wtorek, 23 września 2014

Książki Włodzimierza Gruszczyńskiego "Jacha"

Niezbadane są odmęty Internetu... Poszukując materiałów do zupełnie innego tematu, natrafiłem dzisiaj przypadkiem na stronę domową Pana Włodzimierza Gruszczyńskiego ps. "Jach". Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że właściciel strony jest z rocznika 1919 [sic!]. Tak, tak, weterani Armii Krajowej nie pozostają w tyle od współczesnych kanałów informacyjnych!
 
Co więcej, pan Włodzimierz nie dość, że istnieje w sieci www, to na dodatek wyszedł z bardzo dobrą inicjatywą. Na swojej stronie zamieścił w formacie pdf swoje książki, które własnym sumptem, jak napisał wydał "w drugim obiegu". Wszystkich zainteresowanych dziejami organizacji "Odwet" i "Jędrusie", a także Lotnej Grupy Bojowej Obwodu AK Sandomierz "Lotna Sandomierska"zachęcam do odwiedzenia strony Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 i pobrania za darmo n/w książek:
 • Włodzimierz Gruszczyński, Lotna Sandomierska. Dzieje oddziału partyzanckiego, Warszawa 2002.
 • Włodzimierz Gruszczyński, „Odwet” i „Jędrusie”. Monografia, Zagnańsk 2011.
 • Włodzimierz Gruszczyński, Przeminęli. Ziemianie, chłopi tradycyjni, Żydzi przedwojenni, Kielce 2013.
Gratuluję odwagi i przemyślanej decyzji. Prace Pana Włodzimierza Gruszczyńskiego wydane zostały tradycyjnie w niewielkich nakładach. Umieszczenie ich w Internecie, na dodatek w przeszukiwalnym formacie pdf, pozwoli książkom na dalsze długie życie, a i korzystający z nich czytelnicy na pewno będą zadowoleni.

8 komentarzy:

 1. Pan Włodzimierz to bardzo dobry pisarz i plus dla niego za to że zamieszcza książki w internecie za darmo, dzięki temu trafiają do szerszego grona odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzisiaj, 28 maja 2015, zmarł Włodzimierz Gruszczyński...
  Ostatni nagrany z nim wywiad: http://www.youtube.com/watch?v=y_VVra7HFlA

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze miesiąc przed śmiercią ojciec potrafił dużo pięknie opowiadać - ten wywiad to już był koniec ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Moniko, miałem okazję znać się ze śp. "Jachem". Cieszę się bardzo z tej znajomości, bo był jednym z nielicznych weteranów, który przytomnie i rozsądnie zadecydował o swojej spuściźnie, a także twórczości. Niezwykle mało książek trafia do Internetu w całości i z woli Autora.

   Usuń
  2. Szukam śladów działalności partyzanckiej moich krewnych JERZEGO i RAJMUNDA GRUSZCZYŃSKICH (ojciec i syn). Podobno byli w okregu JODŁA i zginęli w 1944r. Czy mogłaby Pani ukierunkować poszukiwania? wgr11etwp.pl

   Usuń
 4. Szukam ww. tytulow szczegolnie w kontexcie historii oddzialu Jedrusiów. Mozna gdzies pobrac kupic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę się odezwać do mnie na maila. Poradzimy coś :)

   Usuń
 5. Moja córka ma książki swojego dziadka - można się z nią skontaktować.

  OdpowiedzUsuń