środa, 22 maja 2013

Nagroda IPN Kustosz Pamięci Narodowej dla "Halnego"

Dzisiaj w południe na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia przyznawanych przez Instytut Pamięci Narodowej nagród Kustosza Pamięci Narodowej. W tym roku statuetki otrzymali śp. Tomasz Merta, Tadeusz Kukiz, Biblioteka Polska w Paryżu, Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu oraz Zdzisław Rachtan "Halny".

"Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do Nagrody mogą wysuwać instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz osoby fizyczne. Ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia"*.  


Nagroda dla "Halnego" jest uhonorowaniem Jego działalności na rzecz upamiętnienia czynu zbrojnego Armii Krajowej. Jest także wyraźnym docenieniem aktywności całego Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt", którego jednym z twórców i motorów napędowych od początku na przełomie 1956/1957 r. był i nadal jest Zdzisław Rachtan.
  

  
Więcej o uroczystości znajdą Państwo na portalu IPN.________________
* Informacja o nagrodzie pochodzi z portalu IPN.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.