochowie
W zarysie biografii majora Jana Piwnika „Ponurego”, który opublikowałem pod koniec października br., w rozdziale opisującym jego losy podczas wojny obronnej 1939 roku, posiłkuję się dziennikiem kancelisty 3 kompanii Grupy Rezerwy Policyjnej z Golędzinowa kpr. Mieczysława Zacharewicza. Jest to niezwykle cenny dokument, który pozwala zrekonstruować losy oddziału dowodzonego przez Piwnika we wrześniu 1939 r. oraz podczas internowania na Węgrzech. W dokumencie podany jest pełen skład golędzinowskiej kompanii.

sobota, 26 listopada 2011

Wykus w filatelistyce (1)

Otwieram nowy cykl postów pn. Wykus w filatelistyce. Co pewien czas postaram się opublikować kilka interesujących informacji dla wszystkich zbieraczy znaczków, okazjonalnych datowników, czy pocztówek. Trzeba przyznać, że sporo na ten temat już powstało.

Od połowy lat osiemdziesiątych XX w. pojawiają się walory filatelistyczne związane z oddziałami "Ponurego" i "Nurta". O popularności partyzanckiej legendy mogą świadczyć...

czwartek, 24 listopada 2011

Wakacyjne wojaże z historią w tle

Znając pogmatwane losy naszej Ojczyzny istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że gdziekolwiek byśmy nie udali się na wakacje w Polsce, znajdziemy jakąś tablicę, pomnik czy inne miejsce pamięci. Ja w te wakacje byłem w kilku miejscach i w każdym znalazłem coś związanego z Polskim Państwem Podziemnym. No to sobie powspominajmy...

niedziela, 13 listopada 2011

Droga "Ponurego" w Radiu Zachód


W poniedziałek 14 listopada byłem gościem zielonogórskiego oddziału Polskiego Radia. Podczas „Popołudniówki Radia Zachód” opowiadałem o swojej książce pt. „Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika”.

piątek, 11 listopada 2011

11 listopada w oddziałach Armii Krajowej

W tym roku Święto Niepodległości przypada 11.11.2011 r. Interesująca data, wiele wydarzeń, wieców i manifestacji w Warszawie, ale i w innych miastach w całej Polsce. Dobrze, że możemy dziś czcić ten dzień na różne sposoby, w pluralizmie i wzajemnym poszanowaniu. Niecałe 70 lat temu sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Chciałbym dziś przedstawić Wam, jak Święto Niepodległości wyglądało w oddziałach Armii Krajowej "Ponurego" i "Nurta" w 1943 i 1944 r.

wtorek, 8 listopada 2011

Testament Polski Walczącej

Przeglądając stare numery gazety "Wykus" znalazłem Testament Polski Walczącej. To niezwykle ważny dokument, który 11 lipca 1945 r. opublikowała Rada Jedności Narodowej do Narodu Polskiego i do Narodów Zjednoczonych. Tezy postawione w testamencie rzutowały przez kolejne 45 lat na działania i życie weteranów Armii Krajowej, także (a może w szczególności) na żołnierzy "Ponurego" i "Nurta", którzy byli wierni swoim ideałom przez cały okres PRL.
  
Pełna treść Testamentu Polski Walczącej od dziś dostępna jest także na naszym blogu w dziale Warto przeczytać.
  

poniedziałek, 7 listopada 2011

70 lat temu skoczył "Ponury"

Cichociemny Jan Piwnik
W połowie września 1941 roku por. Jan Piwnik przeniósł się z 4 Brygady Kadrowej Strzelców do mieszkania przy Sloan Street w Londynie, gdzie zamieszkał wraz z Alfredem Paczkowskim i dwoma innymi oficerami oczekującymi na przerzut do kraju. Paczkowski tak wspominał te chwile: Oranowski wyprowadził się od nas, a na jego miejsce przybył z Brygady Spadochronowej por. Jan Piwnik. Zaproponowałem mu wspólny pokój, chociaż, jak wspomniałem nasz dom był przestronny. W ten sposób powstał podział. W jednym pokoju Świątkowski i Jurecki dyskutowali nocami na wielkie tematy. Ja zaś z Piwnikiem w innym pokoju kładliśmy się wcześnie spać. Rano robiliśmy gimnastykę, jeździliśmy do masażysty i do klubu gwardyjskiego, gdzie instruktorzy boksu znęcali się nad nami. Po południu zwiedzaliśmy Londyn, zwłaszcza tak zwane gorsze dzielnice, targowiska i nadbrzeża, gdzie mogliśmy zobaczyć ciekawe rzeczy.

niedziela, 6 listopada 2011

Kontrym

Teatr Telewizji Polskiej przedstawia spektakl pt. "KONTRYM". Major Bolesław Kontrym "Żmudzin" - oficer Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji Państwowej i jednocześnie generał brygady Armii Czerwonej walczący w wojnie polsko-bolszewickiej przeciw Polsce. Od 1922 r. znów w Polsce i tylko dla polskiej sprawy. NIEWIARYGODNA POSTAĆ. Polecam serdecznie!!!

PONIEDZIAŁEK, 7 LISTOPADA, TVP 1, GODZ. 20.20


Więcej o mjr. Bolesławie Kontrymie znajdziesz choćby w Wikipedii. Lektura biogramu wystarczy, by zafascynować się "Żmudzinem" i w poniedziałek poświęcić ten czas na teatr.

czwartek, 3 listopada 2011

Andrzej Kasten "Zulejka"

Niedawno na popularnym portalu społecznościowym miałem przyjemność oglądać ślubne fotografie kolegi "Magistra" z Warszawy. Jakież było moje zdziwienie, gdy wśród nich zobaczyłem niecodzienny pomysł na fotografię z zaaranżowaniem stołecznych pomników. Na fotografii poniżej "Magister" przybija "piątkę" Kościuszkowcowi ;)
Ciekawa kompozycja, prawda? Być może zaśmiałbym się tylko z pomysłu i zamknął zakładkę, gdyby nie fakt, że mam przyjemność znać autora tego pomnika. Jest nim Andrzej Jerzy Kasten ps. "Zulejka", żołnierz Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury".

wtorek, 1 listopada 2011

Zaduszki na Wykusie

Dzień Wszystkich Świętych, a w szczególności przypadające na 2 listopada Zaduszki skłoniły mnie do tego wpisu. Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, modlą się za dusze zmarłych przebywające teraz w czyśćcu. Kilka dni temu czytałem o tradycji Grobów Nieznanego Żołnierza, które pojawiły się w Europie po I wojnie światowej, by uczcić dziesiątki tysięcy poległych anonimowo żołnierzy na wszystkich frontach. Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie odsłonięty został 2 listopada 1925 r. Spoczął w nim losowo wybrany obrońca Lwowa.
   
Nie trzeba jednak szukać daleko poległych nieznanych żołnierzy. Także Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury" i I batalion 2 pp Leg. AK "Nurta" mają w swoich szeregach poległych o wciąż nieustalonych nazwiskach.

piątek, 28 października 2011

O październikowej obławie na Wykusie

O obławie, która miała miejsce 28 października 1943 r. na Wykusie donosił "Biuletyn Informacyjny", redagowany i wydawany przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Miast opisywać wydarzenia sprzed 68 lat, oddajmy głos ówczesnemu komentatorowi.

środa, 26 października 2011

Droga "Ponurego" opublikowana

Po kilku latach zbierania materiałów oraz po kilkunastu miesiącach zmagań wydawniczych, wreszcie została opublikowana moja książka Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika.

Stanowi ona pierwszą w pełni naukową publikację biograficzną poświęconą majorowi Janowi Piwnikowi. Oparta została na bogatym materiale źródłowym z archiwów w Polsce i Wielkiej Brytanii. W dużej części są to źródła niepublikowane, pozwalające zrekonstruować nieznane okresy życia bohatera niniejszej książki oraz wskazać błędy faktograficzne dotychczas powielane w literaturze przedmiotu. Oprócz archiwaliów, w pracy wykorzystano szereg relacji oraz wspomnień, przez co wiele jej fragmentów ma charakter czysto dokumentalny.

poniedziałek, 24 października 2011

Skok "Ponurego"

W najnowszym numerze (44/2011) „Polski Zbrojnej” opublikowany zostanie tekst mojego autorstwa dotyczący operacji lotniczej „Ruction”, podczas której w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku do Polski został przerzucony por. Jan Piwnik „Ponury”. Można będzie m.in. prześledzić jak Piwnik spędził ostatnie dni przed odlotem oraz zapoznać się z wykazem sprzętu jaki został wraz z nim oraz dwoma innymi skoczkami przesłany konspiracji w kraju. Warto pamiętać, że niebawem mija 70 rocznica tych wydarzeń.

niedziela, 23 października 2011

Uroczystości w Olesznie i Chotowie (2)

Uroczystości 67. rocznicy bitwy od Chotowem już za nami. Jak co roku zaczęło się na cmentarzu w Olesznie, następnie msza św. w miejscowym kościele i uroczysta akademia w szkole. W tym roku jednak postanowiliśmy sobie zmodyfikować troszeczkę plan i po mszy udaliśmy się stowarzyszeniowym składem na miejsce bitwy do chotowskiego lasu.

czwartek, 20 października 2011

Do pobrania gazeta "Wykus" 2011

Na stronie Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" zamieszczony dziś został najnowszy numer gazety "Wykus" z uroczystości, które miały miejsce w dniach 11-12 czerwca 2011 roku. Można pobrać go tutaj. Jeżeli chcesz zapoznać się ze starszymi numerami, wejdź bezpośrednio na stronę Wykus - Pamiętamy.


piątek, 14 października 2011

Gloria Victis!

Dzisiaj mija 68. rocznica śmierci ppor. cc. Waldemara Szwieca "Robota" i żołnierzy z jego pocztu osłonowego. Tym razem nie mam artykułu, który na tę okoliczność można byłoby zamieścić na blogu. Chciałbym natomiast podzielić się z Wami moimi odkryciami. Wydawałoby się, że o "Robocie" i jego żołnierzach wiemy już wszystko. Poszukując materiałów źródłowych do publikacji natrafiłem na...

wtorek, 11 października 2011

O Janie Piwniku w "Polsce Zbrojnej"


W sprzedaży dostępny jest już numer 42/2011 „Polski Zbrojnej”, w którym ukazał się artykuł mojego autorstwa dotyczący początków cichociemnej drogi Jana Piwnika. Opisane są w nim pierwsze kursy jakie przeszedł w 1940 r. w Szkocji oraz w 1941 r. w Anglii. Można również zapoznać się z opiniami wystawionymi Piwnikowi przez wojskowych przełożonych z 4 Brygady Kadrowej Strzelców oraz z pierwszego polskiego kursu walki konspiracyjnej w stacji SOE w Briggens pod Londynem

czwartek, 6 października 2011

Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie

Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica i Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach zapraszają na Partyzancką Drogę Krzyżową, która tradycyjnie odbędzie się w dniu 28 października 2011 r. (piątek).

Patronat Honorowy i opiekę duchową nad uroczystością przyjęli Jego ekscelencja ks. biskup Henryk Tomasik i ks. infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium w Kałkowie.

wtorek, 27 września 2011

72. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

Dzisiaj przypada 72. rocznica ustanowienia Polskiego Państwa Podziemnego. Święto to ustanowione zostało 11 września 1998 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować

sobota, 24 września 2011

MartyrologiaWsiPolskich.pl

29 września o godz. 15.00 w Dworku Laszczyków  w Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach będzie miało miejsce uruchomienie portalu MartyrologiaWsiPolskich.pl przygotowanego przez Muzeum Wsi Kieleckiej - Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przy współpracy z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Wydarzenie uświetni otwarcie wystawy Michniów 1943. Zbrodnia bez przedawnienia. Ekspozycja będzie czynna 30 listopada 2011 r. Ponadto w programie jest przedstawienie działań partyzanckich w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".

poniedziałek, 19 września 2011

Kapliczka w Świętej Katarzynie

16 września o godz. 16.00 w Świętej Katarzynie miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika - kapliczki. Na czerwonym szlaku, przy drodze pomiędzy wejściem do Świętokrzyskiego Parku Narodowego a źródłem św. Franciszka stanęła kolejna "kotwica pamięci" ufundowana staraniem członków Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt". 

niedziela, 18 września 2011

III Marsz Pamięci

III Marsz Pamięci szlakami wokół Wykusu za nami. Wspaniała pogoda aż zachęcała do uczestnictwa. Na start przy początkowej stacji Partyzanckiej Drogi Krzyżowej stawiło się może i niewiele osób, ale ważniejsze jest chyba to, że każdy wiedział dlaczego akurat tego dnia i o tej porze w tym miejscu się znajduje. Szkoda tylko, ale chyba do tego powoli musimy się przyzwyczajać, że stan zdrowia nie pozwolił na uczestnictwo żadnemu z żyjących aktualnie Partyzantów Zgrupowań.

sobota, 10 września 2011

Kolejne dofinansowanie na Drogę „Ponurego”

W jednym z wcześniejszych postów pisałem o dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł, jakie otrzymała Droga „Ponurego” z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w ramach Otwartego Konkursu Ofert na rok 2011. Gwoli uzupełnienia pragnę poinformować, że praca otrzymała również dofinansowanie w wysokości 4 000 zł w ramach pierwszego konkursu na finansowanie przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu badań naukowych nad najnowszą historią Polski.

Wyniki konkursu IPN–KŚZpNP (ogłoszone 09.09.2011 r.) można znaleźć tutaj.

piątek, 9 września 2011

Grób Biruty Kaszyńskiej

W dniu 7.09.2011 roku na Cmentarzu Północnym w Warszawie został postawiony granitowy nagrobek na mogile Biruty Urszuli Kaszyńskiej, siostry majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego "Nurta".
   
Nagrobek powstał w firmie państwa Mostowskich z Alojzowa, litery i symbol Polski Walczącej wykonał Szczepan Mróz ze Stowarzyszenia Pamięci, formalności w kancelarii cmentarza udało się załatwić bardzo szybko dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pana Jacka Fijałkiewicza tamże pracującego. Całość działań zainicjowała i sfinalizowała Renata Ściślewska-Skrobisz ze Stowarzyszenia Pamięci.

środa, 7 września 2011

Pierwsza akcja ppor. Jana Piwnika


3 kompania GRP podczas pobytu w maju 1939 roku
na delegacji w Częstochowie.
Asp. Jan Piwnik 9-ty od prawej w rzędzie 
siedzących policjantów
O wojnie obronnej 1939 r. napisano już sporo, a jeszcze więcej pozostaje ciągle do napisania. Jednym z tematów, które do dziś dnia nie doczekały się gruntownego zbadania jest udział Policji Państwowej (PP) w bojach polskiego września. Jedną z jednostek, których losy w tych dniach są raczej mało znane, jest Grupa Rezerwy Policyjnej (GRP), w szeregach której służył Jan Piwnik, późniejszy legendarny „Ponury”.

poniedziałek, 5 września 2011

Konecki Wrzesień 2011 (4) - dzień drugi

Niedzielny poranek w Końskich obfitował również w wiele interesujących wydarzeń. Msza polowa przy kolegiacie św. Mikołaja w Końskich w tym roku skupiła dużą liczbę wiernych. W porównaniu do roku ubiegłego, było stanowczo więcej uczestników uroczystości nie tylko pod Pomnikiem Partyzantów, ale także podczas niedzielnej Eucharystii.

niedziela, 4 września 2011

III Marsz Pamięci na Wykusie - zaproszenie

Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt” ma zaszczyt zaprosić na uroczystość poświęcenia i odsłonięcia tablicy - kapliczki w miejscowości Święta Katarzyna dnia 16 września 2011 r. o godz.16.00. Uroczystość odbędzie się na czerwonym szlaku na Łysicę (kilkadziesiąt metrów od wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego).
   
Jednocześnie Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt” zaprasza na III Marsz Pamięci na Wykusie w dniu 17 września 2011 r. w 70. rocznicę skoku do Ojczyzny mjr. cc. Jana Piwnika „Ponurego”. Początek marszu godz. 13.00. Spotkanie przy głazie na początku Partyzanckiej Drogi Krzyżowej na drodze Rataje - Siekierno.

sobota, 3 września 2011

Konecki Wrzesień 2011 (3) - dzień pierwszy

Za nami pierwszy dzień obchodów Koneckiego Września 2011. Jak zawsze zaczęło się na cmentarzu przy pomniku poległych partyzantów. Z żyjących partyzantów Zgrupowań "Ponury"-"Nurt" byli oczywiście bracia Jan i Józef Wroniszewscy czyli "Znicz" i "Konrad", Stanisław Janiszewski "Dewajtis", Jacek Wilczur "Kazik Lwowiak" i Tadeusz Barański "Tatar". Nasze Stowarzyszenie też reprezentowane przez liczną i mocną grupę.

piątek, 2 września 2011

Śladami "Robota" po Ziemi Koneckiej. Przewodnik

Z okazji obchodów "Koneckiego Września" - uroczystości zainicjowanej w 1984 r. przez podkomendnych por. "Ponurego" z II Zgrupowania "Robota" - mamy dla Czytelników bloga niespodziankę. Za zgodą autora, Pana Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. "Konrad" (żołnierza II Zgrupowania, Honorowego Obywatela m. Końskie), specjalnie dla wszystkich zainteresowanych walkami Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" udostępniamy w internecie broszurę wydaną pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. pt. Śladami "Robota" po Ziemi Koneckiej. Przewodnik [1].

Promocja książki o Antonim Hedzie "Szarym"

W imieniu Autorów serdecznie zapraszamy na promocję książki o gen. Antonim Hedzie "Szarym", autorstwa i dr. Sebastiana Piątkowskiego i Marcina Sołtysiaka z Delegatury IPN w Radomiu. Książka ta to popularnonaukowe ujęcie niezwykłej historii jednego z bohaterów naszego regionu. Na spotkaniu będzie można porozmawiać zarówno o "Szarym", jak i o innych sprawach dotyczących podziemia.
   
Spotkanie odbędzie się 7 września 2011 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul.Piłsudskiego 12 w Radomiu.

czwartek, 1 września 2011

Ekshumacja strz. Józefa Buczka ps. "Przerwa"

1 września o godz. 6.30, w 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na cmentarzu parafialnym w Skarżysku-Zachodnim miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W gronie najbliższych członków rodziny ekshumowano doczesne szczątki strz. Józefa Buczka ps. „Przerwa”.

W skromnej uroczystości asystowali przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej, a także członkowie Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”–„Nurt”. Prochy poległego spoczęły na Cmentarzu Partyzanckim Żołnierzy Armii Krajowej w lesie za Skarżyskiem-Pogorzałem. Ostatnią drogę na leśną nekropolię uświetnili kombatanci ze sztandarami Podobwodu AK i Inspektoratu AK Skarżysko-Kamienna oraz Samodzielnej Kieleckiej Brygady WiN.

czwartek, 25 sierpnia 2011

Wykus nocą

W miniony wtorek miałem okazję być sam na Wykusie. Nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że była to wyprawa porą wieczorowo-nocną. Idąc z ośrodka harcerskiego nad Lubianką w Starachowicach dotarłem do Obozu Langiewicza, a następnie na Kropkę. Komary gryzły jak tylko na chwilę się zatrzymałem. Dopiero po zmierzchu niemal przestały dawać znać o sobie.

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Konecki Wrzesień 2011 (2)

Już dziś podajemy szczegółowy program Koneckiego Września. Jesteśmy szybsi niż organizator - Urząd Miasta i Gminy w Końskich. Mamy nadzieję, że dzięki temu na obchodach zjawi się większa grupa entuzjastów historii i walk Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i wszystkich innych oddziałów Armii Krajowej. Robotowcy - żołnierze ppor. "Robota" z oddziałów "Ponurego" - organizując swoje spotkania, poświęcili je bowiem wszystkim żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej na Ziemi Koneckiej, a także wszystkim ofiarom minionej wojny.

niedziela, 21 sierpnia 2011

Uroczystości w Antoniowie

W dniu dzisiejszym odbyły się uroczystości upamiętniające 67. rocznicę potyczki partyzanckiej 4 pp Leg. AK z niemieckim okupantem pod Antoniowem. W tym roku nasze stowarzyszenie było reprezentowane przez dwie osoby. Ładna pogoda i dość dobrze zorganizowane uroczystośći przez gminę Chlewiska.
  
Szkoda tylko, że partyzantów z roku na rok mniej. W tym roku wręcz już garstka, ale cóż takie życie. Nie będę się rozpisywał co się 67 lat temu pod Antoniowem działo, bo bardzo fajnie i wyczerpująco opowiedział o tym sędzia Andrzej Jankowski, co możemy zobaczyć na filmiku. Galerię zdjęć z uroczystości znajdziecie tutaj.

czwartek, 18 sierpnia 2011

Droga "Ponurego" opóźniona ale dofinansowana


W czerwcu zapowiedziałem, że niebawem ukaże się rys biograficzny majora Jana Piwnika mojego autorstwa. Jednak śpieszę wyjaśnić, że publikacja została przesunięta na okres powakacyjny, co trochę mnie zmartwiło w kontekście najbliższych planów naukowych. Ucieszyła mnie natomiast informacja, że książka  zdobyła dofinansowanie w wysokości 10 000 złotych w ramach Otwartego Konkursu Ofert na rok 2011, ogłoszonego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR), w kategorii: „Działalność dokumentacyjna i wydawnicza związana z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność RP oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego”.
 

poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Wieczór z historią - radio.media.pl

Jak już niektórzy z Was wiedzą, co tydzień we wtorek prowadzę w radiu internetowym Radio.Media.pl* o godz. 21.00 audycję "Wieczór z historią". W tym tygodniu na udział w nagraniu dał się namówić Marek, czyli temat może być tylko jeden - ppor. "Robot" i jego walki na terenie Konecczyzny. Serdecznie zapraszam do posłuchania. Zapowiedź jutrzejszej audycji znajdziecie tutaj.

wtorek, 9 sierpnia 2011

Konecki Wrzesień 2011 (1)

Już dziś mogę zaprosić wszystkich zainteresowanych historią Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" na uroczystości "Koneckiego Września". W tym roku obchody rocznicowe będą miały miejsce w dniach 3-4 września 2011 r. Szczegółowy program niebawem.

piątek, 5 sierpnia 2011

Major Film Demo

Niedawno "bradl" podesłał mi link do wersji demo filmu pt. "Major" na motywach powieści Marcina Ciszewskiego. Książki nie czytałem. Ciężko więc ustosunkować się do wizji autora. Z całą pewnością jest to jednak odważny sposób na zmierzenie się z legendą "Ponurego", "Nurta", czy "Robota". Oceńcie sami. Czekam na komentarze :)
   


czwartek, 4 sierpnia 2011

Bunkry oddziałów AK

Może nie dotyczy to bezpośrednio partyzantów "Ponurego" i "Nurta", ale każdy interesujący się walkami AK na Kielecczyźnie słyszał na pewno o batalionie "Las 74 pp AK dowodzonym przez por. Mieczysława Tarchalskiego "Marcina". Właśnie na temat ich partyzanckiego obozu w lasach włoszczowskich napisał red. Janusz Kędracki z kieleckiej "Gazety Wyborczej". Warto przeczytać cały artykuł (dostępny tutaj) i odwiedzić miejsce po leśnych bunkrach. Miejsce jest godne uwagi choćby dlatego, że w ostatnich dniach istnienia Armii Krajowej przebywał tam jej Komendant - gen. bryg. Leopold Okulicki "Niedźwiadek".

poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Żołnierze "Ponurego" i "Nurta" w Powstaniu Warszawskim

Dzisiaj mija 67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 rozpoczęła się bitwa o Warszawę, o stolicę, o Polskę. W walkach powstańczych wzięli również udział żołnierze AK, którzy w 1943 r. służyli w szeregach Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Po upadku powstania, z ludnością cywilną uszła ze zniszczonej stolicy część żołnierzy. Udało im się dostać w Góry Świętokrzyskie, gdzie do listopada 1944 r. walczyli w oddziałach partyzanckich. Kilku powstańców otrzymało przydział do I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK "Nurta".

sobota, 16 lipca 2011

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

W dniach 12-13 lipca miały miejsce uroczystości żałobne w rocznicę pacyfikacji Michniowa i śmierci 204 mieszkańców tej świętokrzyskiej wsi. Obecnie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie podlega pod Muzeum Wsi Kieleckiej. Trwają tam prace budowlane, dzięki którym niebawem powstanie nowoczesne muzeum martyrologiczne przedstawiające zagładę wsi polskiej w latach 1939-1945. Plany nowego mauzoleum są naprawdę imponujące. 

Tymczasem (w natłoku wakacyjnych zajęć*) udało mi się wyszperać w "Słowie Ludu" (organie prasowym KW PZPR w Kielcach) wiadomości z 1988 r. Wówczas to zatwierdzono projekt mauzoleum o gigantycznym jak na ówczesne warunki rozmachu.

poniedziałek, 27 czerwca 2011

Droga od Ratajów bezpieczna!

W czerwcu 2010 r. po uroczystościach na Wykusie i po dużym deszczu miałem okazję wracać pieszo razem z kolumną harcerzy. W połowie drogi z mgły wyłonił się ułan jadący wprost na nas od strony Ratajów. Szedłem na początku kolumny. Po zrównaniu się ze mną, zameldował: "droga od strony Ratajów bezpieczna!".
Jechał z nami przez następne kilka kilometrów, aż grupa weszła na pl. mjr. "Ponurego" w Wąchocku. Stanął jeszcze chwilę i oddalił się wolno w kierunku Marcinkowa.
Do dzisiaj nie wiem, kim był ten kawalerzysta pilnujący naszego "oddziału". Może był od wachm. "Tarzana"?...

sobota, 18 czerwca 2011

Ostatnia opinia służbowa Szwieca z 1 SBS

Internet stanowi niezaprzeczalnie o tym, że stajemy się globalną wioską. "Diego" dzięki swojemu zapałowi odnalazł portal toruńskiego Muzeum Historyczno-Wojskowego, które działa przy I Liceum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  
Zapewne każdy czytający tego bloga wie, że absolwentem Państwowego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu był ppor. cc. Waldemar Szwiec "Robot", dowódca II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Dokument, który MHW zdobyło jest jednak novum w biografii tego Cichociemnego.