Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Radomiu zaprasza w dniu 1 marca 2012 r. (czwartek) o godz. 16.30 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu (ul. Józefa Piłsudskiego 12) na konferencję naukową Ofiary represji komunistycznych w regionie radomskim w latach 1945-1956.
Konferencja zorganizowana została w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczegółowy program dalej.
W dniu dzisiejszym (22.02.2012 r.) na Interii został opublikowany fragment "Drogi Ponurego". Tekst dotyczy szkolenia Jana Piwnika na cichociemnego w Wielkiej Brytanii. Można m.in. dowiedzieć się jak wyglądał "kurs korzonkowy" oraz jak oceniali Piwnika wojskowi przełożeni.
W imieniu Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zapraszam do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczegółowy program znajduje się na załączonym afiszu.
Wczoraj, 12 lutego na osiedlu Bór w Skarżysku Kamiennej odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające 360 Polaków rozstrzelanych w tym miejscu w dn. 12-14 lutego 1940 roku.
W weekendowym (11-12.02.2012 r.) wydaniu "Gazety Wyborczej" opublikowany został tekst pt. Napisał książkę, przygotowuje scenariusz filmu o "Ponurym". Jest to wywiad jaki przeprowadził ze mną redaktor Janusz Kędracki na temat Drogi "Ponurego" oraz wstępnych prac nad scenariuszem filmu fabularnego poświęconego Janowi Piwnikowi.
Wybrałem się dzisiaj na film Róża w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. W rolach głównych wystąpili Agata Kulesza i Marcin Dorociński.
W moich odczuciach film ten nie był smutny. Był do cna prawdziwy chyba w każdej scenie. Doskonale przedstawiona została sytuacja w powojennej Polsce, układ sił, działalność Urzędu Bezpieczeństwa, zdziczałych band sowieckich żołnierzy i ludzkiego cierpienia. Akcja filmu toczy się na Mazurach. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, rdzenni mieszkańcy tych terenów przechodzą kolejny dramat. Polecam ten obraz, bo naprawdę warto.
W najnowszym numerze (7/2012) „Polski Zbrojnej” opublikowany został tekst mojego autorstwa dotyczący działalności konspiracyjnej ppor. Jana Piwnika podczas internowania na Węgrzech oraz jego brawurowej ucieczki i przedostania się do PSZ we Francji.
Swego czasu Jarosław Babicki obiecał relację z wyjazdu na Białoruś szlakiem "Ponurego". Przed chwilą otrzymałem wiadomość, że w "Tygodniku Starachowickim" i "Tygodniku Koneckim", które dziś trafiły do sprzedaży, znalazła się relacja o wizycie w więzieniu w Pińsku. Polecam serdecznie, tym bardziej, że możecie zobaczyć, jak obecnie wygląda gmach zdobyty przed 69 laty przez Jana Piwnika i jego żołnierzy.
Przeglądając stare czasopisma znalazłem dziś artykuł Mieczysława Sokołowskiego pt. „Przywiozłem syna waszego”. Pogrzeb „Ponurego”, który opublikował w listopadzie 1988 r. w katolickim miesięczniku „W drodze”. Jest to niezwykle interesująca relacja siostrzeńca Jana Piwnika z uroczystości pogrzebowych mjr. "Ponurego", które odbyły się w Górach Świętokrzyskich w dniach 10-12 czerwca 1988 r.
Zwróciłem uwagę na jeden akapit, który przytaczam w całości:
Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Dom Kultury "Zameczek" w Kielcach mają zaszczyt zaprosić na dyskusję panelową Z dziejów Armii Krajowej. Refleksje historyków.
O miejscu Armii Krajowej w Polskim Państwie Podziemnym, wydarzeniach roku 1945 oraz...