środa, 12 września 2012

Kapelani u "Ponurego" i "Nurta"

W dzisiejszym "Echu Dnia" (12.09.2012 r., nr 212) w artykule Zabrali z Kielc, dali do Skarżyska przeczytałem, że Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej wzbogaciło się o nowe eksponaty, w tym o szaty liturgiczne ks. Antoniego Pałęgi ps. "Ager", który rzekomo miał być kapelanem Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury".
  
Chciałbym tym samym zdementować informację zamieszczoną w "Echu Dnia". Ks. Antoni Pałęga "Ager" nie był nigdy kapelanem oddziałów "Ponurego" i "Nurta". Pełnił swoją służbę prawdopodobnie w Podobwodzie AK Skarżysko-Kamienna "Morwa", stąd też jego udział w poświęceniu partyzanckiego cmentarza w lesie za Skarżyskiem-Pogorzałym.
  
Kto zatem sprawował posługę kapłańską w Zgrupowaniach Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionie 2 pułku piechoty Legionów AK "Nurta"? Księży kapelanów było kilku, w zależności od terenu, na którym operowały oddziały:
  • ks. Marian Majewski „Ksiądz Robak” - kapelan Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" (co najmniej od września do października 1943 r.; prawdopodobnie złapany na Wykusie podczas obławy w dniu 28 października 1943 r.)
  • ks. Zygmunt Głowacki „Jaskólski” - kapelan I batalionu 2 pp Leg. AK (w 1944 r.)
  • ks. Jerzy Brodecki "Szkarłatny Kwiat" - kapelan przy dowództwie 2 pp Leg. AK. (w 1944 r.)


3 komentarze:

  1. Dobry wieczór. Szanowny Panie
    Jeśli popełniłem błąd, najmocniej przepraszam. Informacja, jaką podałem, uzyskałem w Muzeum Orła Białego. Jak sam Pan pisze, też nie ma pan pewności, czyim kapelanem był ś.p. Ager.
    Odnośnie "krycia się" pod pseudonimem - kryli się pod nimi partyzanci. W prasie przyjętym zwyczajem jest, że pod krótkimi tekstami autor podpisuje się skrótem, a pod dłuższymi imieniem i nazwiskiem. Pewnie gdyby miał Pan tego świadomość, darowałby sobie wątpliwej miary przekąsu.
    Z poważaniem
    Mateusz Bolechowski
    autor

    OdpowiedzUsuń
  2. Przekąs usunięty. Panie Mateuszu, proszę o kontakt via e-mail (w moim profilu).

    OdpowiedzUsuń
  3. Prawdopodobnie 5 XI 44 r.po bitwie p/Bokowem koncelebrował mszę św. na Kamieniarskiej Górze dla żołnierzy 25 ppAK i mieszkańców okolicznych wiosek.
    W. Zawadzki

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.