środa, 14 lipca 2010

Pomnik pod Ożarowem

Jadąc na uroczystości do Woli Grójeckiej i Ćmielowa nie sądziłem, że przy okazji odwiedzę jeszcze jedno interesujące miejsce. W rozmowie z panem Tadeuszem Religą (fotograf, który od zawsze towarzyszy ponurackim uroczystościom) dowiedziałem się, że przed Ożarowem jest jeszcze jeden pomnik upamiętniający czyn zbrojny oddziałów wchodzących w skład Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" w 1943 r.

Około 2 kilometrów przed Ożarowem znajduje się pomnik poświęcony zasadzce, którą przygotował oddział Narodowej Organizacji Wojskowej pod dowództwem wachm. Tomasza Wójcika "Tarzana" (czyt: "tażana", a nie: "tarzana"). Chcąc dozbroić grupę, 25 sierpnia 1943 r. na szosie Ostrowiec Świętokrzyski - Ożarów zatrzymał dwa samochody niemieckie. W akcji zginęło ośmiu żołnierzy: 2 oficerów i 5 żołnierzy Waffen SS oraz... Dopiero oglądając ciała zabitych okazało się, że jedną z ofiar był gen. por. Kurt Renner, dowódca 174 Dywizji Rezerwowej Wehrmachtu stacjonującej w Lublinie.

"Tarzan" w ostatnich dniach sierpnia 1943 r. podporządkował swój oddział Zgrupowaniom Partyzanckim AK "Ponury". Część piesza oddziału weszła w skład I Zgrupowania, część konna została wyznaczona jako zwiad zgrupowań. Sam "Tarzan" przybywając 8 września na Wykus, założył na siebie szynel generalski i tak przebrany zameldował przybycie oddziału NOW pod komendę AK i por. cc. Jana Piwnika "Ponurego".


________________________

Mapa pochodzi z Geoportalu.
Więcej zdjęć pomnika (oraz inne) w blogowej fotogalerii.
Fotografia gen. Rennera pochodzi z Axis Forum History.

4 komentarze:

 1. Witam
  jestem daleką rodziną Tomasza Wójcika "TARZAN" moja babcia Lucyna Wielgosz z domu Wójcik była jego siostra.
  Bardzo mnie interesuja moi przodkowie i chetnie poznam kazda historie, jezeli ktos z Panstwa zna lub ma zdjecia lub jakies dane prosze o kontakt, moj mail point@ip-point.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, mój dziadek był starszym bratem Tomasza. Od kilku miesięcy próbuję odnaleźć jakiekolwiek informacje o moim wujku - dziadku. Przeglądałam dziś forum dws.org.pl i znalazłam tam również wątek o Tomaszu. Bardzo prosze o kontakt, mój mail megic7@vp.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Napisałem do Państwa e-mail z informacją. Proszę o kontakt już poza komentarzami na blogu. Cieszę się, że blog Wokół Wykusu łączy rodziny. Oby więcej takich informacji. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wieczna cześć i chwała Bohaterom podziemnego Państwa Polskiego, którzy walczyli i ginęli idąc do Nieba w obronie Ojczyzny.

  Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

  OdpowiedzUsuń