piątek, 25 października 2019

Recenzja Dziennika "Staszka" (2)

Od wczoraj burza przechodzi nad konkursem na Książkę Historyczną Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego. Ostatecznie dzisiaj konkurs został anulowany! Wielka szkoda, bo wielu autorów napracowało się przy swoich książkach. Część z nas dostała się do finału i... I pozamiatane przez jakieś zakulisowe gierki. I kompromitacja organizatorów.
 
Wiem za to, że uczciwie napracowałem się przy mojej książce Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” (15 czerwca – 11 października 1943 r.), wstęp i opracowanie Marek Jedynak, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Kielce-Warszawa 2019. 

I są wymierne efekty tych starań, bo dotarła do mnie kolejna pozytywna recenzja - tym razem pióra Jarosława Babickiego, redaktora naczelnego "Tygodnika Starachowickiego", który nie od dziś jest na bieżąco z kwestiami akowskimi. Zapraszam zatem do lektury felietonu, który ukazał się w "Tygodniku Starachowickim" nr 34 z 19-25 sierpnia 2019 r.

czwartek, 24 października 2019

Przemysław Gosiewski

Za kilka dni w Kielcach oficjalnie odsłonięty zostanie pomnik Przemysława Gosiewskiego. Nie będzie to polityczny wpis, ale wspomnieniowy - wykusowy. Premier Gosiewski od momentu uzyskania mandatu posła na Sejm RP obecny był zawsze na uroczystościach na Wykusie. Przyjeżdżał na „koncentracje” Środowiska „Ponury”–„Nurt” do Wąchocka, by spotkać się z ostatnimi żyjącymi weteranami AK. Widywałem go również co roku na „Koneckim Wrześniu”, na uroczystościach na Borze i Brzasku w Skarżysku-Kamiennej. 

Najbardziej utkwił mi jednak w pamięci I Marsz Pamięci im. kpt. Leszka Zahorskiego "Leszka Białego" 19 września 2009 r. Gdy po kilku kilometrach wędrówki po Lasach Siekierzyńskich...

poniedziałek, 21 października 2019

Konferencja: Życiorysy niepokornych - Stefan Artwiński (1863-1939)

Dyrektor Muzeum Historii Kielc, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Fundacja im. Stefana Artwińskiego zapraszają na konferencję naukową Życiorysy niepokornych – Stefan Artwiński (1863–1939).

W 2019 r. przypada 80. rocznica śmierci Stefana Artwińskiego, który przez ponad trzydzieści lat angażował się na rzecz rozwoju Kielc i Polski. Najpierw jako działacz niepodległościowy, następnie społecznik dbający o rozwój szeregu organizacji, wreszcie prezydent miasta, którego nie opuścił po wybuchu II wojny światowej. Jest to dobry moment, aby przypomnieć o tej zasłużonej dla Kielc postaci. Uczestnicy konferencji będą mieli szansę usłyszeć o najciekawszych wątkach dotyczących Stefana Artwińskiego. Zapoznają się także z dziejami jego rodziny, w których jak w soczewce odbija się dwudziestowieczna, burzliwa historia Polski.

Konferencja odbędzie się 24 października 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach. Program znajdą Państwo w rozwinięciu posta.

piątek, 18 października 2019

Rowerem na szlak "Robota"

Jakie mają Państwo plany na weekend? Może warto zrobić mały trening na rowerze, bo na horyzoncie jest cyklistyczno-historyczne wydarzenie...
  
Sołtys Czarnieckiej Góry Jakub Dajczer zaprasza 11 listopada br. na Niepodległościowy Rajd Rowerowy szlakiem walk ppor. cc. Waldemara Szwieca "Robota". Szczegóły w rozwinięciu posta.

niedziela, 13 października 2019

Ostatni list "Staszka"...

Wielka Wieś w powiecie koneckim, był 13 października 1943 roku. W domu Franciszka Rurarza "Oseta" przebywał chory ppor. cc. Waldemar Szwiec "Robot" ze swoim pocztem ochronnym. Tego wieczora w ich kwaterze zjawił się ppor. Jerzy Wojnowski "Motor". Cel jego przyjazdu był niejasny. Przywiózł papierosy, których zawsze brakowało. Jego obecność była okazją, by przekazać listy do rodzin. Zapewne wszyscy żołnierze, którzy byli przy dowódcy skorzystali z tej sytuacji... Po krótkiej wizycie "Motor" odjechał w kierunku Końskich. Zabrał ze sobą list, który szybko st. strz. z cenz. Stanisław Wolff "Staszek" skreślił do swej Matki...

sobota, 12 października 2019

Ppor. Waldemar Mariusz Szwiec "Robot"

Tyle lat prowadzę bloga Wokół Wykusu i oczywistością dla mnie jest, że, gdy piszę Wykus - myślę "Ponury", gdy piszę Końskie - myślę "Robot". Tymczasem okazuje się, że mojemu pierwszemu bohaterowi spod znaku Armii Krajowej nie poświęciłem nigdy osobnego wpisu. Owszem, było kilka książek o Jego działalności, ale na blogu jakby ubogo. Czas to nadrobić.

Podporucznik Waldemar Mariusz Szwiec vel „Ignacy Zaciętowski” vel „Ignacy Szczerbak” ps. „Dal”, „Jakub”, „Ryś”, „Robot” był synem Józefa i Kazimiery z d. Wohlgemuth, ur. 13 sierpnia 1915 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Rodzice byli działaczami polonijnymi. Ojciec jako ochotnik zgłosił się w 1917 r. do Armii Polskiej w Ameryce. Walczył we Francji w szeregach „Błękitnej Armii”, a w latach 1919–1920 w Polsce. W 1920 r. po demobilizacji sprowadził żonę i syna. Zamieszkali w Toruniu.

wtorek, 8 października 2019

Dziennik "Staszka" w finale Książki Historycznej Roku

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że wydany w ramach Serii Świętokrzyskiej "Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy" III tom pt. Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” (15 czerwca – 11 października 1943 r.), wstęp i opracowanie Marek Jedynak, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Kielce-Warszawa 2019, został zakwalifikowany do III etapu (finału) konkursu na Książkę Historyczną Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku, rozumiane jako dziennik, relacje lub wywiady, które nie muszą spełniać rygorów przyjętych przy publikacjach o charakterze naukowym”!

poniedziałek, 7 października 2019

Wystawa "Budowanie pamięci" i widowisko "Szlakiem Wrześniowej Chwały Oręża Polskiego"

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na piątą edycję widowiska historycznego z cyklu „Szlakiem Wrześniowej Chwały Oręża Polskiego 1939-2019”, które odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 października 2019 r. w Parku Etnograficznym w Tokarni.
  
Jak informują organizatorzy, o godz. 12.00 w kościele z Rogowa odbędzie się msza święta.
  
O godz. 13.00 zostanie otwarta wystawa „Budowanie pamięci…”, autorstwa dr Katarzyny Jedynak z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wystawa składa się z 24 plansz poświęconych historii powstania, działalności i zachodzących na przestrzeni lat zmian w funkcjonowaniu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jednocześnie ekspozycja opowiada o procesie budowania pamięci o ofiarach zbrodni i próbach dokumentowania ich historii. 

O godzinie 14.00 rozpocznie się rekonstrukcja. Treścią wydarzeń będą...