środa, 26 października 2011

Droga "Ponurego" opublikowana

Po kilku latach zbierania materiałów oraz po kilkunastu miesiącach zmagań wydawniczych, wreszcie została opublikowana moja książka Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika.

Stanowi ona pierwszą w pełni naukową publikację biograficzną poświęconą majorowi Janowi Piwnikowi. Oparta została na bogatym materiale źródłowym z archiwów w Polsce i Wielkiej Brytanii. W dużej części są to źródła niepublikowane, pozwalające zrekonstruować nieznane okresy życia bohatera niniejszej książki oraz wskazać błędy faktograficzne dotychczas powielane w literaturze przedmiotu. Oprócz archiwaliów, w pracy wykorzystano szereg relacji oraz wspomnień, przez co wiele jej fragmentów ma charakter czysto dokumentalny.

Major Jan Piwnik „Ponury” był postacią nieprzeciętną, o niezwykle twardym charakterze oraz wielkiej charyzmie. To jeden z najsłynniejszych cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej, legendarny dowódca partyzantki w Górach Świętokrzyskich oraz na Nowogródczyźnie. W okresie międzywojennym oficer rezerwy artylerii, funkcjonariusz Policji Państwowej oraz ochroniarz polskich premierów. Podczas wojny obronnej 1939 r. dowódca kompanii policyjnej broniącej linii Pilicy. Internowany na Węgrzech, skąd zbiegł i poprzez Jugosławię oraz Włochy przedostał się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji. Po ewakuacji Wojska Polskiego do Wielkiej Brytanii służył w 4 Brygadzie Kadrowej Strzelców, przemianowanej następnie na 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. Wszechstronnie wyszkolony na kursach dla cichociemnych. W 1941 r. zrzucony do Polski jako jeden z pierwszych skoczków.

W strukturach podziemia początkowo w KG ZWZ-AK w komórce odbioru zrzutów „Syrena”, następnie dowódca II Odcinka wydzielonej organizacji dywersyjnej „Wachlarz” oraz wykładowca w szkole dywersyjnej „Zagajnik”. Od maja 1943 r. dowódca partyzantki na Kielecczyźnie, a od czerwca tego samego roku szef dywersji Okręgu Kielecko-Radomskiego AK. Twórca największej w tym czasie siły partyzanckiej w tej części Europy – Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Po przeniesieniu w 1944 r. na Nowogródczyznę dowódca VII batalionu 77 pp AK oraz Zgrupowania „Zachód” Okręgu Nowogródzkiego AK. Poległ 16 czerwca 1944 r., podczas ataku na strażnicę graniczną w Bohdanach pod Jewłaszami. W okresie PRL znienawidzony przez władzę ludową i usilnie kreowany na bandytę, faszystę, zdrajcę. Legenda o Nim jednak przetrwała…

Książkę można zamawiać bezpośrednio w Oficynie Wydawniczej RYTM


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.