czwartek, 23 lutego 2012

Ofiary represji komunistycznych

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Radomiu zaprasza w dniu 1 marca 2012 r. (czwartek) o godz. 16.30 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu (ul. Józefa Piłsudskiego 12) na konferencję naukową Ofiary represji komunistycznych w regionie radomskim w latach 1945-1956.

Konferencja zorganizowana została w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczegółowy program dalej.

środa, 22 lutego 2012

"Ponurego" droga do Ojczyzny

W dniu dzisiejszym (22.02.2012 r.) na Interii został opublikowany fragment "Drogi Ponurego". Tekst dotyczy szkolenia Jana Piwnika na cichociemnego w Wielkiej Brytanii. Można m.in. dowiedzieć się jak wyglądał "kurs korzonkowy" oraz jak oceniali Piwnika  wojskowi przełożeni.

poniedziałek, 20 lutego 2012

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W imieniu Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zapraszam do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczegółowy program znajduje się na załączonym afiszu.
    

poniedziałek, 13 lutego 2012

Uroczystości na Borze

Wczoraj, 12 lutego na osiedlu Bór w Skarżysku Kamiennej odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające 360 Polaków rozstrzelanych w tym miejscu w dn. 12-14 lutego 1940 roku.

niedziela, 12 lutego 2012

Droga "Ponurego" w Gazecie Wyborczej (2)

W weekendowym (11-12.02.2012 r.) wydaniu "Gazety Wyborczej" opublikowany został tekst pt. Napisał książkę, przygotowuje scenariusz filmu o "Ponurym". Jest to wywiad jaki przeprowadził ze mną redaktor Janusz Kędracki na temat Drogi "Ponurego" oraz wstępnych prac nad scenariuszem filmu fabularnego poświęconego Janowi Piwnikowi.

sobota, 11 lutego 2012

Róża

Wybrałem się dzisiaj na film Róża w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. W rolach głównych wystąpili Agata Kulesza i Marcin Dorociński.
   
W moich odczuciach film ten nie był smutny. Był do cna prawdziwy chyba w każdej scenie. Doskonale przedstawiona została sytuacja w powojennej Polsce, układ sił, działalność Urzędu Bezpieczeństwa, zdziczałych band sowieckich żołnierzy i ludzkiego cierpienia. Akcja filmu toczy się na Mazurach. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, rdzenni mieszkańcy tych terenów przechodzą kolejny dramat. Polecam ten obraz, bo naprawdę warto.
   

czwartek, 9 lutego 2012

Węgierska ucieczka "Ponurego"

W najnowszym numerze (7/2012) „Polski Zbrojnej” opublikowany został tekst mojego autorstwa dotyczący działalności konspiracyjnej ppor. Jana Piwnika podczas internowania na Węgrzech oraz jego brawurowej ucieczki i przedostania się do PSZ we Francji.

poniedziałek, 6 lutego 2012

Białoruskim szlakiem "Ponurego" (3)

Swego czasu Jarosław Babicki obiecał relację z wyjazdu na Białoruś szlakiem "Ponurego". Przed chwilą otrzymałem wiadomość, że w "Tygodniku Starachowickim" i "Tygodniku Koneckim", które dziś trafiły do sprzedaży, znalazła się relacja o wizycie w więzieniu w Pińsku. Polecam serdecznie, tym bardziej, że możecie zobaczyć, jak obecnie wygląda gmach zdobyty przed 69 laty przez Jana Piwnika i jego żołnierzy.

niedziela, 5 lutego 2012

Kiedy właściwie urodził się "Ponury"?

Przeglądając stare czasopisma znalazłem dziś artykuł Mieczysława Sokołowskiego pt. „Przywiozłem syna waszego”. Pogrzeb „Ponurego”, który opublikował w listopadzie 1988 r. w katolickim miesięczniku „W drodze”. Jest to niezwykle interesująca relacja siostrzeńca Jana Piwnika z uroczystości pogrzebowych mjr. "Ponurego", które odbyły się w Górach Świętokrzyskich w dniach 10-12 czerwca 1988 r.

Zwróciłem uwagę na jeden akapit, który przytaczam w całości:

czwartek, 2 lutego 2012

Z dziejów Armii Krajowej. Refleksje historyków

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Dom Kultury "Zameczek" w Kielcach mają zaszczyt zaprosić na dyskusję panelową Z dziejów Armii Krajowej. Refleksje historyków.

O miejscu Armii Krajowej w Polskim Państwie Podziemnym, wydarzeniach roku 1945 oraz...