piątek, 12 listopada 2010

Odznaki 2 pp Leg. i 2 pp Leg. AK

Pracując nad podrozdziałem o odznace Środowiska (oczywiście jest to jelonek z kotwicą Polski Walczącej) wgryzłem się w temat dokładniej. Znalazłem również pamiątkową odznakę 2 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej. I w tym momencie utknąłem...


Odznaka 2 pp Leg. ustanowiona została w 1931 r. Nawiązuje swoim kształtem do pierwszej odznaki 2 pp Leg. z 1916 r. Z kolei odznaka 2 pp Leg. AK nawiązuje do przedwojennej odznaki pułkowej z 1931 r. Różnice można zauważyć na pierwszy rzut oka. Odznaka wykonana po II wojnie światowej w medalionie w samym środku nie zawiera inicjałów "II B[rygada] L[egionów] P[olskich]", lecz kotwicę Polski Walczącej. Górne ramię powojennej odznaki dodatkowo posiada litery "AK".

I teraz pytanie-zagadka, na które nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi: jakie były okoliczności zaprojektowania, ustanowienia, wykonania odznaki pamiątkowej 2 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej? Czy była to indywidualna inicjatywa kilku weteranów? Czy była to zorganizowana działalność "koła pułkowego". Kiedy doszło do wykonania odznak? Kto odpowiadał za jej wręczanie? Na jakich zasadach?

Za najlepszą odpowiedź będzie nagroda książkowa. Przygotuję zestaw kilku książek związanych z tematyką bloga Wokół Wykusu i przekażę zwycięzcy. Na wiadomości czekam pod adresem email.

__________________
Źródła ikonografii:
3 komentarze:

 1. tombak srebrzany i oksydowany sruba z nakretka firmowa 33x44mm
  Projekt- Mieczysław Filipczak ps Miecz Żbik
  Wykonawca - A.Panasiuk-VI 1987
  Miniatura - 18x23mm odznaka na zapinkę (pins)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za informacje. Jeżeli mogę prosić o kontakt mailowy (adres email w tekście powyżej), będę zobowiązany.

   Usuń
  2. tomekk70@wp.pl

   Usuń