środa, 28 lutego 2018

Stanisław Wolff - partyzancki kronikarz

Szanowni Państwo, zapraszam serdecznie do lektury numeru 9/2018 z 4 marca 2018 r. "Tygodnika eM". Prezentuję w nim sylwetkę st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa "Babińskiego", "Staszka". Znawcy dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" doskonale wiedzą, kim był "Staszek". Pozostałym zdradzę, że był autorem dziennika pisanego na bieżąco podczas walk w 1943 r. Z oddziałów dowodzonych przez por. Jana Piwnika "Ponurego" zachowały się tylko dwa memuary.

Wersję pdf można pobrać tutaj.

poniedziałek, 26 lutego 2018

Losy Wyklętych - żołnierze AK w konspiracji niepodległościowej

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza nauczycieli i uczniów na spotkania edukacyjne z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Zaplanowane zostały spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w terminach: 28 lutego godz. 10.00, 6 marca godz. 10.00, 7 marca godz. 12.00, 8 marca godz. 10.00 oraz 12.00, 9 marca godz. 10.00. W programie spotkań znajduje się prelekcja historyka z kieleckiej delegatury IPN na temat powojennego podziemia niepodległościowego oraz projekcja filmu Zapora w reż. K. Starczewskiego.
   
Ponadto zapraszamy również na wykład otwarty dr. Marka Jedynaka pt. Losy Wyklętych - żołnierze AK w konspiracji niepodległościowej w dniu 6 marca 2018 r. o godz. 17.00, oczywiście także w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach.


sobota, 24 lutego 2018

Cmentarz wojenny k. Skarżyska-Kamiennej

Cmentarz wojenny w lesie na zachód od Skarżyska Książęcego to chyba jedyna nekropolia, która pozostała po II wojnie światowej w miejscu jej posadowienia. Wspólnie z red. Tomaszem Trepką z "Echa Dnia" przypomnieliśmy o tym niezwykłym miejscu. Spoczywają tam żołnierze Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" polegli w 1943 r., ale także żołnierze innych oddziałów AK i konspiratorzy z Podobwodu AK Skarżysko-Kamienna krypt. "Morwa". Zapraszam do wirtualnych odwiedzin spoczywających tam żołnierzy. Może zachęci to Państwa do wycieczki w te piękne lasy. Wiosna za pasem...

piątek, 23 lutego 2018

O Władysławie Wasilewskim "Osecie" słów kilka

I choćbym nie wiem jak się gimnastykował i kwerendę prowadził, to zawsze po wydaniu książki znajdą się jakieś materiały, które warto byłoby przedstawić...
  
Tym razem prezentuję Państwu dokument wystawiony przez kpr. pchor. Władysława Wasilewskiego "Oseta", dowódcę 1 plutonu III Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". 

czwartek, 22 lutego 2018

Kadra dowódcza 2 Dywizji Piechoty Legionów AK w konspiracji niepodległościowej

Na zaproszenie stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci w tym roku również będę miał przyjemność wziąć udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Ostrowcu Świętokrzyskim. 
  
Zapraszam Państwa do galerii fotografii Kina Etiuda 1 marca 2018 r. na godz. 19.00, gdzie wygłoszę prelekcję pt. Kadra dowódcza 2 Dywizji Piechoty Legionów AK w konspiracji niepodległościowej.
 
Po prelekcji będzie miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu Obława w reżyserii Maksymiliana Bednarza.

środa, 21 lutego 2018

Żydzi w oddziałach Armii Krajowej (1) - Halina Zawadzka "Malina"

Moje badania zbiegły się w czasie z ostatnio nagłośnioną i skomplikowaną sytuacją dotyczącą stosunków polsko-izraelskich. Kwestia poprawnego nazewnictwa niemieckich obozów koncentracyjnych funkcjonujących podczas II wojny światowej na terytorium okupowanej Polski będzie podnoszona niestety jeszcze nie jeden raz. Obok tego jak mantra przez niektóre środowiska przywoływany będzie rzekomy antysemityzm Polaków. Stając po stronie polskiej racji stanu chciałbym przedstawić sylwetki tych Żydów, którzy dzięki Armii Krajowej uniknęli śmierci z rąk niemieckich oprawców.

Pierwszą przedstawicielką religii mojżeszowej, o której chcę Państwu opowiedzieć, jest Halina Zawadzka "Malina". Urodziła się w Końskich, w rodzinie miejscowego dentysty Daniela Hipolita Kona i Leonii z d. Szpitbaum w 1924 r.
   

wtorek, 20 lutego 2018

Zmiany, zmiany, zmiany

Szanowni Państwo,
   
Kto jest aktywnym użytkownikiem Facebooka na pewno już wie, że nastąpiły pewne zmiany. Zdecydowaliśmy się podzielić naszą działalność popularyzatorską i naukową. Moja aktywność na blogu "Wokół Wykusu" (tym tradycyjnym i facebookowym) w dalszym ciągu będzie skupiała się na żołnierzach Armii Krajowej z Wykusu służących w szeregach Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i w I batalionie 2 Pułku Piechoty Legionów AK oraz działających po II wojnie światowej w Środowisku Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".
   
Zapraszam do polubienia nowej facebookowej strony bloga "Wokół Wykusu" oraz lektury kolejnych - mam nadzieję, że interesujących - wpisów. 


poniedziałek, 19 lutego 2018

Nabór tekstów do gazety "Wykus" 2018

Jak co roku podczas uroczystości na Wykusie kolportowana będzie jednodniówka „Wykus”. Stali bywalcy uroczystości tytuł znają doskonale. Od 1996 r. weterani AK oraz Ich spadkobiercy na łamach gazety przybliżają dzieje Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury", I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK oraz Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".

Od lat uczestnicy partyzanckich uroczystości współtworzą nasze wydawnictwo. Dlatego także i w tym roku mam przyjemność i zaszczyt zaprosić Państwa do nadsyłania artykułów do gazety "Wykus".

wtorek, 6 lutego 2018

75. rocznica zagłady IV Odcinka "Wachlarza"

Więzienie w Mińsku
W połowie grudnia 1942 r. do Komendy Głównej AK zaczęły spływać niepokojące informacje o masowych aresztowaniach członków wydzielonej organizacji dywersyjnej „Wachlarz” na Kresach Wschodnich. Celem organizacji było prowadzenie dywersji na zapleczu frontu wschodniego poza przedwojennymi granicami II RP. O ile na III Odcinku Wachlarza z bazą w Brześciu nad Bugiem Niemcy zatrzymali jedynie czterech żołnierzy, w tym dwóch cichociemnych, to na IV Odcinku z siedzibą w Mińsku wpadło blisko 20 osób, w tym 5 skoczków. Aresztowani z III Odcinka zostali odbici 18 stycznia 1943 r. z więzienia w Pińsku przez grupę uderzeniową pod dowództwem cichociemnego por. Jana Piwnika „Donata” vel „Ponurego”. Wydobycie osadzonych z więzienia w Mińsku miał osobiście nadzorować szef sztabu Wachlarza mjr Stefan Rychter „Tumry” oraz cichociemny rtm. Jerzy Sokołowski „Mira”. Niestety, finał akcji okazał się tragiczny.

czwartek, 1 lutego 2018

III Sandomierska Sesja Popularnonaukowa

Zapraszam Państwa do królewskiego miasta Sandomierza, gdzie po raz trzeci wspólnie z Robertem Piwko organizujemy Sandomierską Sesję Popularnonaukową. Tym razem tematem obrad będą losy żołnierzy Obwodu Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w Sandomierzu. Sesji patronują Marek Bronkowski - burmistrz Sandomierza oraz dr Dorota Koczwańska-Kalita - naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Spotkanie odbędzie się w Ratuszu Miejskim (Rynek 1) w Sandomierzu 13 lutego 2018 r., początek o godz. 16.00. Szczegółowy program znajdą Państwo w rozwinięciu posta.