niedziela, 18 kwietnia 2010

Spotkanie na Kropce. Plany na 2010 r.

W sobotę miało miejsce na Kropce spotkanie Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt”. Na Wzgórze 326 dotarliśmy pieszo, rowerem, konno i autami. Przed pomnikiem na Kropce umówiliśmy kilka ważnych dla nas spraw związanych z katastrofą, która zdarzyła się dokładnie tydzień temu. Ważne jest potrafić wyrażać swoje uczucia i dyskutować otwarcie. Dziękuję wszystkim za tę rozmowę. Był także czas, by…
wręczyć legitymację i odznakę Stowarzyszenia Pamięci Mariuszowi „Gruszce”. Od pewnego czasu zaangażował się w działalność Stowarzyszenia i ostatnio zdecydował się na pełnych prawach (i obowiązkach) uczestniczyć w działaniach.

W części mniej oficjalnej przy ognisku mieliśmy czas na omówienie zbliżających się wydarzeń. Już dziś można zakomunikować, że jesień 2010 r. będzie poświęcona 100. rocznicy urodzin mjr. Mariana Świderskiego „Dzika”, seniora Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt”. Towarzystwo Dawida Rubinowicza z Bodzentyna przygotowuje drugie poprawione wydanie Wśród lasów, wertepów autorstwa „Dzika”. Ponadto planuje się kilka interesujących wydarzeń związanych z okrągłą rocznicą:
  • 16 września – spotkanie Marka Jedynaka z młodzieżą w Gimnazjum w Bodzentynie. Prelekcja o Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionie 2 pp Leg. AK „Nurta”.
  • 17 września – otwarcie wystawy nieznanych wojennych fotografii w 100. rocznicę urodzin mjr. „Dzika” (Starachowice).
  • 18 września – II Marsz Pamięci szlakiem miejsc upamiętnionych wokół Wykusu.
  • 24 września – spotkanie Szczepana Mroza z młodzieżą w Gimnazjum w Bodzentynie. Prelekcja o mjr. Marianie Świderskim „Dziku” pochodzącym z Bodzentyna.
  • 1 października – uroczystości w Gimnazjum w Bodzentynie w 100. rocznicę urodzin mjr. „Dzika”. W programie m.in. promocja II poprawionego wydania Wśród lasów, wertepów oraz premiera teatralna. Obchody otwarte będą dla wszystkich chętnych.
  • 23 października – odsłonięcie tablicy poświęconej mjr. „Dzikowi” w Starachowicach.
O zbliżających się wydarzeniach będziemy z osobna informować na łamach bloga.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza