piątek, 27 września 2019

Recenzja książki o "Tarzanie"

Ppor. Tomasz Wójcik "Tarzan"
(foto ze zb. M. Jedynaka)
Dzisiaj, 27 września, obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. W 1998 r. przez aklamację Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił ten dzień jako święto państwowe, które ma przypominać o powołaniu Służby Zwycięstwu Polski w okupowanej Warszawie. Jak stwierdzili posłowie w uchwale "To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej".

Nam zaś, kolejnemu pokoleniu, przychodzi dzisiaj nie tylko pamiętać o wydarzeniach II wojny światowej i poświęceniu Narodu Polskiego. Musimy czynnie przeciwstawiać się próbom manipulowania historią z powodów ideologicznych czy też coraz częściej czysto komercyjnych!

czwartek, 26 września 2019

Recenzja Dziennika "Staszka"

Bardzo miłą wiadomością było dla mnie ukazanie się we wrześniowym numerze ogólnopolskiego miesięcznika "Historia Do Rzeczy" (2019 nr 9 (79) recenzji książki Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” (15 czerwca – 11 października 1943 r.), wstęp i opracowanie Marek Jedynak, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Kielce-Warszawa 2019.

poniedziałek, 23 września 2019

Komiks o oddziale AK "Szarego"

Dawno temu ukazywał się w odcinkach komiks o por. Janie Piwniku "Ponurym". Tym razem przyszedł czas na ppor./gen. bryg. Antoniego Hedę-Szarego "Szarego". Dzisiaj ukończyłem recenzję wydawniczą komiksu i już dziś mogę polecić tę nowość wydawniczą. 

W zapowiedziach Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej już oficjalnie jest 4 tom z serii „W imieniu Polski walczącej” pt. Starachowice, 6 sierpnia 1943, Końskie, 5 czerwca 1944, scenariusz Sławomir Zajączkowski, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, Warszawa 2019, ss. 40.

poniedziałek, 16 września 2019

Kuryer Kielecki - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Zapraszam Państwa do zakupu jutrzejszego wydania "Echa Dnia" (17 września). W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej nakładem Delegatury IPN w Kielcach (i pod moją redakcją) ukaże się 47. numer "Kuryera Kieleckiego". Wydajemy go 17 września, by przypomnieć o zdradzieckim ataku Związku Sowieckiego na Polskę, zaangażowaną w walkę z III Rzeszą.
  
Natomiast numer w całości poświęcony będzie wojnie obronnej 1939 r. na Kielecczyźnie. Znajdą Państwo w nim następujące teksty:
   

wtorek, 10 września 2019

Książka o "Robocie" plagiatem?

Każdy z Państwa zapewne wie, że od lat gromadzę publikacje i inne precjoza związane ze Zgrupowaniami Partyzanckimi AK "Ponury". Zbiory te - nazywane przeze mnie "ponuraliami" - są coraz większe i coraz ciekawsze. Gdy lata pozostaje się w temacie, można natrafić na prawdziwe perełki. Tym razem chciałbym przedstawić Państwu książkę "autorstwa" Jana Garbacza pt. Robot - człowiek czasu wojny.

To znakomite opracowanie, wydane w Końskich w 2009 r. nie jest przeznaczone do sprzedaży, o czym można przeczytać na pierwszych stronach publikacji. Przez wiele lat sam nie wiedziałem o istnieniu tej książki, jednak dzięki Panu Krzysztofowi Woźniakowi z bloga Konskie.org pozyskałem egzemplarz.

czwartek, 5 września 2019

80. rocznica bitwy pod Broniną

Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach oraz proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Szczaworyżu zapraszają do udziału w uroczystych obchodach 80. rocznicy bitwy pod Broniną - jednej z największych bitew stoczonych na Kielecczyźnie podczas II wojny światowej.

Uroczystości odbędą się 8 września 2019 r. na cmentarzu parafialnym w Szczaworyżu. Szczegółowy program w rozwinięciu posta.

środa, 4 września 2019

Ppor. Rafał Andrzej Niedzielski "Mocny", "Twardy", "Rafał"

Dzisiaj, 4 września przypada 76. rocznica śmierci jednego z najmłodszych cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej - ppor. Rafała Andrzeja Niedzielskiego ps. „Mocny”, „Twardy”, „Rafał”, dowódcy 1 plutonu "warszawskiego" II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Warto zatem przedstawić jego życiorys.

Rafał Andrzej Niedzielski był synem Tadeusza i Mirosławy Wincentyny z d. Składkowskiej. Urodził się 25 maja 1923 r. w Szczebrzeszynie w powiecie zamojskim. Jego ojciec był nauczycielem i dyrektorem Seminarium Nauczycielskiego w Szczebrzeszynie, a następnie w Siedlcach. Matka była siostrą ostatniego premiera II RP gen. dyw. Felicjana Sławoja Składkowskiego. Obaj dziadkowie Rafała – Andrzej Niedzielski i Wincenty Składkowski – brali udział w powstaniu styczniowym 1863–1864 r. Rafał miał siostry Marię i Ewę.

wtorek, 3 września 2019

Film o "Robocie" na Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci


Trzy dni temu minęła 76. rocznica skoku na Końskie, a tutaj taka wiadomość! Wyprodukowany przez Fundację Kultury im. Stefana Kudelskiego film ROBOT. Niezwykła historia Waldemara Szwieca, którego byłem współscenarzystą, zakwalifikował się do udziału w konkursie głównym Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni!!! Proszę trzymać za nas kciuki.