wtorek, 2 lutego 2016

Zapraszamy na filmy do Starachowic

Starachowickie Centrum Kultury oraz twórcy filmów Fotografista. Feliks Konderko i Ostatni żołnierze "Ponurego" serdecznie zapraszają dyrekcje, grono pedagogiczne oraz uczniów Waszych szkół na projekcję w/w filmów 12 lutego (piątek) o godzinie 11.00 do sali widowiskowo-kinowej SCK. To prawdziwa żywa lekcja historii z udziałem reżysera filmów Sławomira Mazura, Szczepana Mroza - pasjonata historii dokumentującego wszystkie wydarzenia związane z mjr. „Ponurym”, Wykusem i partyzantką świętokrzyską oraz Mateusza Rzeźniczaka - odtwórcy roli Jana Piwnika. Po seansie twórcy filmów zaproszą do dyskusji. Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie. Wstęp wolny.

W związku z dużym zainteresowaniem, SCK organizuje drugi seans o godz. 13.00.
 
Filmy przeznaczone dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Czas trwania spotkania - ok. 2 godz.

Fotografista. Feliks Konderko to film Sławomira Mazura opowiadający o fotografie, który zostawił po sobie blisko dwa tysiące unikalnych zdjęć legendarnych kieleckich oddziałów „Ponurego” i „Nurta”. Po wojnie nie zdradził swojej przeszłości i z rodzinnego Skarżyska-Kamiennej wyjechał do Gdańska. Film jest próbą pokazania najważniejszych wydarzeń z życia Feliksa Konderki „Jerzego”. To okazja by zobaczyć, niekiedy po raz pierwszy, unikalne fotografie. To opowieść o człowieku, który wielką tajemnicę, ukrytą w negatywach, zachował aż po grób. Film powstał z inicjatywy i funduszy kuzyna Konderki - p. Mariusza Baran-Barańskiego.
 
Ostatni żołnierze "Ponurego" - kolejny film w reżyserii Sławomira Mazura, tym razem powstały w oparciu o zdjęcia Szczepana Mroza i Michała Tamiołło. Szczepan Mróz to człowiek, o którym mówi się, że na temat „Ponurego”, świętokrzyskiej partyzantki i Wykusu wie wszystko - od lat zbiera ślady tamtych wydarzeń. Operator kamery Michał Tamiołło towarzyszy mu w wędrówkach po świętokrzyskich lasach i dokumentuje to, co powoli odchodzi w przeszłość. Rejestruje wywiady z ostatnimi żyjącymi żołnierzami „Ponurego”, wspomnienia tych, którym dane było żyć w czasach wojny. Tak zrodził się pomysł na film, w którym obok wspomnień i wywiadów mamy warstwę fabularną. W rolę mjr. „Ponurego” wcielił się rewelacyjny Mateusz Rzeźniczak absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, tytułowy „Kordian” ze sztuki Juliusza Słowackiego, którym olśnił publiczność w spektaklu w reżyserii Piotra Szczerskiego w Kielcach.
W filmie wystąpili również: Szczepan Mróz, Michał Tamiołło, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „JODŁA”, Grupa Bojowa Kielce oraz Barbara Adamska, Martyna Kościołek, Wiktoria Niedziela, Ryszard Wcisło.
  
Sławomir Mazur - rocznik '69. współpracuje z Telewizją Polską od 17 lat. Dziennikarz, autor reportaży oraz wydawca programów kulturalnych i społecznych. Film „Miłość w czasach wyklętych. Historia Józefy Życińskiej” otrzymał na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie ojczyzny” w Częstochowa II nagrodę w kategorii Film fabularny i dokument fabularyzowany. Na Przeglądzie Form Dokumentalnych „Nurt” film otrzymał nagrodę specjalną Kina „Moskwa” dla filmu lub twórcy promującego Kielce i region świętokrzyski.
 
Prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w projekcji do dnia 10 lutego pod nr telefonu 41 275 65 25 wew. 25 do p. Aleksandry Sarzyńskiej. W przypadku dużego zainteresowania odbędą się dwa seanse. Serdecznie zapraszamy!

1 komentarz: