środa, 25 sierpnia 2010

Pamiętnik Dawida Rubinowicza

Towarzystwo Dawida Rubinowicza działające w Bodzentynie, przy wsparciu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, wydało w nakładzie 50.000 egzemplarzy słynny na świecie (a może mniej w Polsce) Pamiętnik Dawida Rubinowicza.
Ten niezwykły dokument okupacyjnych losów Żydów polskich na początku roku szkolnego trafić ma do wszystkich gimnazjów w województwie świętokrzyskim i przede wszystkim - do wszystkich gimnazjalistów bezpośrednio. Każdy uczeń ma otrzymać egzemplarz pamiętnika.
Inicjatywa interesująca. Tym bardziej, że Towarzystwo Dawida Rubinowicza to zaledwie kilkunastu ludzi skupionych wokół Bodzentyna i historii tego miasta. Ich inicjatywy można śledzić na bieżąco na portalu internetowym.
  
Jednym z wielu przedsięwzięć Towarzystwa jest uczczenie 100. rocznicy urodzin mjr. Mariana Świderskiego "Dzika" znanego wszystkim przyjaciołom Wykusu jako Seniora Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt". "Dzik" był od urodzenia mieszkańcem Bodzentyna. Tu się wychował, tu dorastał i z tą okolicą związał swoje pierwsze działania konspiracyjne w okresie II wojny światowej. Wydatnym staraniem Towarzystwa jesienią br. jest wznowienie poprawionej i uzupełnionej o oryginalne autorskie poprawki książki Mariana Świderskiego pt. Wśród lasów, wertepów.

O programie obchodów setnej rocznicy urodzin "Dzika" napiszemy niebawem, a już dziś zapraszam do zapoznania się z Pamiętnikiem Dawida Rubinowicza i informacjami o jego życiu.


__________________
Źródła:
- J. Kędracki, By tworzyli przyszłość bez nienawiści, "Gazeta Wyborcza", Kielce 25.08.2010 r.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza