wtorek, 10 lipca 2018

Portal "Martyrologia Wsi Polskich"

Dzisiaj podczas konferencji prasowej z udziałem dr. Jarosława Szarka - prezesa IPN, dr. Adama Jarubasa - marszałka województwa świętokrzyskiego, dr. Rafała Leśkiewicza - dyrektora Biura Informatyki IPN, Mariusza Masnego - dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej oraz pracowników Delegatury IPN w Kielcach: dr. Tomasza Domańskiego, Leszka Bukowskiego i dr. Marka Jedynaka miała miejsce inauguracja odnowionego portalu edukacyjnego.

Dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Wsi Kieleckiej w Internecie od dzisiaj funkcjonuje zmodernizowany portal edukacyjny "Martyrologia Wsi Polskich". Jego pierwotna wersja ruszyła w 2009 r.
  
Efektem obecnych prac jest nowa wersja portalu. Poza walorami wizualnymi, intuicyjnym interfejsem, nowymi funkcjonalnościami i wersją mobilną oferuje użytkownikom solidną dawkę wiedzy o niezwykle dramatycznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej, których ofiarami stali się mieszkańcy wsi polskich, ginący i tracący swoje dobytki w trakcie brutalnych akcji pacyfikacyjnych - powiedział dr Rafał Leśkiewicz.

Główna oś narracji merytorycznej w portalu koncentruje się na prezentacji zagadnień w ramach następujących podstron: „Mauzoleum w Michniowie”, „Aktualności”, „Wystawy”, „Edukacja” i „Zbiory”. W portalu postawiono na multimedia, które mają przyciągną młodych ludzi do poznawania historii wsi w okresie okupacji. Znajdują się tutaj fotografie historyczne, niezwykle sugestywne, bo przedstawiające dramatyczne wydarzenia związane z pacyfikacjami wsi, jak również filmy i elektroniczne wersje wystaw związanych z tematyką historii wsi w czasie wojny.

Internetowe miejsce pamięci – portal "Martyrologia Wsi Polskich" to wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, do miejsc których często już nie ma, gdzie spokojne wiejskie życie mieszkających tam ludzi przerwała brutalnie wojenna zawierucha. Portal, oprócz walorów edukacyjnych ma jeszcze jeden cel: zachęcić do zbierania i przekazywania wszelkich pamiątek, zdjęć i relacji związanych z martyrologią wsi polskich.  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz