wtorek, 23 listopada 2010

"Śmierć rotmistrza Pileckiego" w ramach NURTU 2010

W dniach 22-26 listopada b.r. w Kielcach trwa OGÓLNOPOLSKI NIEZALEŻNY PRZEGLĄD FORM DOKUMENTALNYCH "NURT" 2010. Szczegółowy program znajdziesz tutaj. Ja zaś zapraszam na jutro (środa) na godz. 20:00 na Małą Scenę Kieleckiego Centrum Kultury (Pl. Moniuszki 1), gdzie będzie miało miejsce spotkanie z wybitnym polskim reżyserem, jurorem tegorocznego Przeglądu NURT 2010 oraz specjalny pokaz filmowy spektaklu Śmierć rotmistrza Pileckiego w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

Fabularyzowany dokument Bugajskiego kapitalnie pokazuje system bezpieczeństwa w Polsce, który bezwzględnie i bezkrytycznie poddany był poleceniom i wskazówkom zza wschodnich mocodawców. Politycy, sędziowie, prokuratorzy wreszcie pracownicy służb bezpieczeństwa lojalnie wypełniali rozkazy radzieckich towarzyszy urzędujących na najważniejszych stanowiskach w powojennej Polsce. Nie było mowy o obiektywnym i uczciwym śledztwie. Tym bardziej nie można było spodziewać się sprawiedliwych wyroków. Tragizm bojowników AK oraz organizacji walczących o niepodległość zarówno z Niemcami i Rosjanami poległ na tym, iż wyroki skazujące, często na śmierć, zapadały nie w salach sądowych, lecz w gabinetach politycznych.

W realizacji Ryszarda Bugajskiego doskonale rozumiał to mający AK-owską przeszłość sędzia Jan Hryckowian kapitalnie odegrany przez Marka Kalitę. Podporządkowany terrorowi komunistycznemu panicznie bał się, iż z niewiadomych przyczyn nagle stanie się niewygodny i wraz z żoną w sfingowanym procesie zostanie skazany na śmierć. 

Śmierć rotmistrza Pileckiego" to kapitalna lekcja historii zarówno dla młodych ludzi pragnących dowiedzieć się o mechanizmach "utrwalania" władzy ludowej zaraz po wojnie, jak i dla rzeszy starszych, którzy z niewiadomych powodów tęsknią za starym systemem zbudowanym i funkcjonującym w przeszłości na fundamencie zbrodni, cierpień i krwi wielu wybitnych Polaków.

Scenariusz i Reżyseria: Ryszard Bugajski
W rolach głównych: Marek Probosz (Rotmistrz Witold Pilecki), Marek Kalita (Sędzia podpułkownik Jan Hryckowian), Jacek Rozenek (Pułkownik UB Józef Różański), Gabriela Muskała (Maria Pilecka), Jan Monczka (Prokurator pułkownik Stanisław Zarakowski).
_______________
Tekst pochodzi ze strony "NURTU" 2010.
Kto jeszcze nie słyszał o postaci rotmistrza Witolda Pileckiego koniecznie powinien odwiedzić portal poświęcony jego wybitnej postaci.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza