poniedziałek, 28 marca 2011

Zmarł Mieczysław Borkowski "Zator"

"Ponury" i "Nurt" zwołują znowu zbiórkę... 25 marca 2011 r. na Wieczną Wartę odszedł Mieczysław Borkowski ps. "Zator" (ur. 1924 r.).
  
W 1939 r. na wakacje przyjechał z rodzinnego Wołynia do Starachowic. Po wybuchu wojny pozostał na Kielecczyźnie. Włączył się do konspiracji. Działał w ZWZ-AK na terenie Starachowic. W 1943 r. wszedł w skład Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Otrzymał przydział do Zwiadu Konnego wachm. Tomasza Wójcika "Tarzana". W 1944 r. dalej pełnił służbę w Zwiadzie Konnym I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK. Odznaczony był m.in. Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Armii Krajowej.

Jak sam wspominał, po wojnie zwiał na zachód. Zaczął studia w Gdańsku. W międzyczasie został aresztowany przez UB pod zarzutem przynależności do AK. Trafił do aresztu na 9 miesięcy. Nie przyznał się i został zwolniony. Dokończył studia, a następnie otrzymał przydział pracy do Lublina, gdzie zamieszkał na stałe. Został głównym inżynierem w Warszawskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych – Oddział w Lublinie.

W życiu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" uczestniczył nieprzerwanie od 1957 r. Był na Wykusie podczas uroczystości poświęcenia kapliczki Matki Bożej Bolesnej. Był także podczas pogrzebu mjr. "Ponurego" w 1988 r.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 1 kwietnia o godz. 12.00. w kaplicy cmentarnej przy ul. Lipowej w Lublinie. 

2 komentarze:

  1. Był wspaniałym człowiekiem. Niech mu ziemia lekką będzie.
    Zenon Dudek

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.