Już za dwa dni kolejne obchody ważnego święta - Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W tym roku zapraszamy do Siekierna koło Bodzentyna. Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna, Związek Strzelecki „Strzelec” z Suchedniowa, Radny Okręgu Leśna-Siekierno zapraszają 1 marca 2014 r. na marsz i uroczystości poświęcone Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
czwartek, 27 lutego 2014
piątek, 21 lutego 2014
Drugie wydanie biografii „Ponurego”
Cichociemny por. Jan Piwnik "Ponury" (Kwatera mjr. "Ponurego" w Janowicach) |
Pod koniec marca br., z okazji 70-tej rocznicy śmierci Jana Piwnika, na rynku księgarskim pojawi się II (uzupełnione i poprawione) wydanie książki mojego autorstwa pt. Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika. Pierwsze wydanie miało miejsce w październiku 2011 r. Rok później za niniejszą publikację otrzymałem Nagrodę im. Profesora Tomasza Strzembosza dla autora najlepszej (debiutanckiej lub drugiej w karierze) książki dotyczącej najnowszej historii Polski.
Książka stanowi pierwszą w pełni naukową publikację biograficzną poświęconą majorowi (pułkownikowi) Janowi Piwnikowi. Oparta została na bogatym materiale źródłowym z archiwów w Polsce i Wielkiej Brytanii. W dużej części są to źródła niepublikowane, pozwalające zrekonstruować nieznane okresy życia bohatera oraz wskazać błędy faktograficzne dotychczas powielane w literaturze przedmiotu. Oprócz archiwaliów, w pracy wykorzystano szereg relacji oraz wspomnień, przez co wiele jej fragmentów ma charakter czysto dokumentalny.
Autor:
Wojciech Königsberg
o
18:14
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
0
komentarze
Etykiety:
"Ponury",
biografia,
Droga Ponurego,
Jan Piwnik,
książka,
Oficyna Wydawnicza Rytm,
rocznica,
Wojciech Königsberg
wtorek, 18 lutego 2014
Okupacja i propaganda
Delegatura
IPN w Radomiu i Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja
S. Załuskich w Radomiu zapraszają na promocję najnowszej książki dr.
Sebastiana Piątkowskiego pt. Okupacja i propaganda. Dystrykt
radomski Generalnego Gubernatorstwa w publicystyce polsko- języcznej
prasy niemieckiej (1939-1945). Spotkanie z Autorem odbędzie się w
siedzibie MBP przy ul. Piłsudskiego 12 (sala 36) 20 lutego (czwartek) o
godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!
Autor:
Marek Jedynak
o
21:02
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
0
komentarze
Etykiety:
IPN,
książka,
premiera,
Radom,
Sebastian Piątkowski
niedziela, 16 lutego 2014
Zmarł ks. Józef Wójcik
Ze smutkiem zawiadamiamy, że dzisiaj 16 lutego 2014 r. zmarł ks. infułat
Józef Wójcik, wieloletni proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w
Suchedniowie. Po śmierci o. Benedykta Matejkiewicza, od 1992 r. był honorowym kapelanem Środowiska
Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".
Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ
Chciałbym dzisiaj przedstawić Państwu bardzo ciekawy film dokumentalny z serii "Z archiwum IPN" pt. Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ. W cyklu realizowanym według scenariusza Adama Sikorskiego i Sławomira
Poleszaka wystąpiła absolwentka historii Agnieszka Filus. Przed kamerą podzieliła się wynikami swoich badań na temat losów żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na Kielecczyźnie - nie tylko brygady, ale także losów powojennych oddziałów II konspiracji, wywodzących się z NSZ. Należy dodać, że w omawianym w filmie oddziale w 1945 r. walczyli także żołnierze "Ponurego" i "Nurta". Mogą Państwo przeczytać o nich szerzej w artykule Agnieszki Filus. Tymczasem serdecznie zapraszam na film.
piątek, 7 lutego 2014
Z dziejów Bodzentyna w okresie II wojny światowej
Chciałbym Państwu przedstawić dzisiaj jeden z powodów zmniejszonej aktywności na blogu pod koniec 2013 r. Nakładem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzentynie ukazała się publikacja pokonferencyjna Z dziejów Bodzentyna w okresie II wojny światowej. W 70. rocznicę pacyfikacji 1943-2013, pod redakcją Lidii Michalskiej-Brachy, Marka Przeniosło i Marka Jedynaka, Kielce 2013. W pracy zawarte zostały referaty wygłoszone na konferencji 1 czerwca 2013 r. w ramach V edycji „Spotkań Bodzentyńskich” pod redakcją Krzysztofa Brachy.
czwartek, 6 lutego 2014
Feliks Konderko "Jerzy"
Feliks Konderko "Jerzy" |
Po dwóch latach walk Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK pozostało ponad 1500 fotografii. Jak to możliwe, by w czasie działań wojennych wykonać, wywołać i zachować aż tyle zdjęć? Kto miał to zrobić? Szeregi oddziałów Sił Zbrojnych w Kraju zasilili przedstawiciele wszystkich zawodów i wszystkich warstw społecznych. Pod rozkazami Jana Piwnika "Ponurego" i Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta" służyli również fotografowie. W tym miejscu wspomnieć należy sierż. Tadeusza Ignacego Rylskiego "Ostoję", "Tytusa" (autor m.in. reportażu z partyzanckiej mszy świętej na Wykusie), plut. Zygmunta Malareckiego "Szczerba" (autor cyklu fotografii 2 kompanii "Dzika") oraz sierż. Feliksa Konderko "Jerzego" (autora m.in. fotografii z Wykusu i akcji "Burza").
wtorek, 4 lutego 2014
Fenomen Armii Krajowej
Już dzisiaj Czytelników bloga Wokół Wykusu zapraszam na kolejną audycję "To już było - historia bez tajemnic". W przeddzień rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, w czwartek 13 lutego o godz. 18.00 w Radiu Plus Kielce z red. Katarzyną Bernat rozmawiać będziemy o fenomenie Armii Krajowej i ludziach, którzy ją tworzyli. Audycja jak zawsze z udziałem słuchaczy.
Serdecznie zapraszam przed odbiorniki! Kto zaś nie może słuchać radia, zawsze może audycję odbierać on-line przez stronę radia.
sobota, 1 lutego 2014
Krzyż Komandorski OOP dla Zdzisława Rachtana
31 stycznia pożegnaliśmy śp. Zdzisława Rachtana "Halnego". Uczestnicy mszy pogrzebowej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostali poinformowani, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie Zdzisława Rachtana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (III klasy), za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz środowisk kombatanckich i upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski. Nadany pośmiertnie Order został przekazany Rodzinie Zmarłego przez Waldemara Strzałkowskiego z Kancelarii Prezydenta RP.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski do uczestników tej smutnej uroczystości skierował także list.
Subskrybuj:
Posty (Atom)