sobota, 26 czerwca 2010

Pamięci Michniowa

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na uroczyste obchody 67. rocznicy pacyfikacji Michniowa 12 lipca 2010 r., które odbędą się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Program uroczystości przedstawia się następująco:
godz. 15.00 - wystąpienia oficjalne

[dalsza część w rozwinięciu newsa]


godz. 15.35 - spektakl poetycko-muzyczny "Pamięci Michniowa" w wykonaniu grupy teatralnej z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach
godz. 15.55 - występ Chóru Senior z Suchedniowa
godz. 16.15 - uroczysta Msza święta
godz. 17.00 - złożenie wiązanek na mogile pomordowanych

Należy w tym miejscu koniecznie napisać, że Michniów od zawsze pomagał polskim powstańcom i partyzantom. W czasie powstania styczniowego polskie partie powstańcze miały tu swoje schronienie. W latach II wojny światowej także mieszkańcy Michniowa pomagali żołnierzom zarówno z Gwardii Ludowej jak i ze Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

To właśnie w Michniowie w listopadzie 1942 r. znaleźli swoją pierwszą siedzibę por. cc. Eugeniusz Kaszyński "Nurt" i ppor. cc. Waldemar Szwiec "Robot", którzy wiosną 1943 r. zorganizowali oddział dywersyjny. Grupa ta stała się zaczątkiem Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury".

Za pomoc okazywaną leśnym oddziałom Michniów został spacyfikowany dwukrotnie w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. Łącznie zginęło 204 mieszkańców. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 9 dni, zaś najstarsza 75 lat. Sprawcy tej zbrodni do dnia dzisiejszego nie zostali skazani...


1 komentarz:

  1. MODLĘ SIĘ DO BOGA ŻEBY SPRAWCY TEGO BESTIALSTWA SPALILI SIĘ W PIEKLE.WYRAZY GŁĘBOKIEGO SZACUNKU DLA RODZIN POMORDOWANYCH!!!

    OdpowiedzUsuń