poniedziałek, 2 lipca 2018

Komiks o Jerzym Bartniku „Magiku”

„Syn Pułku” – tak mówiło się o najmłodszych, często młodocianych, żołnierzach oddziałów. Jerzy Antoni Bartnik „Magik” (1930–2011) był „Synem Pułku” Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Już jako nastolatek zaangażowany był w konspirację ZWZ–AK. Aresztowany razem z rodziną w podwarszawskiej Zielonce i wywieziony do katowni w al. Szucha 25 w Warszawie. Po dwóch przesłuchaniach został zwolniony jako młodociany.
   
W obawie przed kolejnym aresztowaniem wyjechał do Suchedniowa z babcią Zofią Olbrycht, pełniącą rolę długodystansowej łączniczki KG AK i Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Pod rozkazami por. Jana Piwnika spędził kilka miesięcy służąc w partyzanckim oddziale. W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim, za co otrzymał Order Wojenny Virtuti Militari V kl. Po latach został bohaterem książki Marii Wiśniewskiej pt. „Magik” i „Lalka”. Prawdziwa opowieść o najmłodszym kawalerze Krzyża Virtuti Militari wg Kapituły.
  
W ubiegłym roku został patronem Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Zielonce. Z okazji tego ważnego wydarzenia Towarzystwo Przyjaciół Zielonki wydało komiks o Jerzym Bartniku! Nie jest to pierwsza tego typu publikacja. W latach siedemdziesiątych na łamach kieleckiego dziennika „Słowa Ludu” ukazywał się w odcinkach komiks pt. Cień „Ponurego”. Tym razem mamy jednak do czynienia z samodzielnym wydawnictwem dostępnym zarówno w wersji tradycyjnej – papierowej, jak i w formacie pdf (dostępny na stronie Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt").

Komiks pt. Magik cz. 1: Pamiętaj – jesteś Polakiem [komiks pobierz tutaj] powstał dzięki dwóm fascynatom historii. Scenariusz opracowali Paweł Tadeusz Gajzler i Dariusz Rygiel. Okładkę i rysunki stworzył Dariusz Rygiel. Publikację wydano pod patronatem burmistrza Zielonki Grzegorza Dudzika.

Jest to już trzeci komiks historyczny wydany w podwarszawskiej Zielonce. Wcześniejsze publikacje poświęcone były żołnierzom łączności z II Rejonu „Celków” VII Obwodu Warszawskiego AK „Obroża” oraz lotnikom Brygady Pościgowej broniącym Warszawy we wrześniu 1939 r. Pasjonaci docierają do faktów historycznych, które następnie w tej niezwykłej formie udostępniane są bezpłatnie mieszkańcom i sympatykom Zielonki. Czekamy na kolejne części przygód „Magika” i gratulujemy pomysłu!
 
__________________
Artykuł pierwotnie ukazał się w jednodniówce "Wykus" 2018, nr 23, s. 13 (całość można pobrać tutaj).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz