sobota, 11 września 2010

100. rocznica urodzin mjr. "Dzika"

Wczoraj miałem przyjemność być w Starachowicach na przedpremierowym pokazie filmu pt. Pseudonim "Dzik", zrealizowanego przez Stowarzyszenie Pamięci i TV Starachowice. Oficjalna premiera w najbliższy piątek 17 września o godz. 19.00 w starachowickim centrum kultury. Skąd pomysł na film? 23 października br. przypada 100. rocznica urodzin mjr. Mariana Świderskiego "Dzika", dowódcy 2. kompanii I batalionu 2 pp Leg. AK "Nurta" i Seniora Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".
 
Z tej okazji grono fascynatów historii świętokrzyskich partyzantów podjęło cykl działań upamiętniających ten znakomity jubileusz. Oprócz filmu, będzie można...
przyjrzeć się niepublikowanym dotąd fotografiom Zgrupowań AK "Ponury" i I batalionu, a także zdobyć II poprawione wydanie wspomnień "Dzika" pt. Wśród lasów, wertepów, wydane staraniem Towarzystwa Dawida Rubinowicza z Bodzentyna - rodzinnego miasta "Marysia".
 
W działania zaangażowało się wiele instytucji, organizacji i osób prywatnych (najważniejsi wymienieni na afiszu). Myślę, że każdy z zainteresowanych znajdzie coś dla siebie w dedykowanych "Dzikowi" wydarzeniach. Zapraszam serdecznie do udziału we wszystkich przedsięwzięciach.

Jednocześnie przedkładam apel do Czytelników. Jeżeli posiadacie informacje, materiały, wspomnienia o działalności "Dzika", proszę o kontakt bezpośrednio na maila. W najbliższym czasie spróbujemy przygotować także biografię tego zasłużonego oficera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.