czwartek, 14 kwietnia 2011

Pierwsze dni wojny w pamięci Józefa Piwnika

Są w życiu człowieka daty, które głęboko zapadają w pamięć, stanowiąc granicę po przekroczeniu której obraz świata wydaje się zupełnie inny. Niezaprzeczalnie jednym z takich dni stał się 1 września 1939 roku, kiedy to miliony Polaków wtłoczone zostały w tryby machiny wojennej.

Wspomnień z tego okresu jest cała masa. Część zapisana na papierze lub wszelkiego rodzaju innych nośnikach, a reszta przekazywana z pokolenia na pokolenie i traktowana jako rodzinna tradycja. Historycy wykorzystując tego typu źródła zwracają szczególną uwagę na względy faktograficzne, socjologowie na procesy społeczne, a filmowcy najczęściej eksponują ludzkie emocje. Niemniej jednak każda relacja niesie ze sobą pewną wartość.

W związku z tym, chciałbym polecić czytelnikom audycję radiową z 1990 roku autorstwa Marianny Karpińskiej pt. „Gdy wybuchła wojna”, którą można odsłuchać na stronie internetowej „Radia Kielce”.

W audycji o swych przeżyciach z pierwszych dni II wojny światowej opowiadają: Józef Przygoda z miejscowości Garbacz w gminie Waśniów oraz Józef Piwnik ps. "Topola", brat majora Jana Piwnika „Ponurego”._____________________________________
Na zdjęciu Józef Piwnik „Topola” w 1944 roku. Ze zbiorów Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.