Wczoraj od 18.00 do 20.00 (jak w każdy czwartek) w audycji historycznej "To już było - historia bez tajemnic" w Radiu Plus Kielce z red. Katarzyną Bernat rozmawialiśmy o ucieczkach na Zachód żołnierzy Armii Krajowej. Na początku 1945 r., kiedy już było wiadomo, że Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, żołnierze AK decydowali się na ucieczkę z kraju. Temat ten dotychczas nie był podejmowany w badaniach.
O moim nowym projekcie naukowym mogą Państwo posłuchać na stronie Radia Plus Kielce. Audycja znajduje się tutaj.
O moim nowym projekcie naukowym mogą Państwo posłuchać na stronie Radia Plus Kielce. Audycja znajduje się tutaj.
Panie Marku,
OdpowiedzUsuńbardzo wartościowa audycja. Dziękuję za walkę o pamięć o bohaterach zapomnianych, jakimi byli nasi partyzanci walczący w II wojnie światowej. Temat partyzantki polskiej zwłaszcza w kinematografii jest w dalszym ciągu białą plamą. Dodam wielce niezasłużenie.
Jako osoba, która zaczęła się wgryzać się w tematykę partyzantki Świętokrzyskiej (głównie oddziały AK), mam pytanie jak mocna (aktywna, waleczna) była "Świętokrzyska Republika Partyzancka" na tle innych regionów/okręgów w kraju.
Chodzi nie tylko o liczbę ugrupowań, liczbę żołnierzy i akcji przez nich przeprowadzanych, ale ich wartość.
Mam na myśli zarówno rzeczywistość II wojny, jak i okres walki powojennej.
Z wyrazami szacunku,
Janusz
Dziękuję za pytanie. Odnośnie "pozycji", na której plasowała się partyzantka świętokrzyska, najlepszą odpowiedzią byłoby odesłanie do doskonałego opracowania Andrzeja Chmielarza i Grzegorza Jasińskiego, Armia Krajowa 1939-1945, wydanego przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. W książce Autorzy prezentują wszelkie statystyki, które prowadził Oddział VI (Specjalny) Sztabu Naczelnego Wodza PSZ w Londynie na temat AK. Warto książkę odnaleźć w bibliotekach (np. w wypożyczeniu międzybibliotecznym) i przestudiować dokładnie. Gdybym chciał bezpośrednio odpowiadać, musiałbym chyba całą tę pracę przytoczyć :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
MJ