
czwartek, 27 lutego 2014
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

piątek, 21 lutego 2014
Drugie wydanie biografii „Ponurego”
![]() |
Cichociemny por. Jan Piwnik "Ponury" (Kwatera mjr. "Ponurego" w Janowicach) |
Pod koniec marca br., z okazji 70-tej rocznicy śmierci Jana Piwnika, na rynku księgarskim pojawi się II (uzupełnione i poprawione) wydanie książki mojego autorstwa pt. Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika. Pierwsze wydanie miało miejsce w październiku 2011 r. Rok później za niniejszą publikację otrzymałem Nagrodę im. Profesora Tomasza Strzembosza dla autora najlepszej (debiutanckiej lub drugiej w karierze) książki dotyczącej najnowszej historii Polski.
Książka stanowi pierwszą w pełni naukową publikację biograficzną poświęconą majorowi (pułkownikowi) Janowi Piwnikowi. Oparta została na bogatym materiale źródłowym z archiwów w Polsce i Wielkiej Brytanii. W dużej części są to źródła niepublikowane, pozwalające zrekonstruować nieznane okresy życia bohatera oraz wskazać błędy faktograficzne dotychczas powielane w literaturze przedmiotu. Oprócz archiwaliów, w pracy wykorzystano szereg relacji oraz wspomnień, przez co wiele jej fragmentów ma charakter czysto dokumentalny.
Autor:
Wojciech Königsberg
o
18:14
0
komentarze
Etykiety:
"Ponury",
biografia,
Droga Ponurego,
Jan Piwnik,
książka,
Oficyna Wydawnicza Rytm,
rocznica,
Wojciech Königsberg
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


wtorek, 18 lutego 2014
Okupacja i propaganda

Autor:
Marek Jedynak
o
21:02
0
komentarze
Etykiety:
IPN,
książka,
premiera,
Radom,
Sebastian Piątkowski
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest


niedziela, 16 lutego 2014
Zmarł ks. Józef Wójcik
Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ
Chciałbym dzisiaj przedstawić Państwu bardzo ciekawy film dokumentalny z serii "Z archiwum IPN" pt. Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ. W cyklu realizowanym według scenariusza Adama Sikorskiego i Sławomira
Poleszaka wystąpiła absolwentka historii Agnieszka Filus. Przed kamerą podzieliła się wynikami swoich badań na temat losów żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na Kielecczyźnie - nie tylko brygady, ale także losów powojennych oddziałów II konspiracji, wywodzących się z NSZ. Należy dodać, że w omawianym w filmie oddziale w 1945 r. walczyli także żołnierze "Ponurego" i "Nurta". Mogą Państwo przeczytać o nich szerzej w artykule Agnieszki Filus. Tymczasem serdecznie zapraszam na film.
piątek, 7 lutego 2014
Z dziejów Bodzentyna w okresie II wojny światowej

czwartek, 6 lutego 2014
Feliks Konderko "Jerzy"
![]() |
Feliks Konderko "Jerzy" |
Po dwóch latach walk Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK pozostało ponad 1500 fotografii. Jak to możliwe, by w czasie działań wojennych wykonać, wywołać i zachować aż tyle zdjęć? Kto miał to zrobić? Szeregi oddziałów Sił Zbrojnych w Kraju zasilili przedstawiciele wszystkich zawodów i wszystkich warstw społecznych. Pod rozkazami Jana Piwnika "Ponurego" i Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta" służyli również fotografowie. W tym miejscu wspomnieć należy sierż. Tadeusza Ignacego Rylskiego "Ostoję", "Tytusa" (autor m.in. reportażu z partyzanckiej mszy świętej na Wykusie), plut. Zygmunta Malareckiego "Szczerba" (autor cyklu fotografii 2 kompanii "Dzika") oraz sierż. Feliksa Konderko "Jerzego" (autora m.in. fotografii z Wykusu i akcji "Burza").
wtorek, 4 lutego 2014
Fenomen Armii Krajowej
Już dzisiaj Czytelników bloga Wokół Wykusu zapraszam na kolejną audycję "To już było - historia bez tajemnic". W przeddzień rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, w czwartek 13 lutego o godz. 18.00 w Radiu Plus Kielce z red. Katarzyną Bernat rozmawiać będziemy o fenomenie Armii Krajowej i ludziach, którzy ją tworzyli. Audycja jak zawsze z udziałem słuchaczy.
Serdecznie zapraszam przed odbiorniki! Kto zaś nie może słuchać radia, zawsze może audycję odbierać on-line przez stronę radia.
sobota, 1 lutego 2014
Krzyż Komandorski OOP dla Zdzisława Rachtana

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski do uczestników tej smutnej uroczystości skierował także list.
Subskrybuj:
Posty (Atom)