por. Jan Piwnik "Ponury" jako cichociemny. (fot. ze zbiorów Kwatery majora "Ponurego" w Janowicach). |
31 sierpnia 2012 r., o godz. 3 nad ranem mija dokładnie 100 lat od narodzin mjr Jana Piwnika „Ponurego”, jednego z najsłynniejszych cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej, legendarnego dowódcy partyzanckiego z Gór Świętokrzyskich i Nowogródczyzny. Z tej okazji zapraszam do zapoznania się z biogramem tej niesłychanie barwnej postaci, która mimo, że stała się legendą już za życia, dla wielu osób pozostaje postacią nieznaną.
Jan Piwnik urodził się 31 sierpnia 1912 r. w chłopskiej rodzinie w Janowicach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jego matka Zofia z domu Kłonica była rodowitą Janowiczanką, natomiast ojciec, również Jan, pochodził z pobliskich Mirkowic. Piwnik miał dwie siostry: Agnieszkę i Katarzynę oraz brata Józefa. W 1923 r. ukończył mieszczącą się w Janowicach szkołę powszechną i starał dostać się do Męskiego Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mimo pomyślnie zdanych egzaminów do szkoły nie został przyjęty od razu, lecz dopiero w następnym roku jako ekstern.
W wieku 18 lat. (fot. ze zbiorów Kwatery majora "Ponurego" w Janowicach) |
11 grudnia 1933 r., rozpoczął się nowy etap w jego życiu, kiedy to został mianowany posterunkowym Policji Państwowej (PP) i otrzymał rozkaz stawienia się w Normalnej Szkole Fachowej dla Szeregowych PP w Mostach Wielkich w województwie wołyńskim. Kurs trwał od 3 stycznia do 2 czerwca 1934 r., ale już 26 maja Piwnik otrzymał skierowanie do policji w Warszawie. Pobyt w stolicy nie trwał jednak zbyt długo, bowiem 25 czerwca powołano go na szkolenie rezerwy do 10 pac-u, które zakończył 4 sierpnia, a już następnego dnia został awansowany na starszego ogniomistrza. Otrzymał także wniosek nominacyjny na podporucznika rezerwy artylerii. Sam awans nastąpił ze starszeństwem z 1 stycznia 1935 r.
Jan Piwnik w gronie rodzinnym. (fot. z archiwum domowego Mieczysława Sokołowskiego). |
3 kompania Grupy Rezerwy Policji z Golędzinowa, Częstochowa 1939 r. (fot. zbiorów Kwatery Majora "Ponurego" w Janowicach) |
Aspirant PP Jan Piwnik odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (fot. z archiwum domowego Marka Jedynaka) |
Podczas wojny obronnej 1939 r., od 2 do 7 września 1939 r., policyjna kompania Piwnika wraz z całą grupą golędzinowską wchodziła w skład Szybkiej Grupy Zaporowej ochraniającej przeprawy na Pilicy od Białobrzegów do Nowego Miasta nad Pilicą. Dalsza droga kompanii to szlak przez Warszawę ku granicy węgierskiej, którą przekroczyła 21 września i została internowana w miejscowości Felsőpakony, a następnie László Major. Podczas internowania Piwnik oprócz wzorowej organizacji obozu, za co zyskał uznanie władz węgierskich, wszedł w skład konspiracji przerzucającej ludzi do Francji. Po wyjściu na jaw tegoż procederu 15 stycznia 1940 r. kompania została rozwiązana, a Piwnik miał być przeniesiony do cytadeli w Budapeszcie, a następnie do obozu karnego. Jednak symulując ciężką chorobę został przewieziony do szpitala w Budapeszcie, z którego zdołał zbiec 9 lutego 1940 r. i poprzez Jugosławię i Włochy dotrzeć 10 dni później do Paryża.
Po pozytywnym zweryfikowaniu w Polskich Siłach Zbrojnych, został wcielony w szeregi organizowanej 4 Dywizji Piechoty, początkowo do 4 pułku artylerii ciężkiej, a po rezygnacji z jego formowania, do 4 pułku artylerii lekkiej. Ze względu na fakt, że dywizja nie została do końca sformowana, nie wzięła udziału w bojach kampanii francuskiej i została drogą morską ewakuowana do Wielkiej Brytanii. Jan Piwnik został zaokrętowany w La Pallice 19 czerwca 1940 r., a na ląd brytyjski zszedł 3 dni później w porcie Plymouth.
Oficer PSZ na Zachodzie. (fot. z archiwum domowego Mieczysława Sokołowskiego). |
Jan Piwnik pragnąc powrotu do Ojczyzny wszechstronnie się szkolił. Wziął m.in. udział w: kursie zaprawy dywersyjno-minerskiej w Inverlochy Castle pod Fort William; w pierwszym polski kursie walki konspiracyjnej w Briggens pod Londynem; w IV kursie łączności dla oficerów broni 4 BKS; w szkoleniu spadochronowym w Ringway pod Manchesterem; w III kursie samochodowym w Leven; w kursie łączności i motorowym w Dundee; w uzupełniającym polskim kursie szturmowym przy III batalionie 4 BKS oraz w tzw. „kursie korzonkowym” w Dunkeld nad rzeką Tay, czyli w szkoleniu z przetrwania w terenie. Dzięki wysokim notom, jakie otrzymał podczas poszczególnych kursów oraz pozytywnej opinii przełożonych z brygady, 20 marca 1941 r. awansował na porucznika.
7 października 1941 r. został oficjalnie przeniesiony do Sztabu Naczelnego Wodza, a trzy dni później zaprzysiężony na rotę Związku Walki Zbrojnej pod kryptonimem „Ponury” i wyznaczony do „pójścia” do Polski w roli cichociemnego. Start w operacji „Ruction”, podczas której został przerzucony do kraju, nastąpił 7 listopada 1941 r. z lotniska Linton-on-Ouse koło Yorku, a zrzut odbył się na zrzutowisku „Ugór” w miejscowości Czatolin koło Skierniewic tego samego dnia.
Order Virtuti Militari V klasy (fot. autora) |
W okresie przekazywania struktur „Wachlarza” do Kierownictwa Dywersji ("Kedyw") (luty-marzec 1943 r.) „Ponury” pracował jako wykładowca na kursach organizowanych przez Kedyw KG AK, o kryptonimach „Szkoła”, „Zagajnik”, „Filtry”. W marcu na najwyższym szczeblu AK otrzymał zgodę na organizowanie oddziału partyzanckiego na rodzinnej Kielecczyźnie. Do 27 maja, kiedy ostatecznie przybył w Góry Świętokrzyskie, odbywał szereg podróży między Warszawą, a Kielecczyzną.
por. Jan Piwnik "Ponury", dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" (fot. Feliks Konderko za C. Chlebowski, Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie. |
por. Jan Piwnik "Ponury", dowódca VII batalionu 77 pp AK (fot. za C. Chlebowski, Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie) |
Na początku kwietnia został mianowany dowódcą VII batalionu 77 pułku piechoty AK, który następnie przekształcono w Zgrupowanie „Zachód”. Pod swym dowództwem miał ponad 700 partyzantów w 4 kompaniach. Prowadził liczne akcje dywersyjne i bojowe przeciwko wojskom niemieckim. Starał się uregulować na własnych zasadach stosunki z partyzantką sowiecką. W czerwcu 1944 r., rozpoczął realizację operacji „Burza” na podległym terenie. Poległ 16 czerwca, idąc w pierwszej linii ataku na strażnicę graniczną w Bohdanach pod Jewłaszami. Dwa dni później w Wawiórce odbył się jego pogrzeb.
Jan Piwnik był żonaty z Emilią Malessą z domu Izdebską, którą poślubił 27 listopada 1943 r. w Warszawie. Nie miał dzieci. Został odznaczony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi w 1938 r., Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami w 1944 r., dwukrotnie Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy w 1943 r. i 1944 r., Orderem Wojennym Virtuti Militari IV klasy w 1988 r. oraz Orderem Odrodzenia Polski w 2010 r. Pośmiertnie został również awansowany do stopnia majora. Jest patronem policji świętokrzyskiej oraz około 30 drużyn harcerskich. Ma swoje ulice w 16 miastach Polski. Jego imię nosi 5 szkół w województwie świętokrzyskim. W 1988 r. jego prochy zostały złożone w Klasztorze Cystersów w Wąchocku.
----------------------------------------------------
Niniejszy tekst ukazał się w publikacji: Wykus – pokolenia, red. M. Jedynak, Wykus 2012, pod tytułem mjr Jan Piwnik „Ponury” (1912-1944).
Niniejszy tekst ukazał się w publikacji: Wykus – pokolenia, red. M. Jedynak, Wykus 2012, pod tytułem mjr Jan Piwnik „Ponury” (1912-1944).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.