czwartek, 30 stycznia 2014

70. rocznica śmierci kpr. Feliksa Janasa "Sołtyka"

Rodzina kpr. Feliksa Janasa "Sołtyka" oraz Starosta Skarżyski i Wójt Gminy Bliżyn zapraszają do udziału w uroczystościach w 70. rocznicę bohaterskiej śmierci kpr. Feliksa Janasa "Sołtyka" i Jego rodziny. Msza święta w intencji Rodziny Janasów odbędzie się 2 lutego 2014 r. o godz. 11.30 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mroczkowie. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą pod głaz pamiątkowy, gdzie złożą kwiaty i znicze. Serdecznie zapraszamy!

środa, 29 stycznia 2014

Pogrzeb "Halnego"

Uroczystości pogrzebowe śp. Zdzisława Rachtana "Halnego" odbędą się w piątek 31 stycznia 2014 r. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie przy ul. Długiej 13/15. Po mszy świętej pogrzebowej trumna z ciałem "Halnego" wyruszy na cmentarz wojskowy na warszawskich Powązkach, gdzie uroczystość rozpocznie się o godz. 13.30.
  
Zainteresowanych wyjazdem na pogrzeb informujemy, że zostały zorganizowane wyjazdy ze Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. Więcej informacji w rozwinięciu postu.

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Mord w Denkówku

W numerze 3 tygodnika "Do Rzeczy" z tego roku natrafiłem na artykuł Piotra Gontarczyka o generale LWP Stefanie Szymańskim pt. "Bandyta z LWP". Sam tytuł wyjaśnia chyba dokonania tego człowieka, natomiast mnie zaciekawił fragment, w którym jest mowa o mordzie na żołnierzach "Nurta".

"14 kwietnia 1944 r. w Denkówku (pow. opatowski) oddział AL Stefana Szymańskiego "Osy" zaskoczył w czasie kolacji i rozbroił pięciu żołnierzy AK por./mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta".

niedziela, 26 stycznia 2014

Zmarł Zdzisław Rachtan "Halny"

Zdzisław Rachtan,
Wąchock 15.06.2013 r.
Dzisiaj przed południem, 26 stycznia 2014 r. zmarł podporucznik czasu wojny Zdzisław Stefan Rachtan "Halny" (1924-2014). Był ostatnim żyjącym oficerem Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK, awansowanym do korpusu oficerów podczas II wojny światowej. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Jeden z twórców i założycieli niezależnego kombatanckiego Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" i jeden z inicjatorów budowy kapliczki na Wykusie. Honorowy Przewodniczący Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt". Laureat Nagrody IPN "Kustosz Pamięci". Honorowy Obywatel Wąchocka i Starachowic. 
Cześć Jego pamięci!

środa, 15 stycznia 2014

Wykus 1863

Każdy, kto po raz pierwszy znajdzie się w rozległych lasach suchedniowsko-starachowickich zwrócić musi uwagę na ich wyjątkowy charakter, tak różny od wielu innych, znacznie przekształconych już przez gospodarkę człowieka kompleksów leśnych. Na tą wyjątkowość składa się bogactwo przyrodnicze, wyrażające się zarówno wielością występujących tu gatunków flory i fauny, ale także urozmaicona budowa geologiczna i rzeźba terenu. Obszar przecinają liczne strumienie, nie brak też źródeł, mokradeł, jak również wzniesień, jarów i parowów.  Występujące tu drzewostany odznaczają się przy tym zróżnicowaną strukturą wiekową i złożoną budową pionową.
  
Lasy te wyróżnia nie tylko wartość przyrodnicza. Ich charakter sprawia, że stanowią także niezwykle dogodny teren dla prowadzenia działań partyzanckich. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że to Żołnierze „Ponurego” w 1943 roku docenili te walory jako pierwsi – o 80 lat uprzedzili ich bowiem Powstańcy roku 1863…

niedziela, 12 stycznia 2014

Kronika Powstania Styczniowego


Od kilku miesięcy regularnie przemierzam Polskę. By nie zasnąć za kierownicą, "skakałem" po stacjach radiowych, aż udało się odkryć niezwykłą audycję. Szkoda, że dopiero tak późno. Słucham ją od kilku miesięcy, a powinienem od roku! Polecam zatem dzisiaj Państwu audycję "Kronika Powstania Styczniowego" autorstwa Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy, z udziałem dr. Janusza Osicy. Audycja nadawana jest dwa razy w tygodniu w Programie 1 Polskiego Radia we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz. 15.00.

piątek, 10 stycznia 2014

Ucieczki na Zachód żołnierzy AK

Wczoraj od 18.00 do 20.00 (jak w każdy czwartek) w audycji historycznej "To już było - historia bez tajemnic" w Radiu Plus Kielce z red. Katarzyną Bernat rozmawialiśmy o ucieczkach na Zachód żołnierzy Armii Krajowej. Na początku 1945 r., kiedy już było wiadomo, że Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, żołnierze AK decydowali się na ucieczkę z kraju. Temat ten dotychczas nie był podejmowany w badaniach.

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Informacje noworoczne

Witam serdecznie w nowym roku! Zdaję sobie sprawę, że po raz kolejny muszę usprawiedliwić absencję na łączach licznymi projektami, które powoli się kończą. Jak Państwo wiedzą, jednocześnie w druku znajduje się kilka ciekawych pozycji. Rok 2013 skończy się tak naprawdę z chwilą ich wydania. Mam zatem nadzieję, że niebawem każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie - będzie o II wojnie światowej, pośrednio o konspiracji niepodległościowej po 1945 r., ale i - przede wszystkim - o dotąd w ogóle nieznanych losach kombatantów AK w PRL po 1956 r.
 
Mogę również podzielić się niezwykle ważną informacją. Odnaleziony swego czasu dziennik "Staszka" jest już w pełni przetłumaczony na język polski.