sobota, 30 marca 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 13)

Jak co tydzień zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
   
W odcinku 13 przedstawimy sylwetkę kpt. Franciszka Mieczysława Ryczana "Zefira". We wrześniu 1939 r. walczył w szeregach 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej. Potem walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Był dywersantem na pograniczu francusko-austriackim. Wojenną odyseję zakończył w szeregach Batalionów Chłopskich, a następnie w Iłżeckim Pułku Piechoty AK.
  
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

Dzięki odnalezieniu unikalnych materiałów archiwalnych, wśród których znajdują się wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń, możemy dowiedzieć się kim byli i jaką rolę odegrali w walkach pamiętnego września, a później w największej podziemnej armii, która istniała podczas II wojny światowej w okupowanej Europie.
 
Informacje:
  • Cykl audycji przygotowali i opracowali: red. Sebastian Przybyłowicz i dr Marek Jedynak
  • Realizacja i opracowanie muzyczne: Tomasz Tamborski
  • Występują: Mirosław Bieliński, Andrzej Cempura i Marek Jedynak
  • Audycje archiwalne dostępne są tutaj
   
Gdyby ktoś z Państwa miał pomysł, o kim opowiedzieć w kolejnych odcinkach, proszę o kontakt mailowy lub komentarz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.