środa, 11 czerwca 2014

Każdego roku 27 września


Nikt nie uczył mnie patriotyzmu,
po prostu tak trzeba było...
Zdzisław Rachtan „Halny”, Starachowice, 2012 r.

Album Każdego roku 27 września powstał z woli i marzenia ppor. czasu wojny Zdzisława Rachtana „Halnego” - żołnierza „Ponurego” i „Nurta”, kawalera Srebrnego Krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Kustosza Pamięci Narodowej, wieloletniego przewodniczącego Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”.
  
Celem publikacji jest podkreślenie wielkiej wagi uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 11 września 1998 r. ustanawiającej 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.
  
Redagowanie albumu rozpoczęliśmy wspólnie jesienią 2013 r. Niestety, „Halny” nie doczekał jego wydania. Zmarł 26 stycznia 2014 r. Postanowiliśmy dokończyć Jego dzieło.
Małgorzata Balasińska
 
   
Od siebie dodam, że zapowiadana książka jest swoistym testamentem Zdzisława Rachtana "Halnego", który przykładał bardzo dużą wagę do Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.
  
Album opatrzony jest także aneksami w językach angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim, co pozwoli spopularyzować wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym na całym świecie.
 
Polecamy serdecznie!
Książka będzie dostępna podczas uroczystości na Wykusie i w Wąchocku, a także już po uroczystościach. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Panią Małgorzatą Balasińską.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza