sobota, 21 czerwca 2014

"Zeszyty Kombatanckie"

Przedstawiam Państwu portal "Zeszytów Kombatanckich". Było to czasopismo wydawane staraniem Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy Korpusu "Jodła" Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie w słynnym gmachu PAST'y.
  
Drukiem ukazało się 55 numerów "Zeszytów Kombatanckich". Weterani z Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK na łamach czasopisma opublikowali kilkaset różnego rodzaju wspomnień, które stanowią doskonały materiał wyjściowy do szerszych badań. Są to często informacje unikatowe, prezentowane z perspektywy bezpośrednich uczestników walk i działań konspiracyjnych, którzy dopiero po 1989 r. zdecydowali się na dzielenie się swoimi wspomnieniami z szerszym gronem odbiorców.

W "Zeszytach Kombatanckich" publikowali m.in. żołnierze z oddziałów partyzanckich AK "Ponurego" i "Nurta" - Zygmunt Bujakowski "Nagan", Tadeusz Chmielowski "Bartek", Edward Paszkiel "Pozew", Zdzisław Rachtan "Halny", Jerzy Oskar Stefanowski "Habdank", Antoni Wójcikowski "Jodła", Jan Zbigniew Wroniszewski "Znicz", a także Maciej Żwinis "Żmijka" (wieloletni członek redakcji "Zeszytów").
  
W lutym 2012 r. decyzją redakcji zaprzestano wydawania czasopisma. Członkowie redakcji samo podkreślili wówczas, że jednym z powodów było "wyczerpanie naturalnych sił naszego zespołu". Projekt "Zeszytów Kombatanckich" funkcjonuje jednak dalej w Internecie. Co pewien czas strona jest uzupełniana o przedruki interesujących artykułów. Ważnym podkreślenia jest fakt, że serwis działa oczywiście w "czynie społecznym".

W zakładce "O Zeszytach" możemy przeczytać: "na tej stronie publikowane są materiały z wspomnianych wyżej Zeszytów Kombatanckich” aby pamięć o tych wydarzeniach i o ludziach którzy walczyli o nasz kraj, przetrwała w umyśle i sercach pokoleń. Pamięć o tych wydarzenia zachowywana przez następne pokolenia jest postawą patriotyczną w czasach pokoju. Świadectwa te są ważne dla narodu ponieważ naród to nie tylko dzisiejsze społeczeństwo ale także nasi przodkowie i nasi potomkowie. Od tego co zrobimy teraz i w jaki sposób zachowamy pamięć o teraźniejszych wydarzeniach i przeszłych tak przyszłe pokolenia będą to oceniać i korzystać z tej wiedzy. Dlatego młode pokolenie musimy zachować wspomnienia naszych przodków aby prawidłowo oceniać i wybierać przyszłość".

____________________
Fragment "O Zeszytach" pochodzi ze strony "Zeszyty Kombatanckie".

2 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za wyróżnienie strony zeszytykombatanckie.pl. Postaram się w najbliższym czasie odwdzięczyć jakimś stałym banerem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla nas to przyjemność upowszechniać dobre i potrzebne działania. Przy okazji proszę ode mnie przekazać ukłony Panu Henrykowi Myślińskiemu. :)

    OdpowiedzUsuń