czwartek, 28 lutego 2013

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Poniżej załączam program z kieleckimi inicjatywami upamiętniającymi żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

środa, 27 lutego 2013

Wykus i jego bohaterowie w medalierstwie - część I



Kapliczka na Wykusie. 
Autor Jarosław Pacek uczestnik wycieczki ze Starachowic

Oni przecież walczyli nie o to,
By brać udział w zasług targowisku:
Ich był las i kamienie, i błoto,
Ich był dym i wszy, i ognisko.”
Weteranom z oddziału "Ponurego" - Andrzej Gawroński

      Patrząc na przekrój medali w tematyce polskiego oręża walczącego w czasie II wojny światowej niewątpliwie najwięcej z nich poświęconych jest "ludowemu" Wojsku Polskiemu, co ze względu na naszą zawiłą historię po zakończeniu wojny nikogo nie powinno i pewnie nie dziwi. Lata okłamywania i „uciszania” historii zrobiły swoje i dziś medali upamiętniających LWP jest znacznie więcej niż tych, które gloryfikują Armię Krajową, Jej żołnierzy i dokonania. Choć od ponad 30 lat medale i plakiety oddające hołd żołnierzom Armii Krajowej wydawane są oficjalnie, przez różne środowiska, organizacje i osoby prywatne proporcje niestety nie zostały zbliżone. I wprawdzie nie chodzi tu o liczby czy rankingi, ale hołd i pamięć należy się także, a może przede wszystkim żołnierzom, o których oficjalna historia przez wiele lat milczała.

piątek, 22 lutego 2013

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Na dniach będę mógł poinformować o programie Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Kielcach. Dzisiaj już mogę Państwa zaprosić na obchody do Leśnej i Siekierna.
  
Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna, Radny Okręgu Leśna-Siekierno oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Leśnej zapraszają 2 marca 2013 r. o godz. 16.00 do Szkoły Podstawowej w Leśnej na uroczystość poświęconą pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
   
W spotkaniu weźmie udział dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, który wygłosi prelekcję pt. O Wolną i Niepodległą Polskę – działalność podziemia antykomunistycznego w Górach Świętokrzyskich po 1945 roku, połączoną z pokazem multimedialnym.

środa, 13 lutego 2013

Komisja Historii Kobiet w Walce o Niepodległość

Podczas jednej z moich ubiegłorocznych wizyt w Archiwum Akt Nowych w Warszawie miałem okazję bliżej zapoznać się ze zbiorami Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość, która ma swoją siedzibę przy AAN od 2001 r.
     
Nim napiszę o dokumentach, należy i warto powiedzieć, że Komisja powstała w 1969 r. z inicjatywy płk/gen. bryg. Marii Wittek, Komendantki Wojskowej Służby Kobiet KG AK. Pani Generał skupiła wokół swojej osoby grono oddanych badaczek i badaczy, którzy przez kilkadziesiąt lat gromadzili dokumenty do dziejów - jak sama nazwa wskazuje - kobiet w walce o Niepodległość (szerzej i ciekawie o historii Komisji można przeczytać na stronie AAN). Za swoją działalność Komisja w 2003 r. otrzymała nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej.
   

wtorek, 12 lutego 2013

Przekazanie OOP rodzinie Jana Piwnika "Ponurego"

Dzisiaj jeden z naszych Czytelników - Abaqus - podesłał link do oficjalnej relacji z przekazania Orderu Odrodzenia Polski rodzinie ppłk. Jana Piwnika "Ponurego". Dzielimy się dalej tym materiałem.


czwartek, 7 lutego 2013

Zmarł Zdzisław Furmański "Wesoły", "Śmiały"

"Ponury" i "Nurt" zwołują znowu zbiórkę... W dniu 6 lutego 2013 r. w Tarnowie zmarł Zdzisław Furmański "Wesoły", "Śmiały". Nim nastąpi ostatnie pożegnanie zmarłego, chciałbym przedstawić Jego sylwetkę. Pomimo bezpośredniego kontaktu ze "Śmiałym", nie udało mi się zbyt wiele o Nim dowiedzieć. A szkoda...

Zdzisław Furmański urodził się w 1926 r. w Tarnowie. Do 1943 r. mieszkał w Tarnowie przy ul. Parkowej. W dniu 1 marca 1943 r. uciekł z domu. Przedostał się przez Szczucin do Staszowa i Bogorii. Stąd przez Iwaniska dotarł pieszo do Modliborzyc.