czwartek, 10 marca 2011

Antoni Heda "Szary"

Antoni Heda "Szary" to tytuł biografii autorstwa Sebastiana Piątkowskiego i Marcina Sołtysiaka z Delegatury IPN w Radomiu. Książka w serii Biografie ukazała się niedawno nakładem Muzeum Historii Kielc.
  
O gen. Antonim Hedzie każdy z interesujących się Armią Krajową na Kielecczyźnie wie dużo. Uważam jednak, że jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich parających się historią zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Praca z całą pewnością uściśli i wyjaśni niektóre kwestie dotąd interpretowane w różnoraki sposób.

Przytoczę tu obszerny fragment artykułu z kieleckiej "Gazety Wyborczej":

"Książkę napisali Sebastian Piątkowski, doktor nauk humanistycznych, i Marcin Sołtysiak - historyk archiwista. Obaj są absolwentami UMCS-u i pracownikami Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu.
 
Autorzy biografii ocenili, że życiorysem "Szarego" można obdzielić kilka osób, a jego dokonania stanowią jedną z najbardziej chlubnych, a zarazem pasjonujących, kart historii naszego kraju.
 
Podstawowym źródłem biografii są wydane drukiem wspomnienia bohatera, które autorzy poddali weryfikacji, bo z powodu zawodności ludzkiej pamięci nie są wolne od nieścisłości. Najtrudniej było potwierdzić fakty z okresu międzywojennego. Natomiast fragmenty życiorysu Hedy z okresu okupacji hitlerowskiej i lat powojennych autorzy uzupełniali przede wszystkim na podstawie archiwów IPN-u.

Antoni Heda urodził się w 1916 r. We wrześniu 1939 roku walczył w obronie Starachowic. Następnie włączył się w tworzenie konspiracji. W sierpniu 1943 roku kierował rozbiciem aresztu policji niemieckiej w Starachowicach, w czerwcu 1944 roku jego oddział uwolnił więźniów aresztu w Końskich. W sierpniu 1945 roku Heda dowodził słynną akcją rozbicia więzienia ubeckiego w Kielcach. Uwolniono wtedy ponad 300 więźniów. "Szary" zmarł 14 lutego 2008 roku. Został pochowany w Podkowie Leśnej pod Warszawą".
Jeżeli tylko będzie informacja o spotkaniu autorskim, od razu dam znać na blogu.

Dane o książce Antoni Heda "Szary":
Autorzy: Sebastian Piątkowski, Marcin Sołtysiak
Redakcja: Krzysztof Myśliński
Projekt okładki: Rafał Łagowski
Wydawca: Muzeum Historii Kielc, Kielce 2010
Seria: Biografie Kieleckie
ISBN: 978-83-930068-1-6
Format: 15 x 20 cm, s. 100
Oprawa: miękka
Cena: 15 zł.

________________________
Linki:

2 komentarze:

  1. Marek, jak masz dojście do tej pozycji, to kup dla mnie. Rozliczymy się 9 kwietnia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książkę na pewno można nabyć w Muzeum Historii Kielc - oczywiście w Kielcach przy ul. św. Leonarda (równoległa do ul. Sienkiewicza). Jeżeli jednak będzie ktoś bardzo potrzebował, możemy się dogadać. Przed wyjazdem do młyna Cioka postaram się podejść do muzeum na zakupy. Proszę jednak o kontakt prywatnie a nie na blogu ;)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.