czwartek, 14 marca 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 11)

Jak co tydzień zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
   
W odcinku 11 przedstawimy sylwetkę kpt. Stanisława Michnowskiego. W 1939 r. jako ochotnik walczył w rejonie Łucka w szeregach ochotniczego oddziału dowodzonego przez płk. Stefana Hankę-Kuleszę. Jeszcze w 1939 r. w Skarżysku-Kamiennej został członkiem organizacji Orzeł Biały, potem Polski Niepodległej. Szlak bojowy zakończył w 1944 r. w szeregach Zgrupowania AK "Obroża" walcząc w Puszczy Kampinoskiej w trakcie Powstania Warszawskiego.

Z tego miejsca serdecznie pozdrawiam Pana Kapitana (rocznik 1918), który niedawno świętował swoje 100. urodziny i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!!!
  
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

Dzięki odnalezieniu unikalnych materiałów archiwalnych, wśród których znajdują się wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń, możemy dowiedzieć się kim byli i jaką rolę odegrali w walkach pamiętnego września, a później w największej podziemnej armii, która istniała podczas II wojny światowej w okupowanej Europie.
 
Informacje:
  • Cykl audycji przygotowali i opracowali: red. Sebastian Przybyłowicz i dr Marek Jedynak
  • Realizacja i opracowanie muzyczne: Tomasz Tamborski
  • Występują: Mirosław Bieliński, Andrzej Cempura i Marek Jedynak
  • Audycje archiwalne dostępne są tutaj
   
Gdyby ktoś z Państwa miał pomysł, o kim opowiedzieć w kolejnych odcinkach, proszę o kontakt mailowy lub komentarz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.