wtorek, 1 marca 2011

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Profesor Jan Żaryn w dyskusji publicznej zaproponował ustanowienie 1 marca - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
  
Kim byli i nadal są "żołnierze wyklęci"? Warto chociażby w skrócie przybliżyć tą zapominaną i sekowaną przez lata PRL formację. To wszyscy żołnierze Polskich Sił Zbrojnych w Kraju, którzy po 19 stycznia 1945 r. nie złożyli broni. Zaangażowali się w działalność Organizacji "NIE", Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a następnie Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".


Ich działania zbrojne i polityczne miały charakter samoobrony przeciw instalującej się w Polsce nowej komunistycznej władzy (często z udziałem jednostek operacyjnych NKWD i Armii Czerwonej). Były również zorganizowanymi działaniami zbrojnymi przeciwko wojskom nowego sowieckiego okupanta lub polskich jednostek Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Były wreszcie działaniami politycznymi, poprzez które próbowano zwrócić oczy całego świata na bezprawie, jakie miało miejsce w "pojałtańskim" systemie i podziale Europy na strefy wpływów państw zachodnich i ZSRR.
  
Zamiast wyjaśniać dalej własnymi słowami, przytoczę fragment z newsa Polskiego Radia:
Prof. Jan Żaryn (IPN): Pilecki, Fieldorf, Orlik i setki, tysiące innych patriotów było mordowanych przez komunistów i na dodatek w pamięci mieli pozostać jako zbrodniarze faszystowscy. 1 marca ma być Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzami wyklętymi określa się antykomunistów stawiających zbrojny opór sowietyzacji Polski w latach 1944-1963.

- "Żołnierze wyklęci, których w gruncie rzeczy można by nazwać żołnierzami niezłomnymi, przyjęli tę nazwę z pewna dumą" - powiedział Jerzy Scheur z Fundacji "Polska się upomni". Podkreślił, że byli oni byli wyklęci w czasach komunistycznych, w czasach pogomułkowskich, kiedy była pewna odwilż i praktycznie byli nieobecni w historii III Rzeczpospolitej.

"Żołnierze wyklęci" to także tytuł książki Jerzego Ślaskiego. Prof. Jan Żaryn, historyk Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że Ślaski wprowadził w tym skrócie myślowym do krwiobiegu naukowego i populyzatorskiego cały bagaż tragedii, która wiąże się z podziemiem niepodległościowym po II wojnie światowej. Dzień pierwszego marca upamiętnia stracenie w 1951 roku kierownictwa czwartej Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Zginęli oni z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w warszawskim więzieniu na ulicy Rakowieckiej.
Więcej o "żołnierzach wyklętych" znajdziesz na blogu im poświęconym.
___________________________
Źródło cytatu: Polskie Radio - Trójka.1 komentarz:

  1. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kielcach także był obchodzony. Ktoś z Was był? Jakie odczucia? Jakie przemyślenia na następne lata? (oczywiście poza zimnem). Z chęcią zbiorę wszystkie uwagi, spostrzeżenia i propozycje.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.