czwartek, 7 marca 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 10)

Jak co tydzień zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
  
W odcinku 10 przedstawimy sylwetkę mjr. Jerzego Oskara Stefanowskiego ps. "Stiopa", "Oskar", "Habdank". Podczas wojny obronnej 1939 r. pełnił funkcję dowódcy plutonu technicznego 113 kompanii broni pancernej. Oddział ppor./por. J. O. Stefanowskiego, wchodzący w skład Zgrupowania „Brześć”, osłaniał twierdzę od strony stacji kolejowej Czeremcha. W 1943 r. był dowódcą 2 plutonu I Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". W 1944 r. dowodził spec-grupą w Oddziale Partyzanckim 2 pp Leg. AK, a następnie 4 kompanią I batalionu 2 pp Leg. AK.
   
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

Dzięki odnalezieniu unikalnych materiałów archiwalnych, wśród których znajdują się wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń, możemy dowiedzieć się kim byli i jaką rolę odegrali w walkach pamiętnego września, a później w największej podziemnej armii, która istniała podczas II wojny światowej w okupowanej Europie.
 
Informacje:
  • Cykl audycji przygotowali i opracowali: red. Sebastian Przybyłowicz i dr Marek Jedynak
  • Realizacja i opracowanie muzyczne: Tomasz Tamborski
  • Występują: Mirosław Bieliński, Andrzej Cempura i Marek Jedynak
  • Audycje archiwalne dostępne są tutaj
   
Gdyby ktoś z Państwa miał pomysł, o kim opowiedzieć w kolejnych odcinkach, proszę o kontakt mailowy lub komentarz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.