Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” (15 czerwca – 11 października 1943 r.), wstęp i opracowanie Marek Jedynak, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Kielce-Warszawa 2019, ss. 200.
Dziennik „Staszka” to autentyczny zapis wydarzeń z okresu kilku miesięcy (od czerwca do października 1943 r.) służby młodego człowieka w szeregach Armii Krajowej, w owianych sławą Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury”.
Dwa zeszyty zapisków odnalezione zostały przez Niemców w plecaku Autora, poległego 14 października 1943 r. Przetłumaczone na język niemiecki, przetrwały II wojnę światową. Odnalezione po latach i ponownie przetłumaczone na język polski, w niezwykły i dotychczas nieznany sposób ukazują szlak bojowy oddziałów Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich.
Diariusz ten jest szczególnym typem źródła pamiętnikarskiego, zaliczanego do niezwykle cennej wojennej literatury autobiograficznej. Cechuje je określona strategia spisywania własnych przeżyć i przedstawiania zewnętrznego świata, wobec którego sytuował się autor narracji. Dziennik „Staszka” uznać można w konsekwencji za interesujący rodzaj świadectwa stanu emocji i przeżyć bohatera w warunkach wojennej traumy.
Nagrody i wyróżnienia:
- Finalista XII edycji konkursu Książka Historyczna Roku 2019 o nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku, rozumiane jako dziennik, relacje lub wywiady, które nie muszą spełniać rygorów przyjętych przy publikacjach o charakterze naukowym”.
- Pobierz fragment książki tutaj.
- Książkę można kupić m.in. tutaj.
________________________________
Na temat Stanisława Wolffa "Staszka" więcej znajdziesz tutaj:
- Stanisław Wolff - partyzancki kronikarz
- Europejska Noc Muzeów w warszawskim IPN
- 100. rocznica urodzin Stanisława Wolffa "Staszka"
- Dziennik "Staszka" - fragment 1
- Śladami Stanisława Wolffa
- Tomasz Trepka, Okupacja na Kielecczyźnie oczami partyzanta. Odnaleziono unikatowy dziennik, "Echo Dnia"
- Tomasz Trepka, Kielczanie poznali historię partyzanckiego Dziennika "Staszka", "Echo Dnia"
- [piol], Wojna oczami świętokrzyskiego partyzanta. Rozmowa z dr. Markiem Jedynakiem z IPN [w:] Dobry dzień z TVP3 Kielce
- Recenzja Dziennika "Staszka" w "Historia Do Rzeczy"
- Dziennik "Staszka" w finale Książki Historycznej Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego
- Recenzja Dziennika "Staszka" w "Tygodniku Starachowickim"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.