środa, 19 marca 2014

Unikatowa publikacja o polskich spadochroniarzach

Kilka tygodni temu na rynku księgarskim pojawiła się prawdziwa perełka dla pasjonatów historii II wojny światowej. Publikacja pt. „Polscy Spadochroniarze. Pamiętnik żołnierzy” stanowi pierwsze krajowe wydanie książki, która w 1949 roku została opublikowana w Wielkiej Brytanii przez Fundusz Wydawniczy Plutonu Opieki 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

W książce liczącej 500 stron znalazły się relacje ponad 100 żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Autorzy opisują w niej m.in.: trasy jakimi przedostawali się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, udział w kampanii francuskiej, przerzut do Wielkiej Brytanii, tworzenie brygady spadochronowej w Szkocji oraz udział w Operacji Market Garden. Ponadto w publikacji zamieszczone zostały listy poległych żołnierzy brygady oraz nadanych odznaczeń.


Książka jest o tyle istotna z punktu widzenia tematyki niniejszego bloga, że przybliża codzienność w jednostce, z którą związani byli późniejsi cichociemni: „Ponury”, „Nurt”, „Robot”, „Czarka” oraz „Rafał Mocny”.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza