W 1939 r. na wakacje przyjechał z rodzinnego Wołynia do Starachowic. Po wybuchu wojny pozostał na Kielecczyźnie. Włączył się do konspiracji. Działał w ZWZ-AK na terenie Starachowic. W 1943 r. wszedł w skład Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Otrzymał przydział do Zwiadu Konnego wachm. Tomasza Wójcika "Tarzana". W 1944 r. dalej pełnił służbę w Zwiadzie Konnym I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK. Odznaczony był m.in. Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Armii Krajowej.
poniedziałek, 28 marca 2011
Zmarł Mieczysław Borkowski "Zator"
wtorek, 15 marca 2011
Anioł czy diabeł? - Emilia Malessa "Marcysia"

Autorka przestudiowała starannie polskie archiwa poszukując śladów "Pani na Zagrodzie". Z wynikami poszukiwań możecie zapoznać się kupując nr 3 "Focusa". Na pewno znajdzie się w każdym dobrym kiosku.
Jak moje wrażenia po lekturze? Po raz kolejny dowiedziałem się czegoś...
czwartek, 10 marca 2011
Antoni Heda "Szary"
O gen. Antonim Hedzie każdy z interesujących się Armią Krajową na Kielecczyźnie wie dużo. Uważam jednak, że jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich parających się historią zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Praca z całą pewnością uściśli i wyjaśni niektóre kwestie dotąd interpretowane w różnoraki sposób.
Autor:
Marek Jedynak
o
23:22
2
komentarze
Etykiety:
"Szary",
Antoni Heda,
IPN,
Kielce,
książka,
Muzeum Historii Kielc,
premiera
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


wtorek, 1 marca 2011
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kim byli i nadal są "żołnierze wyklęci"? Warto chociażby w skrócie przybliżyć tą zapominaną i sekowaną przez lata PRL formację. To wszyscy żołnierze Polskich Sił Zbrojnych w Kraju, którzy po 19 stycznia 1945 r. nie złożyli broni. Zaangażowali się w działalność Organizacji "NIE", Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a następnie Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Subskrybuj:
Posty (Atom)