Dziennik Stanisława Wolffa "Staszka"

Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” (15 czerwca – 11 października 1943 r.), wstęp i opracowanie Marek Jedynak, Kielce 2018 [w druku]. 
   
  
Stanisław Wolff "Babiński", "Staszek" - rocznik 1916, ułan 11 Pułku Ułanów Legionowych, student Uniwersytetu Józefa Piłsudskiego i Szkoły Głównej Handlowej, żołnierz warszawskiej konspiracji ZWZ, dywersant Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej ZWZ-AK "Wachlarz" i żołnierz Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury".
  
Około 15 czerwca 1943 r. strz. z cenz. Stanisław Wolff dotarł w Góry Świętokrzyskie. Otrzymał przydział do pododdziału warszawiaków i „wachlarzowców”, z których ostatecznie ukształtował się 1 pluton (tzw. „warszawski”) II Zgrupowania. Wyznaczony został na dowódcę 2 sekcji 1 drużyny 1 plutonu. W szeregach II Zgrupowania dowodzonego przez ppor. cc. Waldemara Szwieca „Robota” przeszedł cały szlak bojowy.
 
Jazda pociągiem przez Generalne Gubernatorstwo stała się początkiem dziennika prowadzonego przez „Staszka” niemal aż do jego śmierci w boju. Opisał w nim wszystkie zdarzenia, w których brał udział. Utrwalił na kartach swoich zeszytów żołnierzy i oficerów Armii Krajowej, którzy razem z nim ramię w ramię walczyli o niepodległość ojczyzny. Dziennik urywa się na dacie 10 października 1943 r. Tego dnia na rozkaz ppor. cc. Waldemara Szwieca "Robota", dowódcy II Zgrupowania, „Staszek” oraz inni żołnierze zostali odkomenderowani z leśnego obozu w Lasach Niekłańskich do Wielkiej Wsi. Mieli stanowić obstawę chorego dowódcy.
   
Nikt wówczas nie przypuszczał, że były to ich ostatnie dni. Nad ranem 14 października 1943 r. połączone siły operacyjne kieleckiego Gestapo i 2 kompanii I zmotoryzowanego batalionu Żandarmerii przeprowadziły antypartyzancką akcję. W jej wyniku w walce przy próbie przebicia się przez niemieckie okrążenie zginęli ppor. cc. Waldemar Mariusz Szwiec „Robot” oraz jego żołnierze st. strz. Piotr Downar „Azor”, kpr. Janusz Rychter „Jasiek” i st. strz. z cenz. Stanisław Wolff „Babiński”, „Staszek”. Biegnąca tuż za nimi st. strz. Grażyna Śniadecka „Grażyna” została ciężko ranna; zmarła kilka godzin później. Przy poległych żołnierzach AK Niemcy znaleźli fotografie, dokumenty i… dziennik!

Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” (15 czerwca – 11 października 1943 r.) ze wstępem i w opracowaniu dr. Marka Jedynaka ukaże się w 2018 r. jako II tom Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. Serię wydawniczą koordynują Archiwum Diecezjalne w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Biblioteka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz