poniedziałek, 17 maja 2010

Wykus 2010

Dzięki uprzejmości Miłosza ze Świętokrzyskiego Obwodu ZHR (jednego z głównych organizatorów uroczystości) zamieszczamy już dziś afisz z programem tegorocznej koncentracji Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt" na Wykusie i w Wąchocku w dniach 12-13 czerwca.
Z roku na rok niezmiennie odbywają się: Msza święta polowa w intencji mjr. "Nurta" i jego Żołnierzy pod kapliczką Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie w sobotnie popołudnie oraz niedzielna Msza święta w opactwie oo. Cystersów w Wąchocku w intencji mjr. "Ponurego" i jego Żołnierzy.

Każdego roku dochodzą dodatkowe punkty programu. Za miesiąc będzie można zobaczyć w sobotę inscenizację Dom w Janowicach według reportażu Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie Cezarego Chlebowskiego oraz wziąć udział w niedzielę w prelekcji Nieznana historia Środowiska "Ponury"-"Nurt" 1945-1989, którą będę miał zaszczyt poprowadzić.

Wszystkich serdecznie zapraszam w imieniu Organizatorów!


8 komentarzy:

 1. No to do zobaczenia na Wykusie i w Wąchocku:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od razu po publikacji tutaj, zamieściłem zaproszenie na Wykus również na najpopularniejszej stronie mieszkańców Skarżyska. Już kilka osób mnie pytało o uroczystości więc propaganda działa. Oby tak dalej.
  http://www.skarzysko24.pl/content/view/6655/245/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jadę tam dzisiaj pozdr.;]

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimie, a możesz podpisywać się? :) Będzie nam miło wiedzieć, kto czyta i komentuje naszego bloga. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. u mnie na blogu można znaleźć sporo zdjęć z obchodów.
  http://ulotnechwile.wordpress.com/2010/06/13/wykus-2010/ zainteresowanych zapraszam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. witam wszystkich serdecznie!gdy mialem 12 lat pierwszy raz przeczytalem ksiazke Pozdrowcie Gory Swietokrzyskie pana Chlebowskiego pozniej niejednokrotnie wracajac do niej i tak wlasnie zarazilem sie miiosca do Gor Zgrupowania Ponury i spadochroniarstwa co roku planujac przyjazd na uroczystosci poswiecone zolnierzom AK Ponury niestety zawsze cos wypada.Ale wierze ze zdaze jeszcze poznac ktoregos z uczestnikow tamtych dni.A moze ktos mi powie co stalo sie z pania Malessa zona Mjr Piwnika?Pytanie to nurtuje mnie od lat...Tomek

  OdpowiedzUsuń
 7. Marcysia popełniła samobójstwo. Więcej na ten temat można znaleźć w opracowaniach dotyczących Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W internecie na pewno także są takie wiadomości.
  W zeszłym roku Marcysi odsłonięto tablicę w klasztorze oo. Cystersów w Wąchocku. Zapraszam serdecznie, bo naprawdę warto. Jak dobrze pójdzie, być może we wrześniu na Wykusie będzie można spotkać jeszcze żołnierza, który znał osobiście Marcysię. W roku 2009 dużo o niej opowiadał. I interesująco...

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę z Wami w czerwcu... do zobaczenia

  OdpowiedzUsuń