czwartek, 31 stycznia 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 5)

Jak co tydzień zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
   
W odcinku 5 przedstawimy sylwetkę ppor. art. plot. Lucjana Januszewskiego "Longina" - uczestnika bitwy pod Kockiem, dowódcy 1 plutonu 5 kompanii "Barwy Białe" II batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK.
  
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

piątek, 25 stycznia 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 4)

Jak co tydzień zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
  
W odcinku 4 przedstawimy sylwetkę kpr. pchor. Jana Zbigniewa Wroniszewskiego "Znicza" - żołnierza koneckiej samoobrony we wrześniu 1939 r., a następnie Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. "Hubala", Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych.
  
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

środa, 23 stycznia 2019

Zmarł Lucjan Krogulec "Lutek"

„Ponury” i „Nurt” zwołali kolejną zbiórkę w Niebie… Dzisiaj nad ranem, 23 stycznia 2019 r., w Siedlcach w wieku 97 lat zmarł ppor. Lucjan Krogulec „Lutek”.
  
W 1943 r. był żołnierzem Oddziału Partyzanckiego AK „Chłopcy z lasu”, a następnie 1 plutonu I Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, w 1944 r. służył w 1 drużynie 1 plutonu 2 kompanii I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK. Po II wojnie światowej zaangażowany był w działalność konspiracji poakowskiej w rejonie Skarżyska-Kamiennej, a następnie Złotowa na Pomorzu.
 

sobota, 19 stycznia 2019

Śladami Stanisława Wolffa

Co pewien czas zadają mi Państwo pytanie, kiedy ukaże się Dziennik "Staszka"? Jeszcze do niedawna deklarowałem, że książka ukaże się na 75. rocznicę Jego śmierci (14 października 1943 r.). Na szczęście nie zdążyłem... Maszynopis był gotowy, ale prace wydawnicze nad II tomem Serii Świętokrzyskiej "Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy" pochłonął moce przerobowe.
  
W tym samym czasie w Szczecinie natrafiłem na ślady rodziny "Staszka". Nastąpił zwrot akcji, którego nie spodziewałem się nawet w najśmielszych snach. Dotychczas myślałem, że niemal nic nie napiszę o losach rodziny Stanisława Wolffa. Tymczasem elementy tej zagadkowej układanki zaczęły pasować do siebie. Ustaliłem, że na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie spoczywa Jego matka - Maria Magdalena Zienkiewicz oraz ojczym Julian Zienkiewicz. Ku mojemu zaskoczeniu z danych ewidencji cmentarza okazało się, że...

piątek, 18 stycznia 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 3)

Mjr Henryk Dobrzański "Hubal"
(źródło: www.majorhubal.pl)

Jak co tydzień zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”. W odcinku 3 przedstawimy sylwetkę mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" - dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.
  
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

czwartek, 17 stycznia 2019

Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944–1956. Słownik biograficzny, t. V

Dzisiaj kolejna książka, którą chciałbym Państwu zarekomendować. Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się właśnie V tom pracy pod redakcją Kazimierza Krajewskiego pt. Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944–1956. Słownik biograficzny.

Jak napisano na stronie IPN, "piąty tom słownika zawiera 121 biogramów ludzi, którzy nie pogodzili się z powojenną rzeczywistością i w najtrudniejszych czasach prowadzili walkę o niepodległą Polskę. Znajdziemy wśród nich przedstawicieli wszystkich chyba działań powojennej konspiracji: oficerów i żołnierzy struktur poakowskich (Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”), obozu narodowego (Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego), a także uczestników ruchu ludowego i piłsudczyków. Publikacja pozwala zrozumieć ich motywacje i drogi życiowe, a także formy oraz skalę oporu przeciw komunistycznej władzy w latach czterdziestych i pięćdziesiątych.

wtorek, 15 stycznia 2019

Cmentarz Partyzancki w Kielcach

Moją bibliotekę zasiliła kolejna wartościowa pozycja. Otrzymałem dzisiaj egzemplarz książki pt. Cmentarz Partyzancki w Kielcach autorstwa Teresy i Zdzisława Sabatów.

Niezwykle szczegółowe opracowanie zawiera wykaz wszystkich poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej, którzy spoczywają na Cmentarzu Partyzanckim przy ul. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. Praca została oparta na materiałach źródłowych, protokołach ekshumacyjnych i dokumentacji administracyjnej.

Dla osób zainteresowanych losami żołnierzy Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK niewątpliwie książka ta powinna być jedną z obowiązkowych lektur. Dlatego mam dla Państwa jeden egzemplarz. By wziąć udział w konkursie, wystarczy udostępnić ten post dalej do 18 stycznia br. włącznie.