poniedziałek, 16 października 2017

Spotkanie z "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie"

Wiosną 2017 r. nakładem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” ukazało się ósme, zaktualizowane i poszerzone wydanie książki Cezarego Chlebowskiego Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie. Jest to jeden z najsłynniejszych reportaży historycznych w dziejach Polski po 1945 r. Opowiada w wartki sposób o życiu i służbie cichociemnego płk. Jana Piwnika ps. „Donat”, „Ponury”. Poprzez pryzmat życiorysu oficera Policji Państwowej, oficera Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej ukazane zostały losy całego pokolenia Polaków, które dojrzewało w II Rzeczypospolitej i walczyło o jej wolność w latach 1939–1945.
 
Od premiery książki w 1968 r. na legendzie „Ponurego” wychowało się kilka pokoleń Polaków. Sylwetka partyzanckiego dowódcy przeszła do historii popularnej. Uroczysko Wykus w Puszczy Świętokrzyskiej znane jest fascynatom II wojny światowej, a także działaczom opozycji lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Dzisiaj nadal polana na Wykusie – w miejscu partyzanckiego obozowiska – tętni życiem podczas dorocznych czerwcowych uroczystości kombatanckich.
  
Na temat losów Autora, fenomenu książki, a także powstającej na jej podstawie ekranizacji filmowej porozmawiają dr Marek Jedynak – historyk z Delegatury IPN w Kielcach, reżyser Konrad Łęcki – twórca filmu „Wyklęty” oraz Sławomir Szmal – zawodnik PGE Vive Kielce i reprezentant Polski w piłce ręcznej. Spotkanie poprowadzi dr Michał Zawisza z CE IPN „Przystanek Historia”.
 
Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5 w dniu 19 października 2017 r. (czwartek) o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz