
poniedziałek, 21 grudnia 2015
Wielka Księga Armii Krajowej w Radiu Zachód

piątek, 13 listopada 2015
Premiera Wielkiej Księgi Armii Krajowej
W imieniu własnym oraz pozostałych autorów „Wielkiej Księgi Armii Krajowej” zapraszam na spotkania promujące tę niezwykłą książkę. Pierwsze odbędzie się w niedzielę 22 listopada o godz. 15.00 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12). Trzy dni później, w środę 25 listopada o godz. 18.30, twórcy publikacji spotkają się z czytelnikami w Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79, Sala pod Liberatorem). Dyskusję poprzedzi koncert pieśni patriotycznych. Podczas obu spotkań będzie okazja nabycia książki z podpisami autorów.
wtorek, 10 listopada 2015
Wielka Księga Armii Krajowej opublikowana
Nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont ukazała się zbiorowa publikacja pt. „Wielka Księga Armii Krajowej”, której mam zaszczyt być jednym z autorów. Wśród twórców znaleźli się także tak wybitni znawcy historii polskiego podziemia jak m.in.: Stanisław Maria Jankowski, prof. dr hab. Grzegorz Mazur czy dr Dawid Golik. W publikacji przedstawione zostały najważniejsze zagadnienia związane z działalnością Armii Krajowej, m.in.: początki tworzenia struktur konspiracyjnych, zagrożenia konspiracyjnego życia, spektakularne akcje, uwalnianie więźniów, rola kobiet w podziemiu. W książce nie mogło oczywiście zabraknąć opisów działalności cichociemnego por. Jana Piwnika „Ponurego” oraz Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.
środa, 4 listopada 2015
Dziedzictwo kulturowe Bodzentyna

Autor:
Marek Jedynak
o
20:47
1 komentarze
Etykiety:
Bodzentyn,
konferencja,
UJK
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


czwartek, 29 października 2015
Tadeusz Ignacy Rylski "Ostoja", "Tytus" - fotograf i żołnierz Armii Krajowej

poniedziałek, 26 października 2015
4 Pułk Piechoty Legionów Polskich - historia i pamięć. W 100. rocznicę powstania
Dr Jan Główka (dyrektor Muzeum Historii Kielc), Wiesława Rutkowska (dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach) oraz dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen (Instytut Historii UJK) zapraszają na konferencję naukową 4 Pułk Piechoty Legionów Polskich - historia i pamięć. W 100. rocznicę powstania.
Obrady odbędą się 4 listopada 2015 r. w Muzeum Historii Kielc przy ul. Świętego Leonarda 4. Szczegółowy program konferencji znajdą Państwo w rozwinięciu wiadomości.
piątek, 23 października 2015
Kadra dowódcza Okręgu Radomsko-Kieleckiego ZWZ-AK cz. II (zaproszenie)
Obrady odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Józefa Piłsudskiego 12 w Radomiu. Wstęp wolny. Szczegółowy program znajdą Państwo w rozwinięciu wiadomości.
czwartek, 22 października 2015
Na Szczytniak
Ostatniej niedzieli w ramach swojego treningu biegowego postanowiłem wybrać się w Góry Świętokrzyskie. A, żeby dodatkowo odwiedzić miejsce związane ze Zgrupowaniami, to pomyślałem, że zdobędę trzeci pod względem wysokości szczyt tych gór czyli Szczytniak, który wznosi się w Paśmie Jeleniowskim na wysokość 554 m npm. To na zboczu tej góry, 11 listopada 1943, w Święto Niepodległości, została odprawiona dla Zgrupowań "Ponurego" uroczysta Msza Święta. Jako, że wycieczka się udała, postanowiłem podzielić się z czytelnikami jej przebiegiem oraz podpowiedzieć jak tam dotrzeć.
niedziela, 27 września 2015
Po VII Marszu Pamięci
Już po raz siódmy w sobotę 12 września, miłośnicy historii świętokrzyskiej partyzantki spotkali się na Wykusie, by uczestniczyć w Marszu im. „Leszka Białego” kapitana Leszka Zahorskiego. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt”. Wzięło w nim udział ponad pięćdziesiąt osób. Zarówno pogoda jak i humory dopisały uczestnikom.
piątek, 25 września 2015
Zmarł Mieczysław Sitek "Wiktor", "Kut"
![]() |
Mieczysław Sitek (foto Marek Maciągowski) |
25 września 2015 r. w Kielcach zmarł Mieczysław Sitek „Wiktor”, „Kut”, żołnierz zwiady konnego I batalionu 2 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej.
Był synem Pawła i Anny z d. Kisiel. Urodził się 8 października 1922 r. w Tarczku k. Nowej Słupi. Ukończył 7 klas szkoły powszechnej. Pracował jako robotnik.
poniedziałek, 7 września 2015
VII Marsz Pamięci Wokół Wykusu
W sobotę, 12 września 2015 r. Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt" zaprasza na VII Marsz Pamięci Wokół Wykusu im. kpt. Leszka Zahorskiego "Leszka Białego". Początek marszu o godz. 12.00 przed głazem Partyzanckiej Drogi Krzyżowej.
Uczestnicy tegorocznego Marszu Pamięci odwiedzą Kropkę, zachodnie zbocze wzgórza 326, grób kpr. Tadeusza Lange "Szylinga", mogiłę Mariana Cieślika "Mietka", kapliczkę na Wykusie, grób warszawiaków, mogiłę Ludmiły Bożeny Stefanowskiej "Zjawy", Barwinek, mogiłę żołnierzy ppor. Jana Kosińskiego "Inspektora Jacka", grób Madeja. Zakończenie tego dorocznego spotkania będzie miało miejsce na polanie Kropka, gdzie znajdzie się czas na wspólny posiłek, piosenki i rozmowy przy ognisku. Będzie również można zaopatrzyć się w niektóre pozycje książkowe dotyczące naszej Ziemi świętokrzyskiej. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam
Szczepan Mróz
prezes Stowarzyszenia Pamięci
czwartek, 3 września 2015
Zmarł Józef Nikodem Czernikiewicz "Sęk"

Józef Nikodem Czernikiewicz był synem Józefa i Stanisławy z d. Laskowskiej. Urodził się 18 listopada 1925 r. w Bodzentynie. Szkołę Powszechną w Bodzentynie ukończył w 1939 r. Był w tym czasie harcerzem. W sierpniu 1939 r. przebywał na obozie harcerskim. Ze względu na młody wiek, nie wziął udziału w wojnie obronnej.
Wielka Księga Armii Krajowej – premiera w listopadzie
16 listopada 2015 r. na rynku księgarskim nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont ukaże się zbiorowa publikacja pt. „Wielka Księga Armii Krajowej”. W książce, której jestem jednym z autorów przedstawione zostaną poszczególne etapy rozwoju AK oraz najważniejsze zagadnienia związane z działalnością armii Polskiego Państwa Podziemnego, m.in.: początki tworzenia struktur konspiracyjnych, zagrożenia konspiracyjnego życia, spektakularne akcje, uwalnianie więźniów czy rola kobiet w podziemiu. W rozdziale o słynnych akcjach zbrojnych AK nie mogło oczywiście zabraknąć miejsca dla Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.
poniedziałek, 31 sierpnia 2015
„Ponury” jakim nie był – czego nie pisać o Janie Piwniku
![]() | |||
Jan Piwnik jako oficer PSZ na Zachodzie (fot. ze zbiorów Mieczysława Sokołowskiego) | \ |
Autor:
Wojciech Königsberg
o
00:01
1 komentarze
Etykiety:
"Ponury",
Cichociemny,
Droga Ponurego,
Jan Piwnik,
rocznica,
Wojciech Königsberg
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


czwartek, 27 sierpnia 2015
Fotografista na VII FFD "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"
Miło nam poinformować, że Komisja Selekcyjna VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni zadecydowała o przyjęciu 19 filmów do Konkursu Głównego oraz 14 słuchowisk do Konkursu na Dokument Radiowy. Wśród obrazów zakwalifikowanych do finału znalazł się również Fotografista w reżyserii Sławomira Mazura.
Autor:
Marek Jedynak
o
11:34
0
komentarze
Etykiety:
Feliks Konderko,
festiwal,
film,
fotograf,
Gdynia
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


wtorek, 25 sierpnia 2015
Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" (1945-1949). W 70-tą rocznicę powstania

Autor:
Marek Jedynak
o
14:04
0
komentarze
Etykiety:
biblioteka,
IPN,
konferencja,
Opatów,
Radom,
WiN
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


poniedziałek, 24 sierpnia 2015
Harcerze z Radomska na Wykusie
Wakacje sprzyjają podróżom. Skrzętnie skorzystali z tego harcerze z VII „Dębowego” Szczepu im. Jana Romockiego z Hufca ZHP w Radomsku. Już po raz trzeci odwiedzili Góry Świętokrzyskie, aby przez 9 dni wędrować śladami płk. cc. Jana Piwnika "Ponurego", bohatera jednej z drużyn.
Autor:
Marek Jedynak
o
15:47
0
komentarze
Etykiety:
Nowa Słupia,
Radomsko,
Wąchock,
wykus,
ZHP
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


piątek, 21 sierpnia 2015
Konecki Wrzesień 2015
Nie chcemy tego wymawiać na głos, ale wakacje zbliżają się ku końcowi...
Zgodnie z kilkudziesięcioletnią kombatancką tradycją, zapraszamy na uroczystości "Koneckiego Września". W tym roku odbędą się w dniach 5-6 września. Dokładny program znajdą Państwo w rozszerzeniu wiadomości.
czwartek, 13 sierpnia 2015
100. rocznica urodzin "Robota"

piątek, 7 sierpnia 2015
Polskie Państwo Podziemne na Kielecczyźnie. Colloquium II
czwartek, 6 sierpnia 2015
Rocznica śmierci kpr. pchor. "Oseta"

środa, 1 lipca 2015
Kadra dowódcza Okręgu Radomsko-Kieleckiego ZWZ-AK cz. II (zaproszenie)

Celem tego przedsięwzięcia jest pochylenie się nad drogami życiowymi osób, które w okresie okupacji niemieckiej służyły – w stopniach oficerskich – we wszystkich strukturach Okręgu „Jodła”. Chociaż założenia konferencji kładą akcent na ten właśnie czas, interesują nas również wydarzenia mające miejsce przed Wrześniem 1939 r. oraz losy bohaterów referatów w okresie powojennym.
wtorek, 23 czerwca 2015
Wykus z policyjnej perspektywy
Po 1990 r. na Wykusie, z inicjatywy weteranów "Ponurego" i "Nurta" zaczęli pojawiać się funkcjonariusze Policji. Dzisiaj ich widok nikogo nie dziwi. Część z nich oczywiście przybywa na Wykus z obowiązku. Część zaś dlatego, że również utożsamia się z tradycją walk Armii Krajowej, z legendarnymi postaciami cichociemnych i ich żołnierzy. Dzisiaj na blogu Wokół Wykusu oddajemy głos jednej z funkcjonariuszek Policji, która należy do tej drugiej grupy:
Autor:
Marek Jedynak
o
10:53
0
komentarze
Etykiety:
odznaka,
policja,
Starachowice,
wykus
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


niedziela, 21 czerwca 2015
„Opowiadania partyzanta” według M. Wańkowicza
Melchior Wańkowicz
W nawiązaniu do planowanej publikacji oryginalnej wersji Opowiadań partyzanta autorstwa Michała Basy i sugestii co do jej zrecenzowania pragnę przypomnieć, iż dzieło to, jeszcze zanim ukazało się w formie książkowej, zwróciło uwagę Melchiora Wańkowicza. W swojej książce Wojna i pióro (I wydanie w 1974 r.) w szerokim ujęciu traktującej o pracy reportera wojennego oraz stylu reportażu na przestrzeni dziejów, pisarz poświęcił mu rozdział pt. Chłopski reportaż (autor Na tropach Smętka przekręcił przy tym nazwisko „Mściciela”, co zauważyć można w zamieszczonym na wstępie cytacie). Wańkowicz wysoko ocenił twórczość Basy, przytaczając obszerny fragment opisujący przeżycia bohatera podczas październikowej obławy na Wykus.
piątek, 19 czerwca 2015
Stosunki „Ponurego” z partyzantką radziecką na Nowogródczyźnie
Sytuacja Armii Krajowej
na kresach północno-wschodnich w 1944 roku była niezwykle skomplikowana. Oprócz
oczywistego przeciwnika, jakim był niemiecki okupant, którego zwalczanie było
jak najbardziej uzasadnione, występował problem partyzantki radzieckiej.
Sowieci pod sztandarami walki z Niemcami, dość często dopuszczali się akcji
przeciwko oddziałom akowskim oraz polskiej ludności cywilnej. Jednym z oficerów,
który musiał się zmierzyć z tym problemem był por. Jan Piwnik „Ponury” –
dowódca VII batalionu 77 pułku piechoty AK.
Autor:
Wojciech Königsberg
o
20:24
0
komentarze
Etykiety:
"Ponury",
Jan Piwnik,
Kresy Wschodnie,
NKWD,
Nowogródczyzna
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


czwartek, 11 czerwca 2015
Michał Basa i "Opowiadania partyzanta"

Tym razem chciałbym Państwu przedstawić inicjatywę Adama Basy - wnuka Michała Basy "Mściciela", żołnierza oddziału ochrony radiostacji ppor. Jana Kosińskiego "Inspektora Jacka". Jego postać na naszym blogu przedstawiła dawno temu Aleksandra Lubczyńska.
poniedziałek, 1 czerwca 2015
Zmarł Henryk Pawelec "Andrzej"
![]() |
Henryk Pawelec "Andrzej" (foto Stanisław Dudek) |
W sobotę 30 maja br. zmarł mjr Henryk Pawelec "Andrzej" - jeden z twórców oddziału AK "Wybranieccy", dowódca zwiadu konnego I batalionu 4 pułku piechoty Legionów AK, w 1945 r. dowódca oddziału "Nie" w rejonie Bodzentyna, a następnie żołnierz 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Był kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari V kl. W 1994 r. dzięki jego staraniom na Wykus sprowadzone zostały prochy mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta". Cześć Jego pamięci!
Pogrzeb
śp. Henryka Pawelca odbędzie się 5 czerwca o godz. 14.00 w kościele
garnizonowym przy ul. Chęcińskiej w Kielcach. Po mszy św. doczesne
szczątki śp. "Andrzeja" zostaną odprowadzone na cmentarz komunalny w
Cedzynie.
Zgodnie
z ceremoniałem wojskowym, Kawalerowi Orderu Wojennego Virtuti Militari
przysługuje asysta honorowa pododdziału Wojska Polskiego z udziałem
orkiestry wojskowej oraz oddaniem salwy honorowej nad grobem.
niedziela, 24 maja 2015
Ławeczka "Halnego"
W związku z ciekawym projektem, który narodził się wśród członków Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt", przedstawiam Państwu list otwarty. Inicjatywa naprawdę warta poparcia - zarówno pod względem sposobu upamiętnienia, jak i pod względem plastycznym. Jak dobrze spojrzeć, to są to ławki z pewnej polany niedaleko Starachowic...
Szanowni Państwo,
Szanowni Państwo,
Szanowni Przyjaciele,
W marcu 2014 r., na wniosek Zastępcy Prezydenta Starachowic Pana Sylwestra Kwietnia oraz Dyrektora Urzędu Miasta Pana Aleksandra Łąckiego, Rada Miasta Starachowic podjęła decyzję, aby skwer mieszczący się przy ul. Armii Krajowej nosił imię porucznika czasu wojny Zdzisława Rachtana ps. „Halny”.
W marcu 2014 r., na wniosek Zastępcy Prezydenta Starachowic Pana Sylwestra Kwietnia oraz Dyrektora Urzędu Miasta Pana Aleksandra Łąckiego, Rada Miasta Starachowic podjęła decyzję, aby skwer mieszczący się przy ul. Armii Krajowej nosił imię porucznika czasu wojny Zdzisława Rachtana ps. „Halny”.
piątek, 22 maja 2015
Wykus 2015

Autor:
Marek Jedynak
o
00:30
0
komentarze
Etykiety:
Eugeniusz Kaszyński,
Jan Piwnik,
Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej,
prelekcja,
Skarżysko-Kamienna,
uroczystości,
Wąchock,
wykład,
wykus
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


czwartek, 21 maja 2015
Fotografista
W miony piątek (15 maja) miałem przyjemność uczestniczyć w Wólce Milanowskiej k. Nowej Słupi w premierowym pokazie filmu pt. Fotografista. Feliks Konderko w reżyserii Sławomira Mazura. Dokument o losach żołnierza oddziałów AK "Ponurego" i "Nurta" - Feliksa Konderki "Jerzego" - powstał z inicjatywy i funduszy jego kuzyna Mariusza Baran-Barańskiego. Konderko nie tylko był żołnierzem. Zarobkowo zajmował się także fotografią. Stąd i tytuł filmu.
środa, 20 maja 2015
Polana Langiewicza i weterani powstania styczniowego
wtorek, 12 maja 2015
Niezależni kombatanci z I nagrodą
Miło nam poinformować, że Marek Jedynak za książkę Niezależni kombatanci w PRL otrzymał I nagrodę w kategorii monografii poświęconych drugiej konspiracji i innych form oporu społecznego w Polsce w IV Konkursie Historycznym, organizowanym przez Fundację im. Jadwigi Chylińskiej przy współpracy z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Serdecznie gratulujemy!
wtorek, 7 kwietnia 2015
Zmarł Bronisław Strzelec "Brodzisz"
Pogrzeb śp. "Brodzisza" odbędzie się 10 kwietnia (piątek) o godz. 10.00 w katedrze w Kielcach.
środa, 1 kwietnia 2015
70. rocznica aresztowania ppłk. Antoniego Wiktorowskiego "Kruka"

Pragnąc uczcić pamięć tamtych wydarzeń, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Bogorii mają zaszczyt zaprosić do udziału w uroczystościach w 70. rocznicę aresztowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” - dowódcę 2. pułku piechoty Legionów AK.
czwartek, 26 lutego 2015
IPN apeluje do rodzin ofiar: pomóżcie!
W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, na konferencji prasowej 26 lutego 2015, ponownie zaapelował do bliskich ofiar terroru komunistycznego o przekazywanie materiału genetycznego, co pomoże w identyfikacji ich krewnych. Rodziny i wszystkich innych poprosił o przekazywanie wszelkich informacji o miejscach pochówku ofiar komunizmu, które pozwolą badaczom ekshumować, a następnie zidentyfikować kolejnych bohaterów.
środa, 25 lutego 2015
Podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne na Kielecczyźnie w latach 1945-1950

poniedziałek, 23 lutego 2015
Dokumenty... w Radomiu

Spotkanie odbędzie się w piątek 27 lutego 2015 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego 12 w Radomiu. Serdecznie zapraszamy!
niedziela, 22 lutego 2015
Wykus 2015
Już dziś zapraszamy na uroczystości na Wykusie, które odbędą się w tym roku w dniach 13-14 czerwca. Szczegółowy program będzie zapewne około przełomu marca i kwietnia. Przy okazji przypominamy o możliwości opublikowania Państwa artykułów w jubileuszowym 20 numerze jednodniówki "Wykus" (szczegóły tutaj).
Natomiast wszystkich harcerzy z ZHP, ZHR i innych organizacji harcerskich zapraszamy serdecznie na Zlot Bratnich Drużyn organizowany przez Skarżyski Hufiec Harcerek ZHR "Jodła" i Skarżyski Hufiec Harcerzy ZHR "Gniazdo". Więcej informacji o Zlocie Druhny i Druhowie znajdą tutaj.
Autor:
Marek Jedynak
o
13:55
0
komentarze
Etykiety:
uroczystości,
wykus
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


sobota, 14 lutego 2015
Powołanie Armii Krajowej w medalierstwie
„Dnia 14 lutego 1942 r.
Kalina
1. Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ
– wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej
w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą
Panu Generałowi, jako jej dowódcy
– wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej
w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą
Panu Generałowi, jako jej dowódcy
2. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę
Dowódcy Armii Krajowej […]
Dowódcy Armii Krajowej […]
Naczelny Wódz
Sikorski
Generał broni”
Choć dla
wielu ludzi, szczególnie młodego pokolenia, 14 lutego kojarzy się niestety z
dniem świętego Walentego i Walentynkami to należy pamiętać, że właśnie dziś
obchodzimy 73 rocznicę powołania Armii Krajowej, która w czasie II Wojny
Światowej była największą podziemną armią w okupowanej Europie a w jej
szeregach służyło ponad 300000 kobiet i mężczyzn. Armia Krajowa, jako ruch
oporu tak naprawdę powstała dużo wcześniej, bo tuż po przegranej Kampanii
Wrześniowej 1939 roku, jako szereg organizacji, związków, grup partyzanckich i itp.,
a 14 lutego nastąpiła zmiana wcześniejszej nazwy - Związek Walki Zbrojnej
(ZWZ). Najpewniej istniało wiele powodów za taką zmianą, ale bez wątpienia
jednym z nich było podkreślenie jej militarnego charakteru i przynależność do
Polskich Sił Zbrojnych. Ponadto istnienie armii, jako części Państwa Polskiego na
terenach okupowanych dodawało Polakom, wiary w zwycięstwo i odzyskanie
niepodległości. Powołanie Armii Krajowej miało prowadzić do dalszego scalania
wszystkich konspiracyjnych sił zbrojnych w Polsce, które trwało już wcześniej
najpierw pod „szyldem” SZP - Służba Zwycięstwu Polski a później ZWZ.
Autor:
Jacek Buciński - jacko33
o
07:40
0
komentarze
Etykiety:
"Grot",
Armia Krajowa,
medal,
Rowecki,
SZP,
ZWZ
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


piątek, 13 lutego 2015
"Żołnierze Wyklęci" na kieleckim Wzgórzu Zamkowym

Spotkanie odbędzie się 2 marca 2015 r. o godz. 11.00 na Wzgórzu Zamkowym przy ul. Zamkowej 3 w Kielcach. Celem wydarzenia jest propagowanie wiedzy i pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” działających na Kielecczyźnie.
Program spotkania:
Program spotkania:
- Prezentacja wystawy prac uczestników konkursu pt. "Żołnierze Wyklęci. Pamięci zapomnianych bohaterów naszego regionu"
- Muzyczny hołd Żołnierzom Wyklętym
- Wystąpienia zaproszonych gości:
- Pani Józefa Życińska "Zośka" - Historia żyjącego "Żołnierza Wyklętego"
- dr Marek Jedynak (Delegatura IPN w Kielcach) - Aleksander Życiński "Wilczur" - pamięci żołnierza Armii Krajowej i Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych
- Rozdanie nagród laureatom konkursu.
Serdecznie zapraszamy!
Autor:
Marek Jedynak
o
13:00
0
komentarze
Etykiety:
Aleksander Życiński,
IPN,
Józefa Życińska,
Kielce,
Marek Jedynak,
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych,
prelekcja,
uroczystości,
Wilczur,
Wzgórze Zamkowe
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


piątek, 6 lutego 2015
Autor, Autor, Autor!

Główną tematyką czasopisma jest ruch kombatancki, II wojna światowa na Kielecczyźnie, ale także dzieje innych konfliktów zbrojnych, do których odwoływali się żołnierze AK podczas wojny i po 1945 r. walcząc w naszym regionie. Dla zainteresowanych mogę podesłać poprzednie numery.
Autor:
Marek Jedynak
o
22:20
0
komentarze
Etykiety:
artykuł,
gazeta,
uroczystości,
wykus
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


środa, 4 lutego 2015
O "Ponurym" i "Nurcie" na kieleckim Wzgórzu Zamkowym

Spotkanie rozpocznie się 11 lutego 2015 r. (środa) o godz. 17.00 na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach przy ul. Zamkowej 3. Serdecznie zapraszamy!
wtorek, 27 stycznia 2015
Żołnierze "Ponurego" i "Nurta" w niemieckich obozach koncentracyjnych

W tym dniu zadumy chciałbym zwrócić uwagę, że w niemieckich obozach koncentracyjnych w różnym czasie i różnych okolicznościach znaleźli się także żołnierze Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pp Leg. AK "Nurta". Poniżej przedstawiam ich imienną listę oraz informacje o ich losach.
czwartek, 22 stycznia 2015
72. rocznica utworzenia "Kedywu" AK
Dzisiaj, 22 stycznia wypada 72. rocznica utworzenia Kierownictwa Dywersji krypt. "Kedyw" w strukturach Armii Krajowej. Komenda Główna AK obrała następujące cele dla nowych struktur: "1) Nękanie przeciwnika i zadanie mu coraz mocniejszych ciosów przez akcję dywersyjną i sabotażową oraz stosowanie już w chwili obecnej wobec okupanta odwetu za akty gwałtu w stosunku do ludności polskiej. 2) Zaprawianie i hartowanie ludzi do wykonania zadań bojowych w okresie powstania, oraz utrzymywanie w społeczeństwie postawy bojowej i przygotowania w ten sposób atmosfery sprzyjającej powstaniu". A zaczęło się wszystko od rozkazu l.dz. 84 z 22 stycznia 1943 r., który przytaczam poniżej.
czwartek, 15 stycznia 2015
Działalność polityczna i propagandowa ośrodka opatowskiego Zrzeszenia "WiN"

W wydanej przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Urząd Miasta i Gminy Opatów oraz Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Czernika w Opatowie książce pt. Sejmik, działania militarne i edukacja w Opatowie, pod red. Radosława Kubickiego (Kielce-Opatów 2014), znajdą Państwo m.in. mój artykuł Działalność polityczna i propagandowa ośrodka opatowskiego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Serdecznie zapraszam do lektury! Spis treści i inne informacje znajdą Państwo w rozszerzeniu wiadomości.
Autor:
Marek Jedynak
o
20:37
0
komentarze
Etykiety:
konferencja,
Marek Jedynak,
Opatów,
publikacja,
UJK,
WiN,
Zdzisław Dydo
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


poniedziałek, 5 stycznia 2015
Fotografista. Historia Feliksa Konderko
W lutym 2014 r. na blogu Wokół Wykusu prezentowaliśmy postać żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK "Nurta", który oprócz broni, miał przy sobie zawsze aparat fotograficzny. Mowa o Feliksie Konderce "Jerzym". Staraniem rodziny dobiegają końca prace nad filmem dokumentalnym pt. Fotografista. Premiera będzie miała miejsce wiosną. Tymczasem my już możemy zaprezentować Państwu zwiastun filmu. Serdecznie zapraszamy do oglądania!
Subskrybuj:
Posty (Atom)