wtorek, 27 września 2011

72. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

Dzisiaj przypada 72. rocznica ustanowienia Polskiego Państwa Podziemnego. Święto to ustanowione zostało 11 września 1998 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować

sobota, 24 września 2011

MartyrologiaWsiPolskich.pl

29 września o godz. 15.00 w Dworku Laszczyków  w Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach będzie miało miejsce uruchomienie portalu MartyrologiaWsiPolskich.pl przygotowanego przez Muzeum Wsi Kieleckiej - Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przy współpracy z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Wydarzenie uświetni otwarcie wystawy Michniów 1943. Zbrodnia bez przedawnienia. Ekspozycja będzie czynna 30 listopada 2011 r. Ponadto w programie jest przedstawienie działań partyzanckich w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".

poniedziałek, 19 września 2011

Kapliczka w Świętej Katarzynie

16 września o godz. 16.00 w Świętej Katarzynie miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika - kapliczki. Na czerwonym szlaku, przy drodze pomiędzy wejściem do Świętokrzyskiego Parku Narodowego a źródłem św. Franciszka stanęła kolejna "kotwica pamięci" ufundowana staraniem członków Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt". 

niedziela, 18 września 2011

III Marsz Pamięci

III Marsz Pamięci szlakami wokół Wykusu za nami. Wspaniała pogoda aż zachęcała do uczestnictwa. Na start przy początkowej stacji Partyzanckiej Drogi Krzyżowej stawiło się może i niewiele osób, ale ważniejsze jest chyba to, że każdy wiedział dlaczego akurat tego dnia i o tej porze w tym miejscu się znajduje. Szkoda tylko, ale chyba do tego powoli musimy się przyzwyczajać, że stan zdrowia nie pozwolił na uczestnictwo żadnemu z żyjących aktualnie Partyzantów Zgrupowań.

sobota, 10 września 2011

Kolejne dofinansowanie na Drogę „Ponurego”

W jednym z wcześniejszych postów pisałem o dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł, jakie otrzymała Droga „Ponurego” z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w ramach Otwartego Konkursu Ofert na rok 2011. Gwoli uzupełnienia pragnę poinformować, że praca otrzymała również dofinansowanie w wysokości 4 000 zł w ramach pierwszego konkursu na finansowanie przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu badań naukowych nad najnowszą historią Polski.

Wyniki konkursu IPN–KŚZpNP (ogłoszone 09.09.2011 r.) można znaleźć tutaj.

piątek, 9 września 2011

Grób Biruty Kaszyńskiej

W dniu 7.09.2011 roku na Cmentarzu Północnym w Warszawie został postawiony granitowy nagrobek na mogile Biruty Urszuli Kaszyńskiej, siostry majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego "Nurta".
   
Nagrobek powstał w firmie państwa Mostowskich z Alojzowa, litery i symbol Polski Walczącej wykonał Szczepan Mróz ze Stowarzyszenia Pamięci, formalności w kancelarii cmentarza udało się załatwić bardzo szybko dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pana Jacka Fijałkiewicza tamże pracującego. Całość działań zainicjowała i sfinalizowała Renata Ściślewska-Skrobisz ze Stowarzyszenia Pamięci.

środa, 7 września 2011

Pierwsza akcja ppor. Jana Piwnika


3 kompania GRP podczas pobytu w maju 1939 roku
na delegacji w Częstochowie.
Asp. Jan Piwnik 9-ty od prawej w rzędzie 
siedzących policjantów
O wojnie obronnej 1939 r. napisano już sporo, a jeszcze więcej pozostaje ciągle do napisania. Jednym z tematów, które do dziś dnia nie doczekały się gruntownego zbadania jest udział Policji Państwowej (PP) w bojach polskiego września. Jedną z jednostek, których losy w tych dniach są raczej mało znane, jest Grupa Rezerwy Policyjnej (GRP), w szeregach której służył Jan Piwnik, późniejszy legendarny „Ponury”.

poniedziałek, 5 września 2011

Konecki Wrzesień 2011 (4) - dzień drugi

Niedzielny poranek w Końskich obfitował również w wiele interesujących wydarzeń. Msza polowa przy kolegiacie św. Mikołaja w Końskich w tym roku skupiła dużą liczbę wiernych. W porównaniu do roku ubiegłego, było stanowczo więcej uczestników uroczystości nie tylko pod Pomnikiem Partyzantów, ale także podczas niedzielnej Eucharystii.

niedziela, 4 września 2011

III Marsz Pamięci na Wykusie - zaproszenie

Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt” ma zaszczyt zaprosić na uroczystość poświęcenia i odsłonięcia tablicy - kapliczki w miejscowości Święta Katarzyna dnia 16 września 2011 r. o godz.16.00. Uroczystość odbędzie się na czerwonym szlaku na Łysicę (kilkadziesiąt metrów od wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego).
   
Jednocześnie Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt” zaprasza na III Marsz Pamięci na Wykusie w dniu 17 września 2011 r. w 70. rocznicę skoku do Ojczyzny mjr. cc. Jana Piwnika „Ponurego”. Początek marszu godz. 13.00. Spotkanie przy głazie na początku Partyzanckiej Drogi Krzyżowej na drodze Rataje - Siekierno.

sobota, 3 września 2011

Konecki Wrzesień 2011 (3) - dzień pierwszy

Za nami pierwszy dzień obchodów Koneckiego Września 2011. Jak zawsze zaczęło się na cmentarzu przy pomniku poległych partyzantów. Z żyjących partyzantów Zgrupowań "Ponury"-"Nurt" byli oczywiście bracia Jan i Józef Wroniszewscy czyli "Znicz" i "Konrad", Stanisław Janiszewski "Dewajtis", Jacek Wilczur "Kazik Lwowiak" i Tadeusz Barański "Tatar". Nasze Stowarzyszenie też reprezentowane przez liczną i mocną grupę.

piątek, 2 września 2011

Śladami "Robota" po Ziemi Koneckiej. Przewodnik

Z okazji obchodów "Koneckiego Września" - uroczystości zainicjowanej w 1984 r. przez podkomendnych por. "Ponurego" z II Zgrupowania "Robota" - mamy dla Czytelników bloga niespodziankę. Za zgodą autora, Pana Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. "Konrad" (żołnierza II Zgrupowania, Honorowego Obywatela m. Końskie), specjalnie dla wszystkich zainteresowanych walkami Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" udostępniamy w internecie broszurę wydaną pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. pt. Śladami "Robota" po Ziemi Koneckiej. Przewodnik [1].

Promocja książki o Antonim Hedzie "Szarym"

W imieniu Autorów serdecznie zapraszamy na promocję książki o gen. Antonim Hedzie "Szarym", autorstwa i dr. Sebastiana Piątkowskiego i Marcina Sołtysiaka z Delegatury IPN w Radomiu. Książka ta to popularnonaukowe ujęcie niezwykłej historii jednego z bohaterów naszego regionu. Na spotkaniu będzie można porozmawiać zarówno o "Szarym", jak i o innych sprawach dotyczących podziemia.
   
Spotkanie odbędzie się 7 września 2011 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul.Piłsudskiego 12 w Radomiu.

czwartek, 1 września 2011

Ekshumacja strz. Józefa Buczka ps. "Przerwa"

1 września o godz. 6.30, w 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na cmentarzu parafialnym w Skarżysku-Zachodnim miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W gronie najbliższych członków rodziny ekshumowano doczesne szczątki strz. Józefa Buczka ps. „Przerwa”.

W skromnej uroczystości asystowali przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej, a także członkowie Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”–„Nurt”. Prochy poległego spoczęły na Cmentarzu Partyzanckim Żołnierzy Armii Krajowej w lesie za Skarżyskiem-Pogorzałem. Ostatnią drogę na leśną nekropolię uświetnili kombatanci ze sztandarami Podobwodu AK i Inspektoratu AK Skarżysko-Kamienna oraz Samodzielnej Kieleckiej Brygady WiN.