czwartek, 29 listopada 2012

Nadrabiamy zaległości

Wydawałoby się, że listopad będzie miesiącem spokoju i czasem do regularnego pisania o naszych ulubionych oddziałach. Okazało się zupełnie odwrotnie. Koniec roku był niezwykle zajmujący i pełen wydarzeń związanych z losami "Ponurego", "Nurta" i ich żołnierzy. Dodatkowo braliśmy udział m.in. w uroczystościach związanych z 100. rocznicą urodzin Jana Piwnika w Szkole Podstawowej nr 11 w Starachowicach, noszącej imię mjr. "Ponurego". Dużo też działo się za kulisami, ale o wynikach tych prac poinformuję dopiero w przyszłym roku. Dzisiaj zaś oddajmy głos Szczepanowi, który odwiedził Ziemie Zachodnie, gdzie opowiadał o legendzie Armii Krajowej.

wtorek, 13 listopada 2012

Film o "Ponurym" we Wrocławiu

Okręg Dolnośląski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt" mają zaszczyt zaprosić na pokaz filmu pt. "...aż po kres życia", poświęconego mjr. cc. Janowi Piwnikowi "Ponuremu" w 100. rocznicę Jego urodzin. 
  
Pokaz filmu odbędzie się 19 listopada br. o godz. 16.00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego przy ul. Katedralnej 9 we Wrocławiu.

Gościem honorowym będzie Jego Ekscelencja ks. kard. Henryk Gulbinowicz.

Serdecznie zapraszamy! 

PS.
Przed i po projekcji będzie można nabyć albumy Major Jan Piwnik „Ponury” (1912-1944). W 100. rocznicę urodzin.

sobota, 10 listopada 2012

Wykus - pokolenia

Na stronie Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" zamieszczony został plik PDF z okolicznościową publikacją Wykus - pokolenia, wydaną z okazji 55. rocznicy powstania Środowiska "Ponury"-"Nurt". Jest to wydanie II poszerzone pod redakcją Marka Jedynaka (wydanie I pod redakcją Miłosza Trukawki ukazało się w 2007 r.).
Można je pobrać bezpośrednio tutaj: wydanie II, wydanie I.

środa, 7 listopada 2012

Kpr. Tadeusz Jencz "Ksiądz", "Allan"

Dzisiaj, 7 listopada minęła 69. rocznica śmierci kpr. Tadeusza Jencza ps. "Ksiądz", "Allan", dowódcy 3 plutonu "koneckiego" II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury". 
  
Z całą pewnością, w przeddzień Święta Niepodległości i wzmożonych dyskusji na temat patriotyzmu i polskości należy przybliżyć właśnie tę postać. Mało kto wie, ale Jego dziadek był Niemcem. Nosił nazwisko Jentsch. Świadomie zdecydował się na spolonizowanie i zmianę nazwiska na Jencz. Dowód swojej miłości do nowej Ojczyzny dał nie tylko dziadek, ale także ojciec Edmund i wnuk Tadeusz.
   

wtorek, 6 listopada 2012

Awans i "degradacja" majora "Ponurego"

31 października br. na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej ukazał się tekst pt. „Awans dla bohatera”, dotyczący podpisania przez ministra Tomasza Siemoniaka wniosku o pośmiertne awansowanie Jana Piwnika „Ponurego” na pułkownika.
  
Jak wynika z  informacji, jest to forma uczczenia pamięci tego legendarnego dowódcy partyzanckiego w 100. rocznicę urodzin przypadającą w tym roku. Może wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden zapis, jaki się tam znalazł: Jan Piwnik „Ponury” tytułowany przez społeczeństwo majorem, w rzeczywistości posiada stopień wojskowy porucznika, który został mu nadany w dniu 20 marca 1941 r. Z tego zdania prawdą jest jedynie to, że 20 marca 1941 r. Piwnik otrzymał w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie awans na porucznika. Natomiast informacja jakoby nie otrzymał awansu na majora jest błędna. 

piątek, 2 listopada 2012

Album o „Ponurym” opublikowany

26.10.2012 r. został opublikowany album fotograficzno-dokumentalny autorstwa Marka Jedynaka, Wojciecha Königsberga oraz Szczepana Mroza. Publikacja pt. Major Jan Piwnik „Ponury” (1912-1944). W 100. rocznicę urodzin liczy 158 stron w twardej oprawie, wypełnionych rozbudowanym biogramem Piwnika, unikatowymi zdjęciami z różnych okresów jego życia, fotokopiami dokumentów archiwalnych oraz współczesnymi fotografiami miejsc związanych z legendą majora „Ponurego”. W dużej części są to materiały niepublikowane.

czwartek, 1 listopada 2012

Ośrodek opatowski Zrzeszenia WiN

Losy konspiracji niepodległościowej na Kielecczyźnie wciąż kryją wiele tajemnic. Dotychczas prowadzone badania na ten temat pozwoliły przedstawić najważniejsze i często ogólne ustalenia w skali regionu. Dzieje poszczególnych oddziałów i struktur II konspiracji nadal czekają na swoich badaczy. Analizując powojenne losy żołnierzy "Ponurego" i "Nurta" natrafiłem także na Ich udział w podziemiu antykomunistycznym.
  
O efektach moich dotychczasowych ustaleń i działalności Ośrodka Opatowskiego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" opowiem 10 listopada br. w Opatowie podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej z okazji rocznicy 730-lecia uzyskania praw miejskich pt. Opatów. Historia i polityka. Już dzisiaj serdecznie zapraszam. Program konferencji w rozszerzeniu posta.