piątek, 17 września 2010

100. rocznica urodzin mjr. "Dzika" (2)

Wróciłem przed kilkoma chwilami ze Starachowic. Zgodnie z zapowiadanym programem, miały tam miejsce dwa ważne wydarzenia. W Starachowickim Centrum Kultury z pomocą Urzędu Miasta została zorganizowana i zaprezentowana wystawa nieznanych dotąd fotografii z lat 1943-1944, które dokumentowały działalność Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pp Leg. AK "Nurta". Wystawa, jak i cały wieczór, dedykowana była Marianowi Świderskiemu "Dzikowi". [dalsza część posta poniżej, a tu link do fotogalerii]

Wśród zebranych znaleźli się między innymi Anna Kita i Rafał Świderski - dzieci "Dzika". Była także obecna dalsza rodzina Świderskich. Pojawili się także dr Cezary Chlebowski, pan Mieczysław Sokołowski - siostrzeniec "Ponurego", byli także obecni żołnierze Armii Krajowej, wśród których na pierwszym miejscu należy wspomnieć Leszka Zahorskiego ps. "Leszek Biały" walczącego w 1943 i 1944 r. w Górach Świętokrzyskich, a następnie w konspiracji niepodległościowej. Pan Leszek był rozchwytywany (choć nie lubi pozować do zdjęć). Zgodził się na kilka pamiątkowych fotografii przy swoim zdjęciu z 1944 roku. Dopisali także członkowie Stowarzyszenia Pamięci, a także przedstawiciele Towarzystwa Dawida Rubinowicza, dzięki któremu wznowiona została książka Mariana Świderskiego Wśród lasów, wertepów.

Po wernisażu zebrani udali się do sali kinowej. Można śmiało powiedzieć, że było około 150-200 osób, co jak na tak niszowe wydarzenie, oznacza sukces. Przy tak licznej widowni zaprezentowany został film Pseudonim "Dzik", poświęcony w całości "Marysiowi", jego życiu, walce i działalności kombatanckiej i czynach upamiętniających Polskie Państwo Podziemne. Film, którego producentem jest TV Starachowice w osobie Michała Tamiołło jest naprawdę interesującym dokumentem. Przebitki materiałów z II wojny światowej i fragmenty filmów z lat osiemdziesiątych pokazują Kielecczyznę i samego głównego bohatera w realiach w jakich przyszło mu żyć i działać. Z całą pewnością można zobaczyć, co dla "Dzika" było ważne i czemu poświęcał cały swój cenny czas. Uzupełnieniem dokumentu jest z całą pewnością muzyka i krajobrazy Gór Świętokrzyskich.

Kto nie mógł być na premierze, może film nabyć bezpośrednio u Szczepana Mroza. Koszt 15 zł. Proponuję kontakt via e-mail. Galerię z dzisiejszego wieczoru najwcześniej załączę jutro. Poza tym wystawa będzie w Starachowicach przez 2 tygodnie, po czym trafi do Bodzentyna, gdzie będą miały miejsce kolejne wydarzenia związane z rocznicą.

Do zobaczenia jutro na Kropce!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.