wtorek, 24 października 2017

Zabić! Zrujnować! Zniszczyć!

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza od 26 października 2017 r. do Dworku Laszczyków w Kielcach przy ul. Jana Pawła II 6 na nową wystawę ZABIĆ! ZRUJNOWAĆ! ZNISZCZYĆ! - straty wojenne Kielecczyzny w latach 1939-1945.
   
Ekspozycja przygotowana przez pracowników Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (oddział MWK) została podzielona na trzy części.  ZABIĆ! opowiada o biologicznej zagładzie, stratach ludzkich. Na podstawie Rejestru miejsc i faktów i zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego, na ziemiach polskich w latach 1939-1945 zostaną pokazane liczby oraz imienne listy osób zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Zostaną także wyeksponowane m.in. fotografie pierwszych zbrodni wojennych w Końskich, zdjęcia i rysunki z likwidacji gett na Kielecczyźnie, a także pokazujące wizytę Hansa Franka w Kielcach.
  
ZRUJNOWAĆ! – ta część pokazuje zniszczenia materialne: domy kościoły, dworce, obiekty przemysłowe oraz szkoły z terenu Kielecczyzny. Opowiada o grabieży polskiego majątku oraz dzieł i zabytków kultury.
  
ZNISZCZYĆ! – opowiada o konsekwentnie realizowanej polityce wyniszczenia polskiego społeczeństwa, poprzez grabież osobistego majątku, przymusowe kontyngenty, wywózki na roboty przymusowe, przesiedlenia i wysiedlenia. Oprócz plansz oraz fotografii na wystawie będzie można zobaczyć: krzesło z wieżyczki więzienia kieleckiego przy ul. Zamkowej (pejcze, pałki i młotek - narzędzia tortur kieleckiego Gestapo), dokumenty z robót przymusowych w III Rzeszy, kratę z aresztu mieszczącego się niegdyś przy ul. Głowackiego, urny z ziemią ze spacyfikowanych wsi kieleckich, radiostacje konspiracyjne, za posiadanie których groziła kara śmierci oraz unikatowe, propagandowe publikacje niemieckie z czasów wojny.
 
Wystawa otwarta do 4 grudnia 2017 r. Zapraszamy serdecznie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz