niedziela, 29 stycznia 2012

Słownik Biograficzny Cichociemnych t. IV

Pod koniec 2011 r. nakładem Obywatelskiego Stowarzyszenia „Ostoja” nareszcie ukazał się IV tom Słownika Biograficznego Cichociemnych autorstwa Krzysztofa A. Tochmana.
  
Wszystkich Czytelników zainteresowanych historią Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej zachęcam do jego lektury - nie tylko najnowszego tomu, ale także pozostałych. Autor zbadał życiorysy wszystkich 316 skoczków i w przystępny, ale niezmiernie szczegółowy sposób opisał każdego z nich. Kilkustronicowe biogramy stanowią znakomite...
kompendium wiedzy o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przeszkolonych w dywersji, zaprzysiężonych na rotę Armii Krajowej i zrzucanych do okupowanej Polski. Tochman nie ograniczył się tylko do lat II wojny światowej. Udało mu się ustalić także przedwojenne i powojenne losy każdego "ptaszka", bez względu na to czy pozostał w kraju czy też znalazł się po 1945 r. na emigracji.
  
Autor w swojej pracy korzystał z wielu archiwów. W szczególności z dokumentów zgromadzonych w Studium Polski Podziemnej i Instytucie Polskim im. gen. Sikorskiego w Londynie, a także archiwów Instytutu Pamięci Narodowej i w dużej mierze zbiorów rodzin Cichociemnych. Przez szereg lat badań miał także sposobność dotarcia do wielu żyjących spadochroniarzy AK i uzyskania bezpośrednich relacji, o czym najlepiej świadczy przedmowa IV tomu, autorstwa ppor. cc. Przemysława Bystrzyckiego ps. "Grzbiet".
   
Opisując Słownik Biograficzny Cichociemnych należy powiedzieć, że wszystkie cztery tomy związane są z Wykusem. W każdym z nich znalazły się biogramy oficerów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”: Jana Piwnika „Ponurego”, Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, Jana Rogowskiego „Czarki” i Rafała Niedzielskiego „Mocnego”. Dla mnie najważniejszy jest jednak IV tom, na który czekałem wiele lat. Zawarty w nim został biogram ppor. cc. Waldemara Szwieca „Robota”.

Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko polecić Czytelnikom lekturę każdego z tomów słownika.

________________________
Krzysztof A. Tochman, Słownik Biograficzny Cichociemnych, t. IV, Zwierzyniec-Rzeszów 2011.

Dystrybucja: Obywatelskie Stowarzyszenie "Ostoja", ul. 1 maja 31, 22-470 Zwierzyniec, tel. +48 602 152 468, 84 687 22 94.


3 komentarze:

  1. Chyba w nazwisku za dużo a:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam!
    Piszę pracę na temat cc. Szukam informacji o Waldemarze Szwiecu. Czy mógłby mi Pan coś polecic? Znalazłam książkę H.S.Zawackiego i C. Chlebowskiego oraz artykuł w tygodniku "Fakty". Nie jest tego zbyt wiele. Do tomu IV Słownika jeszcze nie dotarłam niestety.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Tu znajdziesz kilka książek o cichociemnych http://ponury-nurt.blogspot.com/p/polecane-publikacje.html , a osobiście polecam "Robotowcy 1943" :)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.