sobota, 29 października 2016

Gra planszowa "Chotów 1944"

23 października 2016 r. w Olesznie oraz w Chotowie, jak co roku, odbyły się uroczystości rocznicy bitwy stoczonej z Niemcami przez I batalion 2 Puku Piechoty Legionów AK. Tego dnia Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” zaprezentowało także po raz pierwszy strategiczną grę planszową opracowaną w oparciu o historię bitwy.
  
Bitwa miała miejsce 30 października 1944 r., ale dlaczego na pomniku istnieje inna data? Ilu żołnierzy AK zginęło podczas walki i w wyniku odniesionych ran? Jaki przebieg miały walki? To nieliczne pytania, na które wydawca stara się odpowiedzieć w broszurze, która zawiera opis przebiegu wydarzeń, skład batalionu itp.

piątek, 28 października 2016

Cichociemni. Historie bohaterów

Już po raz 26. Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza na konferencję naukową, którą organizuje dla uczczenia Święta Niepodległości, tym razem z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz CK Dwór Artusa w Toruniu.
  
Tegoroczna konferencja fundacji pt. Cichociemni. Historie bohaterów odbędzie się 9 listopada 2016 r. (Toruń, Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6). Wygłoszonych zostanie 11 referatów oraz przeprowadzonych będzie kilka warsztatów historycznych. Gościem honorowym spotkania będzie ostatni żyjący cichociemny kpt. Aleksander Tarnawski "Upłaz".

piątek, 21 października 2016

Nowy blog - Emigracja poakowska

Szanowni Państwo,
W 2010 r. założyłem i do dzisiaj prowadzę bloga Wokół Wykusu poświęconego weteranom Armii Krajowej z Gór Świętokrzyskich. Tematu tego na pewno nie pozostawię - i to nie tylko ze względu na sentymenty. Mnóstwo pomysłów jeszcze przede mną. Lubię jednak wyzwania.
  
Zdecydowałem się wkroczyć na nowy obszar badawczy. Już podczas pracy nad doktoratem zwróciłem uwagę na sylwetki żołnierzy Sił Zbrojnych w Kraju, którzy po zakończeniu II wojny światowej z różnych powodów zmuszeni byli opuścić Polskę. Losy weteranów AK, którzy zasilili II wielką emigrację są niezwykle interesujące i wprost proporcjonalnie mało znane. Czas zatem to zmienić. Chciałbym wynikami moich badań dzielić się również z Państwem. Dlatego startuję z nowym projektem. Liczę na Państwa wsparcie, uwagi i wszelkie podpowiedzi. Zapraszam do nowej witryny Emigracja poakowska.
dr Marek Jedynak

piątek, 7 października 2016

74. rocznica akcji „Wieniec”

Niemcy oglądają wynik akcji dywersyjnej polskiego podziemia
Obszar okupowanej Polski miał strategiczne znaczenie dla uwikłanej w walki na froncie wschodnim armii niemieckiej. Przez polskie ziemie przebiegały linie kolejowe stanowiące szlaki zaopatrzeniowe Wehrmachtu. Urlopowani żołnierze w drodze na odpoczynek w Vaterlandzie przejeżdżali przez GG oraz tereny włączone do Rzeszy. Ataki na szlaki komunikacyjne należały do najczęściej wykonywanych akcji przez oddziały akowskie. Sporo uwagi dywersji na kolei poświęcali także alianci zachodni, dlatego między innymi duży akcent położono na szkolenie w tym zakresie przyszłych cichociemnych.