Wszystkich Czytelników zainteresowanych historią Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej zachęcam do jego lektury - nie tylko najnowszego tomu, ale także pozostałych. Autor zbadał życiorysy wszystkich 316 skoczków i w przystępny, ale niezmiernie szczegółowy sposób opisał każdego z nich. Kilkustronicowe biogramy stanowią znakomite...
kompendium wiedzy o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przeszkolonych w dywersji, zaprzysiężonych na rotę Armii Krajowej i zrzucanych do okupowanej Polski. Tochman nie ograniczył się tylko do lat II wojny światowej. Udało mu się ustalić także przedwojenne i powojenne losy każdego "ptaszka", bez względu na to czy pozostał w kraju czy też znalazł się po 1945 r. na emigracji.
Autor w swojej pracy korzystał z wielu archiwów. W szczególności z dokumentów zgromadzonych w Studium Polski Podziemnej i Instytucie Polskim im. gen. Sikorskiego w Londynie, a także archiwów Instytutu Pamięci Narodowej i w dużej mierze zbiorów rodzin Cichociemnych. Przez szereg lat badań miał także sposobność dotarcia do wielu żyjących spadochroniarzy AK i uzyskania bezpośrednich relacji, o czym najlepiej świadczy przedmowa IV tomu, autorstwa ppor. cc. Przemysława Bystrzyckiego ps. "Grzbiet".
Opisując Słownik Biograficzny Cichociemnych należy powiedzieć, że wszystkie cztery tomy związane są z Wykusem. W każdym z nich znalazły się biogramy oficerów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”: Jana Piwnika „Ponurego”, Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, Jana Rogowskiego „Czarki” i Rafała Niedzielskiego „Mocnego”. Dla mnie najważniejszy jest jednak IV tom, na który czekałem wiele lat. Zawarty w nim został biogram ppor. cc. Waldemara Szwieca „Robota”.
Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko polecić Czytelnikom lekturę każdego z tomów słownika.
________________________
Krzysztof A. Tochman, Słownik Biograficzny Cichociemnych, t. IV, Zwierzyniec-Rzeszów 2011.
Dystrybucja: Obywatelskie Stowarzyszenie "Ostoja", ul. 1 maja 31, 22-470 Zwierzyniec, tel. +48 602 152 468, 84 687 22 94.
Chyba w nazwisku za dużo a:)
OdpowiedzUsuńWitam!
OdpowiedzUsuńPiszę pracę na temat cc. Szukam informacji o Waldemarze Szwiecu. Czy mógłby mi Pan coś polecic? Znalazłam książkę H.S.Zawackiego i C. Chlebowskiego oraz artykuł w tygodniku "Fakty". Nie jest tego zbyt wiele. Do tomu IV Słownika jeszcze nie dotarłam niestety.Pozdrawiam
Tu znajdziesz kilka książek o cichociemnych http://ponury-nurt.blogspot.com/p/polecane-publikacje.html , a osobiście polecam "Robotowcy 1943" :)
OdpowiedzUsuń