środa, 12 grudnia 2012

Relacja z Pałacu Prezydenckiego

W dniu dzisiejszym, 12 grudnia 2012 r., w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia rodzinie płk. cc. Jana Piwnika "Ponurego" Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski (I klasy).
  
Poza rodziną, w ceremonii wzięli udział ostatni żyjący podkomendni Cichociemnego. Stawili się w dużym gronie, by asystować w tym ważnym wydarzeniu.
Do stolicy przybyli (na fotografii poniżej siedzą od lewej): Wojciech Targowski "Vis", Andrzej Kasten "Zulejka", Bolesław Ciesielski "Farys II", Zdzisław Rachtan "Halny", Henryk Fąfara "Sokolik", Józef Czernikiewicz "Sęk", Stanisław Janiszewski "Dewajtis" oraz Jan Zbigniew Wroniszewski "Znicz". Wśród nich obecny był także Zbigniew Mielczarek, Prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Kielcach (2 od prawej na załączonej poniżej fotografii).

   
Poza weteranami Armii Krajowej w uroczystości wzięli udział chyba wszyscy związani z kultywowaniem tradycji Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury". Do Pałacu Prezydenckiego przybyli przedstawiciele Środowiska "Ponury"-"Nurt" ŚZŻAK, Stowarzyszenia Pamięci "Ponury"-"Nurt", Delegatury IPN w Kielcach, Lasów Państwowych ze Starachowic, szkół noszących imię "Ponurego" z Wąchocka, Starachowic i Bodzentyna, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach i Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, władz gmin Wąchock i Waśniów.
   
  
Po części oficjalnej była możliwość porozmawiania z Panem Prezydentem, z której skwapliwie skorzystali przybyli na uroczystość.
  
Warto także odnotować, że uroczystość spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów, co tylko przysporzy sprawie pozytywnego rozgłosu i z całą pewnością podniesie rangę przyznanego odznaczenia.
  
Krótka fotorelacja dostępna już w naszej blogowej galerii. Wejście jest tutaj.2 komentarze: