poniedziałek, 19 września 2011

Kapliczka w Świętej Katarzynie

16 września o godz. 16.00 w Świętej Katarzynie miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika - kapliczki. Na czerwonym szlaku, przy drodze pomiędzy wejściem do Świętokrzyskiego Parku Narodowego a źródłem św. Franciszka stanęła kolejna "kotwica pamięci" ufundowana staraniem członków Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt". 
 
Po kilkumiesięcznej korespondencji z Ministrem Środowiska, udało się uzyskać decyzję na zagospodarowanie terenu leżącego w obszarze parku narodowego. Dzięki przychylności Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego udało się kapliczkę postawić. Dokładnie w rocznicę bitwy na Barwinku 16 września 1943 r. przybyli do Świętej Katarzyny wzięli udział w krótkiej uroczystości jej odsłonięcia.

Upamiętnia wydarzenia z połowy września 1943 r., gdy po bitwie na Barwinku Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury" przedostały się przez kordony niemieckiej obławy. Różnymi drogami poszczególne zgrupowania i plutony dotarły na Łysicę, gdzie spędziły pewien czas. Na szczycie Łysogór żołnierze "Ponurego" obozowali do chwili, gdy w rejon Świętej Katarzyny nie zaczęły nadciągać jednostki niemieckie. Tuż przed odejściem, partyzanci rozpalili wielkie ogniska. Wprowadzili Niemców w błąd, pozwalając im sądzić, że wciąż biwakują na Łysicy. W tym czasie niepostrzeżenie i bezpiecznie chłopcy "Ponurego" przedostali się w okolice Bukowej Góry pod Suchedniowem, a kolejna antypartyzancka obława uderzyła w próżnię.

Foto z odsłonięcia można zobaczyć tutaj.

1 komentarz:

  1. W.Sz. Kolego, korzystając na razie z zaproszenia do wpisu b. serdecznie Cię pozdrawiam i dziekuję za przybycie do Św. Katarzyny.
    Bobrowa J.

    OdpowiedzUsuń